תפריט נגישות

יישום מערכת מידע גיאוגרפי - מניסיונו של תאגיד הגיחון

משימות אספקת המים וניתוב הביוב והניקוז ברמת אמינות גבוהה, משמשות את ליבת העסק של תאגיד הגיחון. עסק זה על נכסיו מנוהל במידה רבה על בסיס גיאוגרפי. על מנת לנהל את הפעילות והנכסים בצורה מיטבית

הלקוח

חברת הגיחון הינה תאגיד המים והביוב של ירושלים. החברה מספקת מים לכ-720 אלף תושביה של ירושלים על פני שטח של כ-130 אלף דונמים ומספקת שירותי ביוב וניקוז למרחב ירושלים. החברה מופקדת על פיתוח, הרחבה, הפעלה ואחזקה של רשתות המים, הביוב והניקוז בירושלים וזאת בהתאם לתוכניות הצמיחה וההתפתחות של העיר.

במסגרת עבודות הפיתוח והאחזקה של רשת המים יוזמת הגיחון, באורח שוטף, החלפה של צנרת מים, מרחיבה ומעתיקה תשתיות, עורכת ביקורות קפדניות לבדיקת איכות המים שהיא מספקת לתושבי הבירה, בונה בריכות לאיגום מים ומתקני שאיבה, מתקנים להפחתת לחצים ועוד. החברה מנהלת בקרה ומעקב אחרי שפכים תעשייתיים ובונה מתקני שאיבה לביוב ומכונים ומתקנים לטיהור שפכים.

האתגר העסקי

משימות אספקת המים וניתוב הביוב והניקוז ברמת אמינות גבוהה, משמשות את ליבת העסק של תאגיד הגיחון.

עסק זה על נכסיו מנוהל במידה רבה על בסיס גיאוגרפי. על מנת לנהל את הפעילות והנכסים בצורה מיטבית, נדרש התאגיד לשלב בין ההיבט הגיאוגרפי - פיזי, המבוסס על מפות, לבין תהליכים עסקיים שונים כגון: שירות לקוחות וניהול תחזוקה, כל זה במטרה לשפר את רמת השירות לתושבי ירושלים, אבו-גוש ומבשרת ציון, תוך ניהול יעיל יותר של תחזוקת תשתיות המים, הביוב והניקוז בעיר שבאחריות התאגיד. שילוב ההיבט הגיאוגרפי - פיזי עם ההיבטים העסקיים ברבדים השונים, מצריך גם ביצוע שאילתות גיאוגרפיות על גבי מסד הנתונים הארגוני. המערכות הארגוניות של הגיחון מבוססות על מערכת ERP מתוצרת חברת SAP אשר מותקנת בתאגיד מאז 2003.

האתגר לפניו ניצב תאגיד הגיחון, היה שיפור וייעול התהליכים הללו באמצעות שילוב של יכולות ניתוח מרחבי ותפעול מבוסס מיקום מדויק.

האתגר הטכנולוגי

ב-2010 החליטה הנהלת הגיחון לשדרג את יכולות מערכת המידע הגיאוגרפית ( GIS ) שברשותה ולשלבה עם מערכת ה- SAP . השילוב הצריך בניית ממשק בין המודולים השונים של מערכת ה- SAP לבין מערכת ה- GIS . בניה ויישום של ממשק איכותי בין שתי פלטפורמות אלו דרשו ידע ספציפי של התהליכים העסקיים בשילוב ידע טכני נרחב בשתי המערכות גם יחד.

לשם כך נדרש פיתרון המאפשר ניהול אינטגרטיבי ומודולארי של הידע הגיאוגרפי. האתגר התבטא בשילוב המידע שמקורו בגורמים שונים לכדי בסיס נתונים אחד ומתן יכולות ניהול ואחזור מידע באופן פשוט וידידותי למשתמש.

הפתרון

לאחר בדיקת הפתרונות השונים בשוק והחלופות האפשריות, החליטה הנהלת הגיחון לשדרג את מערכת המידע הגיאוגרפי שלה במערכת בשם GIM שפותחה ע"י חברת תהל על פלטפורמה מתוצרת חברת ESRI האמריקאית, תוך יישום ממשק אינטגרטיבי דו כיווני למערכת ה- SAP המרכזית שלה. חברת נס טכנולוגיות נבחרה כאחראית ראשית לניהול וביצוע הפרויקט. חברת תהל הייתה שותף של חברת נס בפרויקט זה (מערכת ה- SAP המרכזית של הגיחון שהותקנה ב-2003 יושמה ומתוחזקת אף היא ע"י נס).

הפיתרון כולל מערכת GIS אינטגרטיבית ומודולארית המאפשרת גישה נוחה ופשוטה לכל משתמש לבסיס המידע המשותף כולל חיבור ישיר דו כיווני למערכת ה- ERP תוך שמירה על תהליכי העבודה המובנים של התאגיד ושילוב יכולות המערכות ליישומם.

התוצאה

מערכת המידע הגיאוגרפי, והממשק בינה לבין מערכת ה- SAP , הופעלו באפריל 2011 ושדרגו משמעותית את יכולות הגיחון להפעיל שאילתות גיאוגרפיות על גבי מסד הנתונים הארגוני. המערכת שהושקה נמצאת בחזית הטכנולוגיה ומרחיבה את היכולת של תאגיד הגיחון להשתמש במידע מרחבי ולנהל אותו.

מערכת המידע הגיאוגרפי והאינטגרציה המלאה שלה עם מערכת ה- SAP המרכזית מאפשרות כעת ביצוע שאילתות גיאוגרפיות מורכבות ובעלות ערך מהותי לארגון. כך, לדוגמא, ניתן לבצע סימולציה של סגירת גופי מים ובחינת השפעתם על סביבה ספציפית. בנוסף קיים קשר של מערכת ה- GIM שפותחה בתהל לסימולטור הידראולי של רשת המים העירונית (שפותח אף הוא בתהל ויושם עבור רשת המים של הגיחון).

הפתרון שיושם מאפשר לעובדי הגיחון לאתר מידע קריטי הקשור ללקוחות, מתקנים, נכסים, חשבונות, תקלות, תחזוקה מונעת ועוד.

לפרטים נוספים :
גיל כהן, gil.cohen@ness.com  
www.ness.com/il