תפריט נגישות

CIO: אכוף אסטרטגיית ענן בגישת "המקל והגזר"

היצע פתרונות הענן מתרחב ומביא לשינוי מהותי בדרך בה ארגונים צורכים טכנולוגיה. מנהלי מערכות מידע נדרשים להבין את מהות השינוי ולאמץ את הפתרונות בשיתוף פעולה עם המנהלים העסקיים בארגונם

משנת 2008, כאשר סביבת ה"ענן" הפכה מקובלת, אפשר הפיתוח בפס רחב, וירטואליזציה והאינטרנט לשתף סביבות מחשוב ולספק שירותים במודל צריכה – pay as you go . כ-700 חברות היזנק – Start Up החלו פעילותן בסביבה זו, במקביל לספקים מוכרים כגון: גוגל, שירותי הענן של אמזון, AT&T/Terremark ומיקרוסופט.

בדומה לשווקים אחרים, גם בשוק זה יחול צמצום במספר ספקי פתרונות ה"ענן" בדרך של רכישות וקונסולידציה. בסוף תהליך זה יהיו 5-10 שחקנים מרכזיים, בעלי סוגי התמחויות שונים, כדוגמת אמזון המתמחה בסביבות IT גלובליות. ספקים אחרים יתחרו בפתרונות המוצעים באופן מסורתי (התקנה בארגון) כדוגמת: ERP , HR , שרשרת אספקה ועוד. בנוסף יתרחב באופן מואץ ההיצע של פתרונות ענן וורטיקאליים המשרתים סקטורים ייחודיים, כפי שפתרון ה- SWIFT משרת את הבנקאות ו- SITA את התיירות.

בעבר, צרכו מנהלי מערכות מידע שירותי ענן בעיקר לתחום התשתיות – IaaS והפיתוח PaaS , אך המגמה הניכרת כיום בארגונים הינה לצרוך יותר ויותר פתרונות עסקיים במודל זה. ארגונים משתמשים בספקי שירותי ענן – SaaS בכדי לתת מענה יישומי למחלקות עסקיות כגון: ניהול קשרי לקוחות, גיוס עובדים, שרשרת אספקה ועוד.

היצע הפתרונות היישומים בענן, הולם את הסביבה העסקית הרגישה של ימינו הנדרשת לקבל החלטות אסטרטגיות בטווחי זמן של חודשים ולא שנים, כבעבר. ניתן לצרוך את השירות באופן כמעט מידי, ללא צורך בביצוע השקעות כבדות שנדרשו לשם מתן אותם יישומים בסביבת המחשוב הארגונית. השקעות מהותיות כגון פתרונות ענן למחלקת השיווק, הופכות לנורמה, כאשר ספקי הפתרונות פונים ישירות למנהלי המחלקות העסקיות ולא למנהל מערכות המידע, ויוצרים סביבת צל מחשובית – Shadow IT .

התועלתיות של פתרונות יישומיים בענן ניכרת, הסכנות פחות. בעיתיות נמצאת ב: התקשרות עסקיות, אינטגרציה של יישומים, אבטחת מידע ורגולציה.

העוצמה והיעילות של פתרונות הענן תגבר ותאפשר למנהל מערכות המידע לספק פתרונות יישומים מתמחים יותר למחלקות העסקיות שבארגון. ההתקשרויות עם ספקי הפתרונות והמחשוב ינועו מהתקשרויות אסטרטגיות, רבות שנים, להתקשרויות גמישות, שיעילותן נבחנת בהקפדה ואשר ניתנות לשינוי בהתראה קצרה. ממשל ה- IT יאופיין במודל משולב של סביבות פנימיות וחיצוניות (ענן) כאחת.

מנהל מערכות המידע חייבת להגדיר את "חוקי המשחק" בארגונו ולמשול בסביבת ה- IT כולה. לשם כך עליו ליישם את שיטת ה"מקל והגזר" שתאפשר לו להשתית את המדיניות בתחום זה, שגם אם תפגע ביכולת האוטונומית של מנהלים עסקיים באימוץ ישיר של טכנולוגיות, היא תתקבל על ידם כ"רע ההכרחי".
כותב המאמר: Roger Camrass
http://www.rogercamrass.com /

  • תורגם מאנגלית