תפריט נגישות

מורכבות והיעדר אינטגרציה מקשים על אימוץ הענן בעסקים...


עסקים רבים נוקטים גישה שגויה בקשר לענן בגלל פער הולך וגדל
בין ה-IT להתנהלות העסקית

בזמן שחברות רבות מאמצות את המעבר לענן, כמעט מחצית נאבקות ומתמודדות עם הגידול בעלויות האינטגרציה של הענן ועם ריבוי איים של מידע (data silos), כך על פי מחקר חדש של אורקל. הסיבה המרכזית: מעל 60% מכלל הוצאות ה-IT של חברה מקורם ביחידות עסקיות בודדות ולא במחלקות ה-IT המסורתיות, דבר שמקשה על חברה להפיק את מלוא היתרונות מהצטרפותה לשירותי ענן.

חלק גדול נוסף מהבעיה, הוא שרוב הארגונים ממשיכים לממן את השקעותיהם ב-IT מבלי להתאים אותן לפוטנציאל ההכנסות ולפרויקטים של חדשנות: שניים מכל שלושה מקבלי החלטות בתחום העסקי אמרו בסקר שמימון ה-IT מסורתי מדי ומקשה על החדשנות, ואילו אחד מכל שלושה מקבלי החלטות בתחום ה-IT אומר, שהמודלים למימון IT בארגון שלו מונעים חדשנות IT, כך עולה מהמחקר שנערך תחת הכותרת "שמים את הטרנספורמציה התרבותית בלב הצלחת המעבר לענן". המחקר, באמצעות מכון Coleman Parkes סקר 600 מקבלי החלטות בתחומים עסקיים וב-IT ברחבי אירופה והמזרח התיכון.

הגיע הזמן לשנות את המודלים של המימון

הממצאים מגלים שעל מנת להצליח להפיק את המיטב מהיתרונות שיש למחשוב הענן להציע, ארגונים צריכים לתכנן מחדש את המודלים של מימון IT וכן לעבור "טרנספורמציה תרבותית". שליש (33%) מהמשיבים דיווחו כי מודל מימון IT שאינו מתאים מעכב ובולם עסקים. שליש (33%) נוסף מאמינים שתרבות ה-IT בארגונו אינה מתאימה לעידן המחשוב בענן.

נתון מרשים של 72% מהמשיבים ציין כי מודל חדש למימון הענן יאפשר למחלקות ה-IT לספק יותר שירותי ענן לעסק, ואילו 70% צופים שיסייע לחברות להפחית עלויות.

שופכים אור על 'IT-צללים' (Shadow IT)

המחקר של אורקל מצא גם, כי העלייה בהוצאות IT מחוץ לצוות ה-IT (תופעה שזכתה לכינוי: IT-צללים) מהווה מכשול לעסקים. יותר משליש (35%) מהמשיבים בתחום הטכנולוגיה סבורים כי שיטות עבודה שמבוססות על IT-צללים מונעות ומעכבות את היכולת של ה-IT לסייע בהשגת יעדים עסקיים. ואמנם, 46% אמרו שהגישה שנקטו עד עתה כלפי הענן הביאה לגידול בעלויות האינטגרציה, ואחוז דומה דיווח שהיא הובילה ליצירת איים של מידע (data silos).

בנוסף, רובם המכריע של המשתתפים (95%) סבור כי IT-צללים הוא סיבה מרכזית למורכבות הבעיה. כשליש אומרים שמתן האפשרות לתחומים עסקיים לנהל את הוצאות ה-IT שלהם באופן עצמאי מביא להגברת החששות בנושא אבטחה, מקשה על ניהול המימון, ומחליש את שליטת החברה במערכות המידע שלה.

לדברי יוהן דרויטר, סמנכ"ל בכיר למערכות ב-Oracle אזור אירופה מזה"ת ואפריקה: "הסוגיות שעומדות בפני חברות בנושא משאבי הענן שלהן פחות נוגעות לטכנולוגיה עצמה, ויותר להיעדר הסנכרון בין כלל תחומי העסק. בזכות קלות הרכישה, מקבלי ההחלטות בכל מחלקה מבצעים החלטות רכישה בענן מבלי לערב את המנמ"ר (CIO). אבל אם אין אדם אחד שיהיה ממונה מטעם ה-IT לאחד את אסטרטגיית ההשקעה בענן, חברות ימשיכו להתמודד מול מחלקות שונות בארגון, המושכות את הזמן והמשאבים בכיוונים מנוגדים".  

המנמ"ר (CIO) כאחראי הניווט לענן

המחקר חושף, כי בחברות רבות לא ניתן למצוא אדם בתפקיד שמקנה לו מבט מקיף על כלל ההשקעות בטכנולוגיה. עובדה זו מקשה על ארגונים לפתח וליישם אסטרטגיית ענן אחידה.

מנהלי מערכות המידע (המנמ"רים) אינם יכולים להמשיך לפעול בשוליים וחייבים להפוך לגורם אינטגרלי בהובלת העסק במסעו לענן. מדאיג לראות שלמרות שהאינטגרציה וניהול הנתונים עדיין קריטיים לארגונים, בקרב 66% מהעסקים נמצא שה-CIO שולט על פחות ממחצית מתקציב ה-IT.

 שרי צוק, מנהלת אגף מערכות (Systems) באורקל ישראל: "חברות מצליחות לעמוד בציפיות שלהן מהענן במובנים רבים, אבל הגישה שלהן להשקעה ב-IT נותרה תקועה בעבר. כל הרעיון של הענן הוא בחיבור חלק ורציף של נתונים ועומסי עבודה בכלל הארגון, ולמרות זאת אנו ממשיכים לראות תחומים עסקיים נפרדים מיישמים מערכות IT באיי מידע ענניים, מה שרק מעודד מורכבות-יתר ומוביל לבעיות אינטגרציה שניתן היה למנוע בקלות באמצעות גישה משולבת יותר.

"מנמ"רים חייבים לעבוד צמוד יותר עם מנהלי התחומים העסקיים השונים כדי לשמש כ'נווטי ענן', ולשתף פעולה עם כל אחת מהמחלקות העסקיות לשם טיפול מאוחד ברכש, עלויות וסיכונים, וכדי להבטיח שכל תחומי העסק יפעלו ביחד כחלק מאסטרטגיית ענן משותפת. על המנמ"ר מוטל גם לייצג את קולו של השינוי בחדרי ההנהלה, ולדאוג שהמנכ"ל וסמנכ"ל הכספים יאכפו גישה אחידה לענן לכל רוחב הארגון".

על המחקר

Oracle  הסמיכה את Coleman Parkes לערוך סקר בקרב 600 מקבלי החלטות בכירים בתחומים עסקיים שונים ובתחום ה-IT, ובכלל זה תפקידים של אחראי טכנולוגיות מידע (IT) /מנמ"ר (CIO),מנהלי טכנולוגיה ראשיים (CTO), סמנכ"לי כספים (CFO), מנהלים או סמנכ"לי מכירות, סמנ"כלי שיווק (CMO), סמנכ"לי תפעול (COO), וכן אחראי תחום דיגיטל/מנהלי דיגיטל ראשיים (CDO). הארגונים שהשתתפו מעסיקים 1,000 - 5,000 עובדים ומעלה, בתחומים של ייצור, שירותים פיננסים, שיווק והפצה, בריאות, שירותים מקצועיים, מגזר ציבורי ומשפט. המחקר הקיף את בריטניה, גרמניה, צרפת, טורקיה, מדינות המפרץ והמזרח התיכון.