תפריט נגישות

רצפת הייצור - רכיב קריטי בשרשרת האספקה

ארגוני תעשייה רבים השקיעו ביישום מקיף של מערכות ERP בכדי לאפשר אינטגרציה ונראות של הגורמים השונים בשרשרת האספקה כגון: ספקים, מלאים, קבלני משנה, מחסני הפצה, לקוחות ועוד.

 מבוא

 בעשור האחרון התמקדו הארגונים במתודות וטכנולוגיות לניהול שרשרת האספקה הארגונית בכדי לשפר את השירות ללקוח (קיצור זמני תגובה, שיפור האיכות) ולקדם מהלכי התייעלות.

 ארגוני תעשייה רבים השקיעו ביישום מקיף של מערכות ERP בכדי לאפשר אינטגרציה ונראות של הגורמים השונים בשרשרת האספקה כגון: ספקים, מלאים, קבלני משנה, מחסני הפצה, לקוחות ועוד. בעוד שמערכות ה-ERP מסייעות בסנכרון פעילויות חשובות רבות בשרשרת האספקה – חולשתן הנה ביכולת הניהול והמעקב ברצפת הייצור.

  

שרשרת האספקה הייצורית

 הסיבה העיקרית לנראות הנמוכה של מערכות ה-ERP לגבי הנעשה בייצור, טמונה בחוסר יכולת של המערכות, המבוססות עצי מוצר וניתובים, למפות את שרשרת האספקה הייצורית הבנויה מחוליות ותתי חוליות – שאינן מקבלות ביטוי בתשתיות המידע המאוחסן ב-ERP.

בעוד שפקודת העבודה ה"קלאסית" ב-ERP מסתמכת על נתוני "עץ המוצר", הרי שפקודת עבודה המותאמת לניהול ומעקב רצפת הייצור מקיפה ישויות רבות כמוגדר להלן:

 

 

הפתרון: יישום מערך ייעודי לניהול ומעקב שרשרת האספקה הייצורית המביא להתייעלות תפעולית ושקיפות. בין התועלות של המהלך:

 בניית תהליכי עבודה אופטימאליים והפיכתם לתקן מחייב 
היכולת לעקוב אחר תהליך הייצור , כהגדרתו בתיק המוצר, מאפשר לבקר את התרחשותו באמצעות מסכי העבודה שבייצור ולזהות אירועי שיפור עם התרחשותם. באופן זה ניתן לתעד את השיפור ולעדכן את תיק הייצור בתהליך החדש שהופך לתהליך ה"תקן" עד מהלך השיפור הבא.

 איסוף נתונים בזמן אמת  (בקר, PC, מסופון, Smart Phone, RFID)
הקשר הבלתי אמצעי עם גורמי ייצור מדווחים (עובדים / מכונות) מאפשר עדכניות מידע ברמת ON-LINE אחר תפוקות רצפת הייצור וטפול בתקלות ואירועים משביתים עם התרחשותם. ניתן לאסוף פרמטרי ייצור בפועל (כגון: טמפ' / לחץ) ולשלוט על התהליך בזמן אמת. כתוצאה מכך מתבצע מהלך של שיפור התפוקות על ידי שיפור ניצולת מכונות, הקטנת זמן כינון – Set UP, טיפול מהיר בעצירות והקטנת פחתים ופסילות.

 תמיכה ברגולציות שוק (תעשיה בטחונית, מזון ועוד)

בניגוד למערכות ארגוניות המכתיבות תהליכים (כגון מערכת ERP), הרי שמערכת רצפת הייצור נדרשת להטמיע ידע ארגוני ורגולטיבי נדרש, מאחר והיא עוקבת בצורה הדוקה מאד אחר מגוון הפעילויות והאמצעים שבייצור. באופן זה ניתן להטמיע בקרות מחויבות על ידי הלקוח / רגולציה ולאכוף משמעת תהליך בעת התרחשותו.

שקיפות ניהולית וביצועית

 היכולות שצוינו לעיל בשלוב עם זמינות מידע אמין ואיכותי למקבלי ההחלטות, מאפשרות שקיפות ונראות של הנעשה ברצפת הייצור כחוליה חשובה בשרשרת האספקה הארגונית. השקיפות והנראות מאפשרים ליישם עדיפויות בייצור, לזהות עומסים ולהתמקד בשיפור התהליך וקיצור זמני האספקה.

 הטכנולוגיה כבר כאן

 בעבר, מערכות ייעודיות לרצפת ייצור היו מערכות מורכבות הנדרשות למהלכי יישום והטמעה ארוכים ולכן הפכו לנחלתן של מפעלי תעשייה גדולים בלבד.  מומחי חברת פסגה תוכנה ותקשורת, המתמחה בתחום זה משנת 1997, פתחו את פתרון ה-PLMS - מערכת MES הניתנת ליישום מהיר ומספקת ROI  מוכח עם הפיכת קו/ים בייצור או רצפת הייצור כולה לחוליה שקופה ומנוהלת בשרשרת האספקה.


 

 

יישום המערכת מתבצע במהלך של שבועות עד מספר חודשים כולל קישוריות נדרשת למערכת ה-ERP הארגונית והשגת הנראות הכוללת לאורך שרשרת האספקה.

פרויקטים שבוצעו בתעשייה הישראלית הביאו לתועלות משמעותיות. אייל זיידמן, מנהל הנדסה באופגל, ציין בכנס החדשנות ב-MES את התועלות הבאות: 

 • הטמעה מהירה של שינוי עדיפויות בייצור
 • הגדרות עובדים  -מה מותר לכל אחד לעשות למה מוסמך
 • שיפור האיכות 
 • נראות ברצפת הייצור – קיצור ה- Cycle Time
 • ארכיב אלקטרוני ברמה סריאלית
 • תיק מוצר אלקטרוני, כולל נתוני ייצור מלאים אשר נשלח ללקוח על גבי CD עם המוצר
 • שיפור ב-ON TIME DELIVERY
 • שיפור מעקב וניהול מכשירי הכיול
 • ניהול חריגים – נראות אמיתית ברצפת הייצור, בחינת החריגות והפסילות וקבלת החלטות מבוססות לגבי מוצרים שבעדיפות
 •  אין כלל ניירת ברצפת הייצור – Paper Less

חנן אייל, מנמ"ר גניגר מפעלי פלסטיק, שהרצה באותו כנס, חשף בפני הנוכחים את הפרויקט בארגונו שנמשך ארבעה חודשים וסקר את התועלות שהושגו:

 • נראות מצב הייצור ON-LINE
 • מעקב אחר עצירות המכונה וניתוח סיבות העצירה
 • בחינת מושגי OEE
 • הגברת התפוקה – קיצור זמן גלגול מ 2 דקות לגליל ל 1 ואף פחות
 • ייעול  פעילות המלאי
 • תכנון יעיל יותר 

לסיכום

 לאחר הטמעת מערכת ה-ERP, על הארגון התעשייתי להמשיך ולשפר את השקיפות של שרשרת האספקה באמצעות מתן מענה טכנולוגי לניהול ובקרת רצפת הייצור. מכשלת התקציב, שמנעה מארגונים רבים לבצע מהלך זה, הוסרה - עם פיתוח מערכת ניהול רצפת ייצור ייעודיות כדוגמת: PLMSMES המאפשרת השגת היעד בטווח זמן קצר והחזר השקעה מהיר. 

 

כותב המאמר: הרצל בן ציון, מנכ"ל משותף, פסגה תוכנה ותקשורת

ליצירת קשר: info@pisgasys.co.il