תפריט נגישות

מדריך השיטות המיטביות לניהול הרכש בשרשרת האספקה

מדריך "השיטות המיטביות בניהול הרכש בשרשרת האספקה" מופק על ידי המועצה לניהול שרשרת האספקה (ISCMC) ו-ERP.ORG.IL. המדריך משלב שיטות מיטביות – Best Practices בניהול הרכש

הגדרות

Best Practices - שיטות עבודה מיטביות

אוסף של נהגים, טכניקות, תהליכים שיטות עבודה, אשר מביאים לתוצר יותר טוב ויותר יעיל, מכל שיטה ידועה אחרת. או במילים אחרות השימוש בשיטות עבודה מיטביות ( best practices ) מביא להשגת התוצאות הטובות ביותר, תוך השקעת המאמץ והמשאבים נמוכים ביותר.

בניגוד למתודולוגיה או נוהל פורמאליים, שיטות עבודה מיטביות ( best practices ) בא לציין דרך פעולה מומלצת שהוכיחה את עצמה, גם אם איננה מעוגנת בתקן, רגולציה, מתודולוגיה רשמית או נהלי הארגון. מקור חשוב ל- Best Practices הם לקחים, למידה, תחקורים ודוגמאות מוצלחות מהארגון ומארגונים אחרים.

הפרויקט

בנייתו של המדריך ארכה כשנה של עבודה יסודית, אשר כללה מספר שלבים :

 • מפוי BP קיימים, הגדרתם ואופן יישומם.
 • עריכת סקר שוק לרמת יישומם של ה – BP בשוק.
 • ראיונות עומק עם מנהלים מובילים בתחום, ללימוד אופן היישום, לקחים, מסקנות וטיפים.
 • ניתוח הסקרים, הראיונות ועריכת המדריך.

שיטת העבודה

שלב א' :
מיפוי והגדרה של ושיטות עבודה מיטביות ( best practices ), הנפוצים ביותר בשימוש בישראל ובעולם, בעזרתה של חברת AVIV AMCG. השיטות הנן:

 • מלאי / Lead Time
  ישום מנגנוני מלאי, אשר מאפשרים זמינות גבוהה וקיצור מועדי אספקה:
  1. קנבאן ספקים - שיטת הקנבאן מול הספק
  2. מלאי מנוהל ע"י הספק, כאשר הספק רואה את המלאי של הלקוח ומרענן אותו לפי יעדי מלאי מוגדרים
  3. 
  אספקה ללקוח על בסיס תכנית יצור של הלקוח, בסמוך למועד היצור
 • מדידת והערכת ספקים
  תהליך של מדידת ספקים, הערכתם, מתן ציונים, שיקוף הציונים לספקים וביצוע תהליך פעולה מתקנת (הן מול הספק והן פנימית כגון החלפת ספק)
 • הסמכות איכות לספקים: ship to stock, source inspection
  הסמכת הספק לאספקה ישירה למלאי (ללא ביקורת) או הסמכה עצמית, כדי לקצר את תהליך הקליטה והקטנת בעיות איכות.
 • מחשוב ואוטומציה של תהליך הרכש
  הכנסת כלים מחשובים לייעול תהליך הרכש: חתימות אלקטרוניות, פקס ממוחשב, שימוש במחירונים ממוחשבים, פורטל ספקים לאישור הספקים של מועדי אספקה.
 • תהליך strategic sourcing מובנה
  תהליך (לרוב שנתי) שמטרתו רענון מגוון הספקים והקטנת עלויות. מבוצע ע"י: איתור הזדמנויות, גיבוש אסטרטגיה לקטגוריה, בניית תוכנית עבודה וישום.
 • מעורבות הרכש והספקים בתהליכי פיתוח מוצרים, הנדסת ערך
  מעורבות מוקדמת של הרכש בתהליך פיתוח המוצר וה-NPI כולל: שקלול היבטי ספקים, מחשבה על הקטנת עלויות, מודעות ל-LLI, מעורבות הספק בתהליך לצורך הקטנת עלויות וכד'.
 • רכש ממדינות זולות / LOW COST COUNTRY SOURCING
  ביצוע רכש ממדינות זולות כגון מדינות ה-BRIC

 •  eSourcing
  ביצוע sourcing ומו"מ באמצעים כלים ממוחשבים בדגש על מכרזים מקוונים

 • יזום וניהול תהליכי cost reduction כולל שיתוף ספקים
  ניהול תהליך מובנה להקטנת עלויות בהיבט הספקים כולל: שינוי מפרטים כאמצעי להקטנת עלויות, הסמכת ספקים חלופיים/נוספים, הבנה מעמיקה של מבנה עלויות הספק, מעקב אחר תשומות הספקים כדי להציף בקשות להקטנת מחירים, תגמול ספקים על מציאת פתרונות הנדסיים להקטנת עלויות, וכד'.
 • ניהול סיכוני ספקים
  ניהול וביצוע פעולות להקטנת סיכוני ספקים כולל: מיפוי סיכונים, בניית תכנית להקטנת סיכונים ותכניות מגירה (כגון DRP), ויישום התכנית.
 • Turn key במקום קבלנות משנה
  מיקור חוץ פעילויות שאינם בליבת העסקים, כולל העברת אחריות לספק למכלול מושלם (turn key), כולל רכישת תתי המכלולים והרכיבים.

שלב ב': סקר ארגוני

ביצוע סקר שוק בין חברי המועצה לניהול שרשרת האספקה הכולל את הארגונים המובילים בישראל.

מטרתו של הסקר לבדוק את מידת קיומם של שיטות עבודה מומלצות (best practices) בארגונים מובילים אלו, ואם קיימים, מהי מידת התועלת המופקת מהשימוש בהם. 

שלב ג' : ראיונות עומק
ביצוע ראיונות עומק עם מנהלי שרשרת אספקה ורכש בכירים בישראל, בהובלתה של ERP.ORG.IL.

מטרת הראיונות לנתח ולתחקר את מהלך יישומם של ה- BP בארגונם, תרומתם ליעדים עסקיים ותובנות עשה / ואל תעשה ממהלך ביצועם. תוצרי הראיונות שולבו כחלק בלתי נפרד ממדריך זה.

שלב ד': עריכה, הנחיה והפצה של המדריך
בשלב זה בוצעו ניתוח של הסקרים ועריכת המסמך הסופי כמדריך שימושי למנהלי רכש ושרשרת אספקה, ע"י ארז לוי (יו"ר המועצה לניהול שרשרת האספקה בישראל). אשר מיישם למעשה את פעילות המועצה כגוף האוצר ומפיץ ידע. המדריכים יופצו, בין השאר, לשימושם של מעל שלוש מאות חברי המועצה לניהול שרשרת האספקה בישראל (ISCMC).

לרכישת המדריך - לחץ כאן