תפריט נגישות

מהפיכת הריץ' כבר כאן – האם התעשייה הישראלית ערוכה ?

חקיקה זו תשפיע על השווקים הגלובליים ותיאלץ את כל השחקנים להתרגל לכללי משחק חדשים. טעות נפוצה לחשוב כי ה- REACH נוגע לתעשייה הכימית בלבד

בשקט, ללא אזכור בעיתונות המקומית, נכנסה לתוקף בראשון לחודש זה באיחוד האירופי חקיקת ה-REACH (Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals). 

 מדובר בחקיקה המהפכנית ומרחיקת-הלכת שהייתה אי-פעם באירופה ובעולם בכל הכרוך ברישום ובקרה של חומרים כימיים מסוכנים. החקיקה נולדה לפני 11 שנים ביוזמת הארגונים 'הירוקים' באירופה, אשר טענו כי אין בקרה ומידע מספיקים לציבור אודות עשרות אלפי החומרים הכימיים "הישנים" הנמצאים באירופה. בסופו של תהליך ארוך ומתיש, ולאחר שהנציבות האירופית שוכנעה כי עליה להוביל את מהלך החקיקה בנושא זה, הגיעה החקיקה בסוף השנה שעברה אל קו הסיום, זאת למרות ספקות של רבים וטובים בקרב התעשייה והציבור כאחד, אשר הטילו ספק בנכונותה של אירופה "ללכת עד הסוף" בצורה חסרת-תקדים וללא אח ורע בעולם, בכל הכרוך לרישום ורישוי כימיקלים במוצרים.

  כיום, אין עוד ספק, כי חקיקה זו תשפיע על השווקים הגלובליים, ותיאלץ את כל השחקנים להתרגל לכללי משחק חדשים. טעות נפוצה לחשוב כי ה- REACHנוגע לתעשייה הכימית בלבד: למעשה, כל מי שבמוצרו נמצא כימיקל כלשהו, ולו בכמות המזערית ביותר, מושפע מה-REACH. לכן, מי שמייצא לאירופה מוצרים כגון צבעים, חומרי ניקוי, אלקטרוניקה, צעצועים, רהיטים ועוד, מחויב לדאוג כי החומרים במוצריו יירשמו כהלכה. החקיקה שאך נכנסה לתוקף מאפשרת שנת התארגנות, שלאחריה כל מי שמייצא אל מדינות האיחוד האירופי טון ומעלה של חומר כימי, יחויב ברישום החומר במאגר נתונים מרכזי, תוך יצירת המידע והספקתו בנוגע לסיכונים אפשריים שהחומר עלול לגרום לאדם ולסביבה. חומרים "מסוכנים מיוחד" (כגון החומרים המסרטנים) יצטרכו בנוסף לרישום לעבור גם הליך של אישור, שבלעדיו לא ניתן יהיה לשווק את החומר בשווקי  אירופה. העיקרון המנחה אומר שלא תוכל לשווק ללא שקיפות והספקת מידע : ''No Data – No Market

התעשייה הישראלית מוכרחה להיערך מבעוד מועד, אחרת תאבד את השווקים לטובת מתחרים שהתכוננו טוב יותר מהם. על היצרנים לפעול בכדי שהחומרים הכימיים שבמוצריהם יעברו את תהליך הרישום כנדרש, ולסייע ככל שניתן ליבואנים וללקוחות האירופיים לעמוד בדרישות החקיקה, בעיקר באמצעות הספקת מידע על החומרים. אולם, בהקשר זה עולה סוגיית הסודיות המסחרית. מאחר ובמקרים רבים צופים כי היצרנים יימנעו מלמסור מידע בעל רגישות מסחרית ליבואנים וללקוחות באירופה, יהיה צורך ב"אנשי אמונם" של היצרנים שמחוץ "קהילה" האירופית, שיפעלו בשליחותם בכדי שהמוצרים שלהם יעמדו בדרישות החקיקה. החקיקה מאפשרת במקרים כאלה למנות "נציג בלעדי" ליצרן שמחוץ ל"קהילה", כשכל חובות הרישום יוטלו עליו (ויוסרו מהיבואן).  

אין ספק, כי REACH תחולל מהפיכה בשווקים העולמיים. ככל שהתעשייה הישראלית תקדים ותשכיל להפוך חקיקה ייחודית זו ממכשול להזדמנות, וככל שתדע להתאים עצמה ללוחות-הזמנים של REACH ולהתמקצע, וככל שתסייע ללקוחותיה באירופה, כך תיצור לעצמה יתרונות על-פני מתחריה לטווח ארוך.

כותב המאמר: דב באסל (M.Sc),  מומחה לרגולציה ואקולוגיה תעשייתית

אביב ניהול, הנדסה ומערכות מידע בע"מ

ליצירת קשר: dovb@avivil.com

  * * * * *

חברת "אביב ניהול', המתמחה מזה שנים בייעוץ לתעשייה במגוון נושאי ייעול, תכנון ואיכות הסביבה, מספקת פתרונות ייחודיים ליצואנים הישראליים בנושא ה-REACH, החל מסקירת מצאי חומרי החברה עליהם חלה החקיקה, דרך אפיון פערי המידע הנדרש, וכלה בגיבוש תכנית פעולה המתווה הדרך להשגת עמידה בדרישות החקיקה עבור החומרים במוצרי החברות המיוצאים לשווקים האירופיים.  בשלב היישום המעשי (החל משנת 2008), מציעה 'אביב' לחברות הישראליות את שירות "הנציג הבלעדי" (באמצעות שותפיה באירופה).

 

 

פרסום באתר