תפריט נגישות

היבטים ביישום ERP בחברות FABLESS

חברת FABLESS הנה חברה הפועלת בשוק תחרותי, עתירה במחקר ופיתוח ובעלת שדרה תפעולית רזה - חברה אשר נדרשת להגיב לאירועים בזמן קצר.

 מהן חברות FABLESS

 חברות FABLESS הנן חברות ללא כושר ייצור, הממוקדות ומתמחות בתכנון ופיתוח שבבים .הייצור מתבצע בעיקר על ידי מיקור חוץ למפעלים הממוקמים לרוב במזרח הרחוק ומתמחים בתחום ייצור השבבים. הצדקת קיומם נובעת מהעובדה שהם משרתים לקוחות רבים ופועלים בהיקפי ייצור עצומים.  השבבים משמשים לשימושים שונים ומגוונים: תקשורת אלחוטית, מחשוב נייד כגון מכשירי ה- DISKONKEY , זיכרונות flash, רכיבי RF  ועוד.

 דוגמא לחברת FABLESS  הנה חברת די.אס.פי. החברה מפתחת שבבי המולטימדיה לענף התקשורת ומוצריה נמכרים ליצרני הטלפונים המובילים בעולם.  

 מאפייני ארגוני Fabless

לארגוני ה-FABLESS מספר מאפיינים משותפים:

 1. ביקושים בעלי שינויים דינמיים ותדירים

השוק מכתיב שינויים בביקושים בתדירות גבהה וכן התחזיות בעלות השתנות גבוהה.  

2. מוצרים בעלי מחזור חיים קצר

שינויים תכופים במוצר. החברות משקיעות באופן מתמשך במחקר ופיתוח, כפועל יוצא נדרשות לנהל את חיי מחזור המוצר (מהדורות) במחלקות הפיתוח, ההנדסה ובמהלך התפעול השוטף.  

3. מגוון רב של מוצרים סופיים בעלי אותו פריט משותף.

4. דרישה לתכנן מאגרי מלאי בתנאי אי ודאות.

5.  אספקה של כמויות גדולות במחיר תחרותי (מאות אלפי יחידות).

שעור הרווחיות מתבסס על היבט הכמות ופחות על היבט המחיר.

6. פחתים בייצור. ייצור השבבים מתאפיין בפחת בלתי צפוי ובשינויי תפוקה – YIELD פתאומיים. כל BATCH ייצור נדרש למעקב ובקרה קפדנים במהלך ייצורו.

7. שרשרת אספקה מורכבת עם מקורות ייצור אלטרנטיבים  

נדרשת שקיפות בשרשרת האספקה על מנת לתכנן ולבקר אותה וגם לאפשר שינויים בזרימה. בשרשרת האספקה גורמי ייצור ושינוע מרוחקים. יש למסד מנגנוני בקרה ושקיפות יום יומיים בכדי להגיב במהירות למצבי שבר, שינויים בביקושים והאספקות ועוד. מעקב פרטני נדרש גם בכל שלבי הייצור  המבוצעים על ידי קבלני המשנה ביניהם  שלבי מיון, הרכבה, בדיקות סופיות (ברמת כל שבב) ועוד.  

8. תכנון עומסים. שיטת ההתקשרות, עם מפעלי ייצור השבבים, מחייבת את הלקוחות להתחייב ולשריין קיבולת ייצור מראש. לכן, יש צורך בבצוע חישובי עומס וקיבולת מדויקים ככל האפשר, על מנת להקביל בין ההתחייבות לצריכת קיבולת, לבין השימוש בפועל.  

האתגרים ביישום מערכת ERP בארגון

 קליטת המידע

 הצורך בעדכון תדיר של אירועי שרשרת האספקה כגון הזמנות, משלוחים, העברות  - מחייב אוטומציה של תהליכי הדיווח. היישום הנכון יאפשר קלט מקבצים חיצוניים, אשר יסופקו על ידי גורמי השרשרת השונים, ויעדכנו את המערכת באופן מהיר ומיידי, ללא צורך בהתערבות ידנית.

 מהלך הבקרות מתבצע תוך כדי ביצוע ממשקי הקלט בדומה לבקרה המתבצעת בקלט ידני.  התראות, בגין מידע שגוי או חלקי, מועברות לגורמים הרלוונטים לשם קבלת החלטות וטיפול בהתאם.

תכנון  שרשרת ההספקה

 מאחר והשידרה הניהולית בחברות ה-FABLESS מונה בעלי תפקידים מועטים: מנהל תפעול, מנהל תכנון/תפ"י, 2-3 מתכננים - יש צורך בהטמעת מערך ממוחשב שיסייע בניהול פעילות התכנון. במהלך הטמעת מערך התכנון (( MRP נדרש להפקיד על תחזוקה מדויקת של פרמטרים לתכנון: גודל הזמנה, זמני אספקה, אחוזי תפוקה, ועוד.  מערך ה-MRP ממליץ על דרישות ייצור ורכש, המתכנן עובר על החריגים באמצעות פילטרים שונים, ומעביר את ההמלצות לרכש/ייצור לאישורם של הגורמים השונים. את מערך האישורים מומלץ לנהל באמצעות מנגנון WORK FLOW . במנגנון זה, מגדירים מראש את נתיבי האישורים השונים, בהתאם לסוגי התנועה וההיקפים הכספיים. המנגנון מנהל את היררכיות האישורים ומנתב את המלצות הרכש והייצור אלקטרונית, באמצעות הודעות לדואר האלקטרוני של הגורמים השונים. 

מומלץ מאד להטמיע ניהול ממוחשב של הסכמי הרכש. רכש, מגובה על ידי הסכמי מסגרת, יאפשר קיום פעילות אוטומטית במהלך שחרור ההמלצות, והפצתן לשותפי שרשרת האספקה.

בקרה תפעולית

עיכוב באספקה של הזמנות, שבאחריותן של שותפי שרשרת האספקה (ספקים, קבלני משנה...) ישפיע  על מועד האספקה ללקוח הסופי. יש לשמר את הקשר שבין ההזמנות שהופצו להזמנת הלקוח, ולעדכן את הלקוח ביכולת המימוש של מועד האספקה המובטח. בשוק זה, קיימת רגישות גבוהה לעמידה במועד האספקה. איחור יביא להטלת קנסות ואף לביטול ההזמנה.   

יש למסד ניהול ממוחשב של מרכז בקרה, הבוחן ברמה יומית את התנהלות התפעול ברמה של כל מנת ייצור – BATCH. אירועים המשפיעים על מועד האספקה או הכמות המסופקת  ללקוח מנותבים לגורמים המטפלים. גורמים אלו מבצעים פעולות מתקנות כגון שינויים בסדרי העדיפויות של ייצור המנות אצל קבלני המשנה (החלפת מנות) ומעדכנים את הלקוח במשמעויות. 

קונפיגורציה/שינויים הנדסיים

 המוצרים הנמכרים ללקוחות השונים מתבססים על מרכיבים משותפים ומרכיבים משתנים מהזמנה להזמנה כגון: מהדורת התוכנה הנצרבת על גבי השבב. בכדי להקל בתחזוקה של עצי המוצר, מומלץ להטמיע מנגנון "קונפיגורטור". מנגנון זה מאפשר, בעת קליטת ההזמנה, לבחור מבין אופציות חוקיות שונות, כפי שהוגדרו על ידי מחלקת ההנדסה, וליצור את עץ המוצר הרלוונטי להזמנת הלקוח.

כמו כן יש להטמיע את מודול ניהול המהדורות.  מנגנון זה מאפשר לבצע חסימה, ברמת פריט/מהדורה,  שמונעת טעויות במהלך קלט הזמנות, הוראות ייצור וכדומה. באופן זה נמנע ייצור או אספקה של פריט ממהדורה שאינה תקיפה יותר.

תמחיר

 מאחר והתשואה בייצור השבב משתנה ממנה למנה, יש צורך ליישם  מערך תמחירי המשקף את השונות דהיינו מערך המלאי התמידי. נדרש להפיק דוח תמחירי, ברמת הזמנת לקוח, המשקף את עלות הייצור, רכש, העמסות ועוד, ומציג את מימד הרווחיות. 

לסיכום

 חברת  FABLESS הנה חברה הפועלת בשוק תחרותי, עתירה במחקר ופיתוח ובעלת שדרה תפעולית רזה, חברה אשר נדרשת להגיב לאירועים בזמן קצר.

 יישום מוצלח של מערכת ERP נשען על שלושה עקרונות:

א. יישום תהליכים פשוטים ואוטומטיים ככל האפשר -  עקרון המסייע בניהול פעילות מקיפה על ידי מערך תפעולי מצומצם,  ומאפשר העברת "בעלות" מהירה לארגון על מודל היישום.

 ב. אחריות רבה מצד הגורם המיישם. הגוף המיישם נדרש לפעילויות ייזום והתנעה של תהליכי הטמעה מול עומס ארגוני רב.  לכן חשוב שהגוף המיישם יהיה בעל ניסיון מוכח בהטמעת מערכת ERP בחברות FABLESS אשר יוכל להציג תוצרי יישום, ברמת בשלות גבוהה, במהלך שלבי ההטמעה.

ג. פתיחות לשינויים עתידיים. השוק הדינמי, בו פועלות חברות, מחייב שינויי תהליך תכופים -   זאת, כתוצאה מדרישות לקוח, מיזוגים ועוד. מודל יישום פרמטרי, הניתן להתאמה מהירה, יתמוך בכך באופן המיטבי.

כותבת המאמר: מוניקה פוניאה

                        סמנכ"ל שרותי ייעוץ

                        חברת SIT  - נציגת חבילת ה-ERP Mfg/Pro בישראל

לנתוני מומחה באתר

 ליצירת קשר: monicaf@sitqad.co.il

SIT מקבוצת החברה לישראל מתמחה ביישום והטמעה של ERP ו-CRM, נציגתה הבלעדית של QAD, יצרנית MFG/PRO בישראל, ושותף זהב של מיקרוסופט להטמעת Microsoft Dynamics CRM.

 

 

פרסום באתר