תפריט נגישות

אורקל – תחזיות 2018: איך תשפיע הטכנולוגיה על השוק הארגוני השנה?...

 אבטחה ארגונית תהפוך למשימה מס' 1 של כל חברה, חלק ניכר ממנה יתבצע אוטומטית * IoT יהפוך מאוסף של רכיבים נפרדים לפלטפורמה משולבת * עד סוף 2018, רובנו נשוחח עם צ'טבוטים * בשנת 2018, הענפים המפוקחים ע"י רגולציה יעברו לענן בהמוניהם

תחזית: אבטחה ארגונית תהפוך למשימה מספר 1 של כל חברה וחלק ניכר ממנה יהיה אוטומטי 

יכולות האבטחה של הארגונים אינן משתפרות; הן הופכות גרועות יותר. ב'ארגון ללא-גבולות' של ימינו, שמקורו בשימוש בטכנולוגיות ענן, מובייל, וטכנולוגיות קצה כגון IoT,  לא קיימת יותר "אבטחה טוטאלית". כתוצאה מכך, צוות ה-IT, על כל ניסיונותיו להקים מבצרים דיגיטליים ולהגביל גישה, אינו מסוגל עוד להגן על המידע העסקי. 

 • אנו צפויים לראות התמקדות הולכת וגוברת באבטחה מצד החברות השונות, במיוחד על רקע תקנות חדשות כמו GDPR, והקנסות הנלווים אליהן בגין כשלים.
 • אנו צופים מינוי של מנכ"לים רבים יותר ויותר מתחום אבטחת הסייבר, וזאת משום שהם יודעים כיצד לנהל סיכונים.
 • נראה יותר ויותר חברות שיפנו לענן לצורך אבטחה – כבר היום, מחקרים שערכה Oracle מלמדים כי המשתמשים הבשלים יותר מכירים בעובדה כי הענן מספק אבטחה טובה יותר לעומת סביבות מקומיות.
 • לפי Gartner, מעבר לאתגרי הטכנולוגיה, כשלי האבטחה המשמעותיים יהיו באשמת הלקוח (Gartner 2016), כפי שמוכיחים רבים מן הכשלים האחרונים – Equifax למשל.  לפיכך יהיה צורך בגישה המבוססת על אפס אמון.
 • בשל המחסור במקצועני סייבר מיומנים, האבטחה תתאפיין יותר ויותר ביכולות AI/ML – כפי שאמר לארי אליסון ב- Oracle OpenWorld "עלינו לתעדף מחדש ולחשוב מחדש אודות האופן שבו אנו מגנים על המידע שלנו. אנו זקוקים למערכות חדשות. לא ייתכן שהעובדים שלנו יילחמו במחשבים שלהם (של התוקפים), כי זו מלחמה אבודה מראש. אנחנו חייבים להגיע למצב שבו המחשבים שלנו נלחמים במחשבים שלהם. אל תטעו: מדובר במלחמה".
 • בטכנולוגיות מתפתחות ומבוססות נתונים כגון IoT גלום הפוטנציאל להחמיר את המצב.
 • טכנולוגיות אחרות כגון blockchain עשויות לסייע בפתרון הבעיה, גם אם חלקית. עד לשנת 2025 פעילות אוטונומית תהפוך לזרז שיאיץ את הטמעת הענן בארגונים.

תחזית: שנת 2018, שנת ההתחמשות של ארגונים בבינה מלאכותית AI

אבטחה אינו התחום היחיד שבו בני האדם אינם מסוגלים לעמוד בקצב. בכל התעשיות והמגזרים, ארגונים מתמודדים עם הצורך להשליט סדר בריבוי המהיר של הנתונים.

בעוד שגורמים שונים כגון PwC חוזים כי הבינה המלאכותית (AI) תוסיף 15 טריליון דולר לכלכלה העולמית עד לשנת 2030, נראה כי כיום רק חברות מעטות מקדמות הטמעה משמעותית של AI בעסקיהן. למעשה, לטענת McKinsey, רק 20% מכלל החברות המודעות ל-AI שוקדות כיום על הטמעת הטכנולוגיה בפועל.  

 • מחקרים שערכה Oracle לאחרונה מלמדים על עניין גובר והולך ביכולות AI/ML – כמעט שליש (29 אחוזים) מקרב משתמשי הענן מתייחסים להכללת ה-AI כאל דרישת מפתח של הענן.
 • יש חשיבות קריטית לפישוט ההטמעה של AI – אחד האתגרים המשמעותיים מבחינת החברות הוא חוסר יכולתן לחכות. Forrester חוזה, כי עסקים שמשתמשים ב-AI, ביג דאטה ו-IoT לצורך חשיפת תובנות עסקיות חדשות "יגרפו 1.2 טריליון דולר לשנה יותר ממתחריהם שפחות משתמשים בטכנולוגיות אלה, עד שנת 2020".[1]
 • אנו חוזים כי עד לשנת 2019 המחשוב הקוגנטיבי, AI ו-ML יהפכו למגזרים בעלי קצב הצמיחה המהיר ביותר בתחום פיתוח התוכנה; עד שנת 2021, 90 אחוז מכלל צוותי הפיתוח הפנימיים של הארגונים יחלו לעשות שימוש בכלים ושירותים קוגניטיביים/מבוססי AI ולימוד מכונה.

תחזית: עד סוף שנת 2018, רובנו ננהל שיחות צ'אט עם צ'אטבוטים

בשנת 2018 אנו עומדים לחזות בהתפתחות גל חדש של צ'אטבוטים מתוחכמים יותר.

בשנה זו יחל פיתוחן של פלטפורמות שיחה מתוחכמות יותר ויותר; הן יאפשרו יצירה של צ'אטבוטים שמהלך השיחה עמם ירגיש טבעי לחלוטין ואשר יחליפו את הממשקים הקיימים, שאינם מתוחכמים יחסית. לכך יש חשיבות קריטית, שכן מעידה לשונית אחת קטנה עלולה לגרום לקריסה של השיחה כולה. באחד הסקרים, 73 אחוזים מן המשתתפים אמרו כי לא ישתמשו שוב בצ'אטבוט בגלל חוויה שלילית שעברו.

 • הצ'אטבוטים יהפכו לאחת מטכנולוגיות המפתח, שייכללו במפת הדרכים האסטרטגית של הארגון עבור חוויית הלקוח.
 • הארגונים יפנו לענן לקבלת סיוע – צ'אטבוטים הופכים במידה ניכרת לדרישה של הענן – חמישית מכלל המשתתפים בסקר שנערך לאחרונה בנוגע לענן התייחסו לפונקציונליות זו כאל דרישה חיונית.
 • אלה שיצליחו להשתלב ולהטמיע את הטכנולוגיה בשלב מוקדם יזכו ביתרון תחרותי.
 • נהיה עדים למספר הולך וגדל של "בוטים חכמים" ייעודיים, אשר יקיימו אינטראקציה וילמדו אלה מאלה.

תחזית: בשנת 2018, blockchain תוכיח את עצמה כטכנולוגיה מהפכנית לארגונים 

Blockchain אמנם ידועה בעיקר כטכנולוגיה שעומדת בבסיסם של מטבעות קריפטו, כגון ביטקוין, אולם בשנת 2018 היא תתחיל להבשיל ותוטמע לרוחב מגוון יישומים ארגוניים בשלל ענפים מגוונים. 

 • אנו צופים ש- blockchain תתחיל לחולל השנה מהפכה במגוון פונקציות ומגזרים עסקיים.
 • בראש מהפכה זו יעמדו יישומים מתפתחים בתחום השירותים הפיננסיים ושרשראות האספקה, כשאחריהם במרחק לא רב חידושים במגזרי הבריאות והקמעונאות והמגזר הציבורי – למעשה מדובר בכל תחום שבו יש צורך בשיתוף של ערכת רשומות בקרב שותפים מסחריים, אנשים או ישויות עסקיות ושבו יש מקום להשתמש ב- blockchain.
 • Oracle תשיק את שירות הענן מבוסס Blockchain שלה במחצית הראשונה של 2018 והמוצר יתמקד באנשים המעוניינים לבנות יישום Blockchain משלהם.

תחזית: בשנה הקרובה IoT תהפוך מאוסף של רכיבים נפרדים לפלטפורמה משולבת. 

 • מבחינת Oracle, השנה הבאה תהיה השנה שבה יתחיל ה"אילוף" של שלל התקנים חכמים, בזמן שההתמקדות תעבור מן ה"דברים" עצמם אל הפלטפורמות המשולבות, אשר יהפכו את נתוני IoT לתובנות שמאפשרות לנקוט פעול,ה ולמודלים עסקיים עתירי נתונים.
 • שלושה אתגרי ליבה בתחום IoT: שילוב, ניתוח ואבטחה. ובמיוחד: ככל ששלל ההתקנים החכמים ושופעי המידע ירבו לשתף כמויות הולכות וגדלות של נתונים מבוזרים בינם לבין עצמם, ואף יחזירו אותן אל הארגון, האתגרים המאפיינים תחומים אלה יהפכו מורכבים פי כמה.
 • במקביל, חברות מגיעות להכרה כי ניתן להשתמש בטכנולוגיות הענן כדי להתמודד עם אתגרים אלה.
 • אנו חוזים תגובת שוק חזקה לצורך זה, כמו גם התפתחות של פלטפורמות ויישומים רבי עוצמה שישלבו יישומי IoT, יאבטחו אותם ויתמכו בהם.

תחזית: בשנת 2018, הענפים המוסדרים תחת רגולציה יעברו לענן באופן המוני. 

למרות יכולתן של טכנולוגיות הענן לשנות דרמטית את אופן פעולתם של העסקים, הרי שרוב עומסי העבודה, נכון להיום, יושבים באתרי הלקוח. מדוע? המעבר לענן אינו קל. מימוש מהפכה עסקית מצריך שינוי אמיתי – לא רק במונחי מערכות, אלא מעבר לכך גם במונחים של אנשים. 

עם זאת, הזמנים והטכנולוגיות הולכים ומשתנים. עומדים לרשותנו כלי העברה חדשים ומודלים למימוש ענן אשר מחקים את הענן הציבורי, אולם זמינים באופן מקומי, בתוך חומות האש של הארגון. כתוצאה מכך, אנו סבורים כי גם עומסי עבודה בענפים המוסדרים ומפוקחים ברגולציה יחלו בקרוב לשנות את מיקומם. 

 • נכון להיום, ארגונים רבים במגזר הציבורי והפרטי חשים כי רגולציה ותקנות ממשלתיות מונעות מהם להשתמש בענן הציבורי. תקנות כגון GDPR - General Data Protection Regulation האירופאית עשויות להאט את קצב ההטמעה והמעבר של עומסי עבודה לענן הציבורי.
 • עם זאת, קיימת חלופה מקומית אשר מאפשרת לארגונים להעביר למיקור חוץ את כל הבעלות, הניהול והתחזוקה של נכסי החומרה והתוכנה ועם זאת להשאיר את הנכסים בדאטה סנטר של הלקוח. על-ידי הטמעת אסטרטגיה זו, הארגונים ייהנו מהיתרון הכלכלי והגמישות של הענן הציבורי ללא כל אחריות מקומית.
 • מה עשויה להיות ההשפעה של כל זה? באופן פוטנציאלי, שינוי חסר תקדים בענפים המוסדרים