תפריט נגישות

זווית ראיה: שרשרת אספקה - לנצח על תזמורת

ארז לוי, יו"ר המועצה לניהול שרשרת האספקה בישראל, מנהל תפעול ושרשרת אספקה, אפלייד מטריאלס אירופה: "שרשרת האספקה היא כמו תזמורת של נגנים, זהו אוסף של כלים ואנשים
שרשרת האספקה היא אוסף של ספקים, מטוסים, מדפים, מערכות מחשב, מפעלי ייצור ובעיקר אנשים. זהו אוסף של כלי נגינה ונגנים אשר כל אחד טוב מאד בתחומו ואפילו יכול "לנגן" בעצמו. אך כאשר כולם חוברים יחד ומנוהלים כשרשרת אספקה (כלהקה עם מנצח) התוצרים, הביצועים וההישגים (המוזיקה) היא ברמת עונג אחרת לגמרי. כאשר לשרשרת זו יש מנהל שרשרת אספקה ו ארגון ניהול שרשרת אספקה טובים (דהינו מנצח מוצלח) רמות הביצועים ("המנגינה") מדהימות ומרגשות כל לב.

ניהול שרשרת אספקה: גישה ניהולית עסקית חדשה , הרואה בניהול שרשרת אספקה כתהליך קריטי לאופטימיזציה משולבת של כל החוליות בשרשרת ובכך מביא להעלאת הרווחיות , ומיצוב בשוק מול המתחרים. שרשרת אספקה כוללת בתוכה : ספקים, משלחים, עמילי מכס, מובילים , מחסנים, ייצור, אריזה, תכנון וזרימת ביקושים ואפילו שירות לקוחות. אלו הם הכלים בתזמורת שכשהם מאוחדים יחדיו הם יוצרים את התזמורת המנצחת.

לוגיסטיקה: היא חלק מהשרשרת! ולעיתים מבלבלים אותה עם המילה שרשרת. לוגיסטיקה היא: "אוסף תהליכים של תכנון, יישום, ושליטה באפקטיביות וביעילות של זרימה ואחסון של מוצרים, שירותים ומידע מנקודת המוצא לנקודת הצריכה למטרת היענות לדרישות הלקוח".

מנהל ספקים הוא בעצם בדיוק כמו מנהל שיווק: תפקידו של מנהל ספקים הוא מצד אחד להיות "מנהל השיווק" של הספק בארגון הלקוח (מיצג את עמדות, צרכים וקשי הספק) ומצד שני "מנהל השיווק" של הארגון (הלקוח) אצל הספק (ז"א לשקף בצורה מלאה וברורה את צרכי הלקוח, על כל קבוצותיו (איכות, ייצור, פיתוח וכו'). בהשכלתי אני בוגר תואר ראשון ושני בניהול עסקים והתמחותי בשיווק. כמנהל שרשרת אספקה (וכמנהל ספקים), מצאתי את עצמי לא אחת בתפקיד "מנהל השיווק" של שני הצדדים. שמעתי לא אחת את המשפט "אתה מוכר נהדר..." מצד אחד בתוך הארגון שלי, כשייצגתי את עמדות הספק, ומצד שני אצל הספק כשהגעתי לביקורים להסביר את דרישותינו כלקוח.

לדעתי מקצוע שרשרת האספקה נמצא בתהליך של מיצוב מחדש בארגונים. ישנו צורך עולה וגדל למקסם את יכולות השרשרת ובשל כך התפקיד מקבל חשיפה והכרה ארגונית גבוה. זה כמובן מלווה בכניסה של אנשים בכירים ומוכשרים יותר לתפקידים ובכך ממקצע את התחום. זה מאד מאתגר למצב מחדש תפקיד וזה אחד ההנאות הגדולות שלי בתפקידי זה.

לבלוג של ארז לוי