תפריט נגישות

Oracle CEP – complex event processing

Oracle CEP מספק לארגון פתרון מלאtop-down לתכנון, הגדרה, פיתוח והטמעה של אפליקציות מבוססות תהליכי אירועים מורכבים אשר לא זו בלבד שעונות על הצרכים העסקיים הללו


בזמנים בהם המידע הארגוני שלנו גדל בצורה אקספוננציאלית, האתגר בפניו אנו ניצבים הינו, כיצד לאתר ולנהל - בזמן אמת - את האירועים העסקיים הקריטיים לארגון.

כחלק מה- Oracle SOA Suite נמצא מוצר ה Oracle CEP - :

פתרון מלא לאפליקציות מבוססות אירועי זמן אמת, מאפשר סינון, שיוך ועיבוד אירועים מורכבים בזמן אמת. המוצר יכול לשמש לאפליקציות מגוונות - החל מאפליקציות לגילוי הונאות, מכירת קופונים ממוקדי לקוח ומיקום וכלה באבטחת ערים באפליקציות ביטחוניות.

Oracle-CEP מספק לארגון פתרון מלא top-down לתכנון, הגדרה, פיתוח והטמעה של אפליקציות מבוססות תהליכי אירועים מורכבים אשר לא זו בלבד שעונות על הצרכים העסקיים הללו, אלא אף מאפשרות עיבוד מסת האירועים בזמן אמת.

המוצר בנוי בסטנדרטים של: JAVA , ANSI SQL , Spring DM , OSGI

סביבת הפיתוח היא ויזואלית הכוללת גם פיתוח java ,הפיתוח באמצעות Eclipse + Plug-in CEP שמגיע יחד עם המוצר.  המוצר מגיע עם web console ( Visualizer ) המאפשר שליטה ובקרה, כמו גם עדכון והגדרת עיבוד התהליכים.

הפיתוח עצמו מורכב ממימוש הרכיבים הבאים של המוצר:

1. Adapters –קישוריות למקורות המידע מהם אנחנו מקבלים ו/או שולחים את האירועים ( event source - מקור מידע , event-sink – יעד מידע) , המוצר מגיע עם סט של adapters שהם למעשה מימוש של תשתית ה CEP כגון : Oracle Weblogic JMS , TIBCO EMS JMS , HTTP pub , HTTP sub ועוד. כמו כן, מאפשר מימוש פתוח של adapter לכל יעד/מקור אפשרי ותומך בהתחברות ל JDBC 3.

2. Events – יש להגדיר event במערכת לפי הדרישה העסקית. למעשה, מרגע שהמערכת קולטת את האירוע אנחנו מתרגמים את המידע שהתקבל ל- event , כאשר event יכול להיות מורכב מכמה סוגים, כמו Pojo class / Java bean ועוד.

3. Channel – רכיב אשר דרכו עובר ה- event , המידע יכול להיות מורכב משני סוגים – מידע שעדיין לא עבר עיבוד ומידע שעבר עיבוד לפחות פעם אחת.

4. Processors – רכיב המעבד את האירועים, מפותח בצורה ויזואלית / טקסטואלית והתוצר שלו הוא חוק או אוסף חוקים. השפה של הרכיב הינה בסטנדרט של CQL – continues query language  ( מבוסס sql ). המוצר גם תומך בפיתוח ב EPL - Event Processing Language .

הרכיב כולל הוספת מיונים, הקשרים, מניפולציות עשירות על המידע והתאמת תבניות נדרשות.

ניתן להגדיר חוק כ- view ולעשות בו שימוש חוזר באוסף החוקים של התהליך .

בהרבה מהמקרים בהם אנו מגדירים עיבוד אירועים מורכב, נקבל אוסף של חוקים היכול לנתב את ה- flow שלנו למספר channels שונים - כשכל אחד מהם יבצע עיבוד נוסף או ישלח ליעד המקור את האירוע שנוצר .

5. - Cache bean רכיב המאפשר שמירת המידע ב- Cache , נתמך על ידי שימוש ברכיב Oracle Coherenceלפרטים נוספים ולצפיה בתיעוד המוצר :

כותבת המאמר: יפית זיגמן, Field Engineer, בחברת ליעם וואן1