תפריט נגישות

"מנהיגים לא נולדים, הם מתפתחים"

כה אמר רודולף ג'וליאני,לשעבר ראש עיריית ניו-יורק, וכך מאמין גם ארז לוי, מנהל מטה שרשרת האספקה בחטיבה הסואלרית של "אפלייד מטריאלס" ויו"ר המועצה לניהול שרשרת האספקה בישראל.


זוהי שנת  ה-62 להקמתה של מדינת ישראל. הקמתה של המדינה הייתה קשה, ארוכה וכואבת (ובוודאות המלאכה טרם הסתיימה). הקמת המדינה אופיינה בצמיחתם של מנהיגים גדולים, אשר התעלו מעל הקשיים ונשאו את חזון הקמת המדינה עד למימוש שאותו רואות עינינו מדי יום ביומו.

יש הטוענים שאנחנו נמצאם בעיצומו של משבר מנהיגות, שבדורנו המורכב והשונה, איננו מצליחים לגדל מנהיגים מוצלחים כמו בעבר. אם נבחן את העבר נראה שמנהיגינו הגדולים, צמחו וגדלו לתוך מציאות אשר עיצבה את מנהיגותם. המשפחה המלוכדת, ההורים "החזקים", החינוך בבית לערכים של כבוד הדדי, אכפתיות לזולת, שיתוף וחלוקה בנטל, ערך גבוהה לעשייה, יצירה ובנייה (עבודה ועמל). כל אלו היו בסיס איתן לצמיחתה של מנהיגות. מנהיגות זו באה לידי מימוש עם עלייתם של אתגרים גדולים וקשים: השואה, העלייה למדינה, הקמתה של מדינה יהודית וכו'. האתגרים הגדולים והכורח למציאת פתרונות, בשילוב עם התשתית החינוכית החזקה הביאו לפריחתה של המנהיגות המובילה של עמינו.

במדינתנו יש את התשתית האנושית הנדרשת. די בדוגמא מובילה אחת, צבא הגנה לישראל, כדי להראות איך מובחרי בנינו הופכים למנהיגים מובילים. בחורים צעירים, אשר הופכים למפקדים גדולים בשנות העשרים לחייהם, לוקחים אחריות על ניהול של שדה קרב, על חייהם של אנשים ועל הגנתו של עם שלם (העורף). הם חונכו, גדלו והתפתחו על ידי התשתיות החינוכיות והצבאיות של המדינה ועוצבו ע"י אתגריה. למידה ממודל זה תביא אותנו למסקנה המתבקשת: מנהיגות ניתן ללמד, לפתח ולעצב.
 
איך מגדלים מנהיג

"מנהיגים לא נולדים, הם מתפתחים..." – אלה הן מילותיו של רודולף ג'וליאני, ראש עיריית ניו-יורק לשעבר, והן הידהדו בראשי במהלך כתיבת מילים אלו. מנהיגות אינה תכונה מולדת (בבחינת "או שאתה נולד כזה, או שאתה לא..."). מנהיגות ניתן ללמוד, ללמד, לפתח ולשפר. מנהיגות מתפתחת לאורך כל חיי האדם ונלמדת במספר דרכים:

 • התבוננות במנהיגים אחרים וחיקוי התנהגויות: דמות המנהיג יכולה להיות קרוב משפחה דומיננטי (אב, אם, סב), מנהל במקום עבודה או אפילו מנהיג דתי.
 • ניסיון חיים: אירועים בחיינו "מאלצים" אותנו להביא לידי ביטוי, ואף לפתח, את יכולותינו המנהיגותיות. כבדוגמא לעיל, במדינתנו בחורים בגיל צעיר מאוד, נקראים להנהיג, לפקד ולהוביל קבוצות חיילים גדולות. צעירים אלו נדרשים להוביל את חייליהם אל מול אתגרים קשים מאוד אשר לא אחת כוללים גם סיכון ואף אובדן חיים.

מאפייני המנהיגות

מנהיגות ניתנת לאפיון במספר פרמטרים. בעיניי אלה הם הבולטים שביניהם:

 • חזון: חזון הוא אוסף של מטרות ואמונות אשר מאופיינות בראייה לעתיד הרחוק יותר. על החזון להיות פשוט, קל להבנה ומעורר השראה. על המנהיג לשדר את החזון בכל הזדמנות ובכל צורה ולעמול קשה כדי שזה יובן ויאומץ על-ידי מונהגיו. על המנהיג להיות עקבי בחזונו ולתת גיבוי לאנשים ההולכים בדרכו, בעיקר בזמנים קשים, בהם הליכה בדרכו אינה פופולארית ולא אחת מלווה בהתנגדויות ומכשולים.
 • תקשורת: מנהיג חייב להיות בעל יכולת לתקשר בצורה מעולה. הוא חייב להיות מסוגל "לתקשר את אשר במוחו" (החזון) אל תוך מוחם של אנשים אחרים. מנהיג צריך להלהיב את מונהגיו, להיות אמוציונאלי, לפנות לרגש ולא רק לשכל. עליו לנטוע באנשים תחושות של תקווה, תשוקה והתלהבות, אשר יאפשרו להם ללכת בדרך הקשה. מנהיג חייב לאהוב אנשים, להתחבר אליהם, להבין אותם ולהיות קרוב אליהם פיזית ורגשית.
 • אומץ: מנהיגים הולכים נגד הזרם, הם בוחרים להשיג הישגים גבוהים אשר מחייבים אותם לבחור בדרך קשה ואף לא תמיד פופולארית. האומץ הוא היכולת להתגבר על הפחד, להתעלות על המכשולים וללכת נגד הזרם, בדרך שבה אף אחד לא פסע קודם לכן. בעיתות משבר על המנהיג לקחת אחריות לידיו, להוביל, להיות הראשון, "להיות בשטח". כמו כן, עליו להישאר רגוע ושקול, על מנת לשדר לאנשים כי הוא יודע להוביל אותם "למקום בטוח".
 • אופטימיות: מנהיג חייב לשדר אופטימיות ותקווה. הרי אף אחד מאיתנו לא היה הולך אחרי מנהיג אשר יאמר "היה רע, עכשיו רע ויהיה יותר גרוע... אחרי! ". הוא חייב לתת כוח למונהגיו ללכת בדרך שהוא מאמין בה. לחזק אותם לאורך כל הדרך, עד שיגיעו למימושו מטרותיהם (החזון). עליו להעלות אפשרויות ולייצר פתרונות לבעיות על מנת להתעלות על הקשיים. מנהיג יודע לחזק, לתת משוב חיובי, לעצור לרגע ולהוקיר את ההישגים. הוא יודע להסתכל אחורה ולהראות לאנשים איזו דרך כבר עברנו יחד ואיך זה משליך על "כוחנו המשותף" להתקדם לעבר העתיד.
 • תכנון והכנה: "גאונות היא אחוז אחד של השראה ותשעים ותשעה אחוזים של זיעה"(תומס אלווה אדיסון). מנהיגים מתכוננים ומתכננים את מעשיהם. הם מכינים תוכניות לאפשרויות שונות ולמקרים מורכבים. הם לא רק נואמים טובים, מתווים חזון וחלום, אלא הם אנשי "עבודת שטח קשה ושחורה". הם מקבלי החלטות מעולים. כאשר נדרשת החלטה קריטית הם ילמדו את הנושא לעומקו, יתייעצו עם אנשים מומחים, ישמעו דעות שונות ורק אח"כ יקבלו את החלטתם.
 • עבודת צוות: נהיג טוב יודע לבחור את האנשים הטובים ביותר ואז לתת להם להוביל. הוא בוחר אנשים אשר ישלימו אותו וזה את זה ומעודד אותם לשתף פעולה.

תכונותיו ומיומנויותיו של מנהיג

 • מהירות החלטה – על מנת להגשים את חזונו, מנהיג צריך וחייב לקבל החלטות. החלטותיו של מנהיג צריכות להיות מצד אחד נכונות ואיכותיות ומצד שני להתקבל בזמן וברגע הנכון. מנהיג צריך להיות בעל יכולת קבלת החלטות ללא היסוס ובביטחון מלא. 
 • הבלטה עצמית – מנהיג מניע ומשפיע על אנשים (אין מנהיג ללא מונהגים). מנהיג אינו יכול להיות מופנם ונחבא אל הכלים. מנהיג צריך להיות פעלתן מוחצן, תקשורתי, לעיתים קולני, כדי שיוכל להביע גלויות את עמדותיו ודעותיו השונות. 
 • אוריינטציה למציאות–  מנהיג צריך מצד אחד "לשאוף ולחלום מעבר לאופק" אך אסור לו  לשגות בהזיות. מנהיג צריך להיות מודע למציאות ולעובדות ועליו לבסס עליהם את תוכניותיו.
 • מיומנויות טכניות – מנהיג צריך להבין ולהיות בעל מיומנויות טכניות הקשורות לתחום אותו  הוא מוביל.  לדוגמא: מנהיג צבאי צריך להיות בקיא ושולט באסטרטגיות לחימה, היכרות עם האויב, השטח וכו'.
 • מיומנויות ביחסי אנוש –מנהיג צריך להבין אנשים, להיות מסוגל להפעיל ולתאם ביניהם – בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה מאד.
 • חשיבה בעזרת מושגים והפשטה – למנהיג טוב יש חזון גדול וארוך טווח. על מנת לממשו עליו לפשט אותו, לפרוט אותו לשלבים עיקריים במימושו והחשוב ביותר להעביר ולהבהיר אותו למונהגיו.
 • שאיפה חזקה להישגים - מנהיגות היא שאיפה להשגת מטרות גבוהות, חדשות וקשות. מנהיג שואף להשגת יעדים נראים לעין, גבוהים מכל היעדים שהושגו עד כה. למנהיג המטרה אינה הדבר החשוב ביותר, אלא החתירה אליה (עם אנשיו) היא העיקר.
 • שאיפה לניעות (מובילות) – הדרישה אינה רק להשגת יעדים כי אם קבלת הכרה עליהם המתבטאת בעליה במדרג ההיררכי.
 • שאיפה לניעות מחוץ לעבודה – למנהיג חשיבות רבה לתארים ולהשוואתם מול אחרים. חשובה לו העלייה בסולם החברתי, השגת מקום  של כבוד בקהילה ולהתחבר עם אנשים בעלי מיצוב גבוה בחברה.
 • עמדה חיובית כלפי סמכות – מנהיגים רואים בסמכות תופעה חיובית והכרחית לשלום החברה.

בין מנהל לבין מנהיג

עם התפתחותה של הגלובליזציה בכלל, ושל חברות ההיי-טק בפרט, המנהלים נדרשים להיות יותר מנהיגים מאשר מנהלים. ההבדל הינו אולי דק דקדוקית, אך שונה מאוד במהות:

 • מנהל - מסתכל על האדם דרך המשימה - המשימה קודמת, אחר כך האדם.
 • מנהיג - מסתכל על המשימה דרך האדם - האדם קודם, אחר כך המשימה.

מנהיגים מבינים שהצלחתו של כל ארגון טמונה באנשיו. הם רואים עצמם כמשחררים של כישרון אנושי, ופיתוח מלוא הפוטנציאל הגלום באנשיהם עומד בראש מעייניהם. הם מבינים שמשימתו של מנהיג היא להפוך את מקום העבודה למקום שבו מממשים כישרונות. מנהיג בעל חזון מבין שהחברה שלו חייבת להיות בראש ובראשונה מקום והזדמנות להתפתחות עצמית ולהגשמה אישית. לעתים קורה שההיסטוריה מעצבת מנהיגים, ויש מנהיגים אשר מעצבים היסטוריה. אם נבחר לפתח את המנהיגות שסביבנו, אז נוכל ליצור את ההיסטוריה לה כולנו שואפים. 

מנהיגות בעסקים

 • הגדרת יעדים ומטרות – קשים לביצוע, ארוכי טווח, בהירים וקלים להבנה ע"י כל העובדים
 • ערכים – הגדרה ברורה של ערכי החברה, אשר מהווים את השלד ל"תרבות הארגונית" של החברה. אוסף ערכים אלו מתווה את הדרך בה יפעלו עובדים בחברה, מול לקוחות, ספקים, סביבה וכו'.
 • הסתכלות גלובלית - העדפה ברורה לאופטימיזציה ופתרונות גלובליים על פני הסתכלות צרה ולוקלית (מקומית).
 • הובלה של שינוי – הובלה של שינויים, גדולים וקשים ככל שיהיו, היא הדרך לעמוד בדרישות השוק הסוערות. שינויים ארגוניים, שינויים פרסונאליים, שינוים באסטרטגיה, בפיתוח מוצרים ושירותים ועוד. קפיאה על שמרים משדרת ומעידה על מנהיגות חלשה.
 • החלטות על בסיס עסקי - ניהול הארגון לפי קריטריונים אובייקטיביים (עסקיים) ולא אמוציונאליים (רגשיים), אשר מקדמים את טובת העסק והחשוב מכל – תורמים לשורה התחתונה של הארגון, בטווח הארוך.
 • פיתוח ההון האנושי – מנהיג טוב דואג כל הזמן לפתח את עצמו ואת כל העובדים בסביבתו. זהו מתכון להשבחת ההון העיקרי של החברה (אנשיה) ובכך השבחת החברה כולה.
 • תקשורת – תקשורת קבועה, מסודרת, הכוללת מידע על אסטרטגיית החברה, יעדיה ופרויקטיה העיקריים. כמו כן תקשורת על הצלחות והישגים לצד כישלונות ולמידות. תקשורת הכוללת מגוון של מדיות : דיגיטאליות, כתובות, פנים אל פנים וכו'. תקשורת כוללת גם הקשבה לעובדים, לקוחות וספקים, אשר מאפשרת "להרגיש את השטח" וכך משפרת את תהליכי קבלת ההחלטות והניהול בארגון. 

ממשנתם של מנהיגים מובילים

 • "אם אתה יכול לחלום, אתה יכול להגשים את חלומך"  - וולט דיסני
 • "מחיר הגדולה היא אחריות" – וינסטון צ'רצ'יל
 • "גאונות היא אחוז אחד של השראה ותשעים ותשעה אחוזים של זיעה" - תומס אלווה אדיסון
 • "אנחנו צריכים להפוך לשינוי אליו אנו שואפים להגיע" – מהטמה גנדי
 • "מלה טובה יכולה להיות קצרה אך הד קולה נשמע למרחוק" – אמא תרזה
 • "המנהל הטוב ביותר הוא זה שבוחר אנשים טובים שיעשו מה שהוא חפץ שיעשה, ומרסן את עצמו בשעה שהם עושים זאת" – תיאודור רזוולט

"יש דורות אשר יוצרים מנהיגים ויש מנהיגים אשר יוצרים דורות".  מחויבותנו האישית כמנהלים, כמקצוענים והורים לדור העתיד, לפתח, ללמד, להכשיר ולתת מקום לצמיחתה של מנהיגות חזקה לעתידה של מדינתנו.  

ארז לוי
יו"ר המועצה לניהול שרשרת האספקה בישראל
מנהל מטה תפעול ושרשרת האספקה, אפלייד מטריאלס אירופה