תפריט נגישות

אורח באתר - ניצב משנה שי קופרמן, ראש מחלקת יישומים וניהול פרויקטים במשטרת ישראל

ניצב שי קופרמן מציג את פעילותה העניפה של מחלקת יישומים וניהול פרויקטים במשטרת ישראל, מציין את תפיסתו לגבי יישום מערכת ERP בינלאומית, סוקר את המערכות המסייעות למערך המשטרתי המבצעי ...

 

ניצב משנה שי קופרמן

ראש מחלקת יישומים וניהול פרויקטים במשטרת ישראל

 

שמואל מרדלר: שי, נא הצג את עצמך...

 שי קופרמן: אני בן 50 ומשרת במשטרת ישראל 25 שנה. במהלך לימודי שילבתי את תחום המחשבים עם תחום מדעי המדינה ובמסגרת פעילותי המקצועית עסקתי בניתוח מערכות וניהול פרויקטים בתחומים שונים, כגון: ניהול משאבים (לוגיסטיקה, כוח אדם) דרך ניהול מערך מבצעי - מערכות שליטה ובקרה, מחשוב מערך התחנה, זאת עד לקבלת תפקיד ראש היחידה.

 שמואל: נא הצג בקצרה את פעילות היחידה שבראשותך.

 שי: היחידה היא הזרועה הטכנולוגית המרכזית של במשטרת ישראל ונותנת מענה תומך לכל פעילות המשטרה כולל תמיכה בהשגת יעדים מבצעיים וכלה בכל ניהול מערך המשאבים. היחידה מונה כ-230 אנשי מקצוע ומבצעת פיתוח בהיקף של מאות מיליוני שקלים.

אנו עוסקים בכל תחומי היישום: מודיעין, חקירות, מבצעיים, תנועה וכמובן בכל מחשוב מערך המשאבים המשטרתי: לוגיסטיקה, משאבי אנוש. ביחידה פועלת קבוצת פיתוח ייעודית - יחידה רוחבית אשר באחריותה תחום ה-BI, תשתיות פתוח , ארכיטקטורה, ניהול מערך ה-QA ומערך ה- CM.

למעשה אנחנו בית תוכנה המבצע את רוב פעילות הפיתוח in house ונעזר בכוח אדם חיצוני לפי דרישה. בעולם אנחנו נחשבים למשטרה מאד טכנולוגית ומודרנית. לעומת הטיפול המשטרתי בארה"ב לדוגמא, שבה לכל תחום הוגדרה משטרה ייעודית: FBI, רשות לסחר בסמים, רשות להגירה וכיו"ב, בישראל הכול מתבצע במסגרת אחת דבר שלעצמו מביא אותנו לעיסוק במגוון רחב מאד של נושאים.

שמואל: מה היא תפיסתכם לגבי אימוץ מערכות ERP בינלאומיות?

שי: בשנת 96 בהיותי ראש מדור לוגיסטיקה, התבקשתי לבחון את כלל ניהול המשאבים בארגון מתוך מחשבה של מעבר מפיתוח מקומי למערכת ERP ובמקביל לשנות את מבנה החשיבה והתרבות הארגונית בתחום תכנון וניהול המשאבים.  

החלטנו לבצע אפיון צרכים כלל ארגוני בנושא ניהול המשאבים, לפני חשיבה על מערכת ERP.  רצינו לבדוק את נקודות התורפה שלנו, מהם הצרכים האמיתיים בנושא. בצענו עבודה יסודית ועמוקה במשך שנתיים , שבסיכומה הבנו שיש לנו צרכים ייחודיים שאינם מקבלים מענה במסגרת מערכות ERP כלליות אשר פותחו לשם מתן מענה לארגונים מסחריים שעוסקים בצד יצור או פיננסי אך לא בתחום מערכות צבאיות או סמי צבאיות  (  ( d.f.p.s.

בין הצרכים הייחודיים שלנו ניתן לציין את הצורך לנהל את פעילות מג"ב – פעילות צבאית לכל דבר: גיוס, הכשרה, ציוד וכיו"ב. תמיכה במשימות לוגיסטיות תומכות לחימה למערך זה אשר דורשות פונקציונאליות נוספת. בעייתיות נוספת שאותרה היתה בהתייחסות של מערכות ה-ERP הסטנדרטיות למשאב האנושי. עובד בארגון מסחרי הוא משאב ונלקח בתמחיר של הפעילויות בייצור וכיו"ב, בארגונים כמו שלנו המשאב האנושי הוא ישות בפני עצמה, ישות שמנוהלת באופן עצמאי כולל ניהול מחזור החיים בתחומים שונים מרגע גיוס ועד לרגע הפרישה.

נציגי האוצר פנו אלינו ובקשו את מסמך האפיון של המשטרה כבסיס לפרויקט מרכבה שבו היינו שותפים מלאים.  בסיכומו של דבר התנגדנו להיכנס לפרויקט המרכבה מסיבות שציינו קודם. ראינו שונות רבה בין המשטרה לארגונים ציבוריים אחרים, למעט נושא הנושא הפיננסי שיש בו אחידות רגולטיבית ואנחנו כפופים לאוצר בהיבט זה.

אנחנו ממשיכים לעבוד עם המערכות שלנו: מערכת לוגיסטית הפועלת בסביבת מחשבי  VAX, מערכות תקציביות וניהול משאבים עובדות תחת מעטפת של SAPIENS MF.

כיום אנחנו חלק מפרויקט מב"ט  שבו מספר גופי בטחון כולל משטרת ישראל מנהלות פרויקט יישום של מערכת SAP כחלק ממערך ניהול המשאבים של המשטרה.

שמואל: מה לגבי טכנולוגיה תומכת בהיבט המבצעי ?

 שי: המשטרה אינה גוף עסקי , ויעדיה הנם  בתחומי לוחמה בפשיעה, תאונות דרכים, אלימות וכיו"ב. לתמיכה בתחומים אלו מוקדשים רוב משאבי המשטרה גם בתחום המחשוב. 

בתחום החקירה הגלויה והסמויה אנו מסייעים למערך המודיעין באמצעות מערכת שנקראת "מלאכת מחשבת" השקעה של 300 שנות אדם , שהיא מערכת מודיעין שפותחה עבור מגזרי המודיעין והחקירות.

יש בה כל מה שרק אפשר לדמיין:  יכולות איסוף , הפצה , פרמוט , התראה ,

תחקור  וניהול קשרים, והיא המרכזית בניהול המלחמה כנגד הפשיעה והאלימות.

המערכת אופיינה עוצבה ופותחה מתוך ראיה אסוציאטיבית שלא כמו מערכות

מידע סטנדרטיות שהפיתוח הוא תהליכי.

היתרון הגדול באפיון אסוציאטיבי הוא , שמשתמשי המערכת חופשיים לשוטט במערכת ללא הגבלה של תהליך או סדר מסוים. ובכך מממשים צורך מודיעיני חשוב :  הכל פתוח והכל אפשרי.

מערכת אחרת - "מערכת פלא", שגם בה הושקעו עד היום כ- 300 שנות אדם, תומכת בכל מערך ניהול החקירה. משלב תיעוד המידע הרב שמצטבר מרגע איסוף החומרים בזירת העבירה , דרך זימון העדים, תיעוד מלא של כל העדויות, ועד לסיום החקירה והעברת התיק לתביעות או לפרקליטות. המערכת מספקת שירותים ומקבלת שירותים (web service) ממערכות מבצעיות אחרות.

בתחום התביעות יש לנו מערכת תביעות אשר תומכת בהמשך התהליך (לאחר החקירה), משלב הכנת כתב אישום כנגד החשודים ועד למתן גזר הדין  שמתועדת במערכת גזרי דין.

מערכות במדרג הבא הן מערכות תשתית אשר מרכזן הנו:  אובייקט האדם שלגביו נצברים נתונים שונים: מידע דמוגראפי, מידע פלילי במידה וקיים, ומידע ביומטרי לגבי אוכלוסיה פלילית הכולל: מרכיבי DNA, תביעות אצבע ותמונה. בין השאר ניתן לתחקר את המערכת בהיבטי בינה עסקית לגבי גבי ריכוזי פשיעה, בחינה של איומים בהיבט האדם – הפושע כמרכז.

שמואל: מהם הפרויקטים ה"מעניינים" שבהם הנכם עוסקים בימים אלו ?

 שי: אמנה מספר פרויקטים:

 1. פרויקט אלבום – פרויקט מודרני שבו מוחשבו תמונות ברמה כזו שניתן לבצע מסדרי זיהוי ממוחשבים. ניתן לקחת את מאפייני התמונה מהקורבן, לרשום אותם כמאפייני חיתוך ולעשות מסדרי זיהוי – בהתאם לכללי החוק – בכדי להגן הן על הקורבן וגם על החשוד. זוהי  מערכת מרשימה ביכולת האחזור שלה.   

 2. פרויקט א3

 זהו פרויקט משולב משטרה, משרד בטחון פנים ומשרד התחבורה, אשר יספק יכולות של צילום אוטומטי לגבי עבירות רכב. הצילום האוטומטי מועבר אל מרכז בקרה, עובר פענוח ובמידה וישנה הוכחה לעבירה מופק דוח הנשלח לאזרח תוך 72 שעות. זה סוג של מהפיכה בנושא אכיפת תנועה אשר תביא לצמצום תאונות דרכים באותם מקומות שיבוצע בהן אכיפה אוטומטית. הניסיון בעולם מציג ירידה עד 25% בהפחתה בתאונות דרכים. המכרז לפרויקט זה  יופץ בחודשים הקרובים כאשר המימוש ייקח כשנה מיום הזכייה.

 3. מערכת תמונת נוף (מערכת מידע גיאוגרפית).

 מערכת המאפשרת צפייה על בסיס פלטפורמה גיאוגרפית כולל היבטים טקטיים במימדים שונים כגון: פריסת ניידות, מיקום האירועים, ניהול שכבות מידע ועוד.  המערכת מאפשרת לראות את כל האירועים שמתרחשים בזמן אמת ונתוניהם, את מיקום הניידות, מסוקים וספינות משטרתיות, תנועת חשודים ועוד.  

שמואל: מהי מפת הדרכים שלך לשנים הבאות ?

 שי: אציין ששה נושאים/מגמות שנתמקד בהם בשנים הקרובות:

 1. הפלטפורמה הגיאוגרפית  

 היעד שהגדרנו לעצמנו הנו שינוי דפוס ניהול המידע מטכסטואלי לוויזואלי. בסיס הרעיון הנו  הצגת מידע על בסיס מערכת גיאוגרפית מאחר והוכח שהעין הנה המפענח הטוב ביותר. אם מראים לדוגמא את ריכוז האירועים בלילה האחרון בהיבט של מערכת גיאוגרפית מקבלים החלטות טוב יותר, הגיאוגרפיה צריכה להיות הבסיס של המידע – להגיע מהגיאוגרפיה לטכסט ולא להיפך.

 2. שולחן עבודה אחיד (שערי ידע)

 פורטל הידע הארגוני של המשטרה המרכז מידע אישי וארגוני, כניסה ליישומים, דוחות , פורומים, ניהול ידע וניהול מסמכים. ריכוז של המידע, אמת אחת לארגון.  ההחלטות מתקבלות על בסיס מידע אחיד וניתן לכל גורם להציג את המידע שלו.

 3. השוטר הטכנולוגי

 מאחר ורוב המערך המבצעי של השוטרים עובד בשטח יש צורך להביא את המידע עד למקום הפעילות של השוטר בכל מגזרי הפעילות.

אנחנו נמצאים בשלבים סופיים של פיתוח פלטפורמה סלולארית מאובטחת של העברת מידע. באמצעות אפליקציות סלולאריות.

מידע בשטח ב-ON LINE יביא למהפכה באופן השימוש במידע.  

4. ERP   

כאמור, בשלוש השנים הקרובות יבוצע מעבר מהמערכות הקיימות למערכת SAP בתחומי:ניהול כספים, אחזקה, כוח אדם, לוגיסטיקה, ניהול פרויקטים ועוד.

 5. כלים למלחמה בפשיעה ובאלימות

 בין הנושאים: להביא את הטכנולוגיה לזירת העבירה ולאסוף ראיות לחקר האמת לצורך יצירת הרתעה אסטרטגית. שימוש ואיתור קשרים/קורלציה בין מרכיבי המידע לפשיעה. הפעלת מנוע חיפוש אסוציאטיבי, DATA  MINING לשם מידול ואיתור פרופילים של עבריינות כזאת או אחרת.  

כפועל יוצא זיהוי העבריין בצורה מהירה והבאתו לדין עם ראיות מרשיעות  או לחילופין להתריע במידת האפשר לפני שבוצעה העבירה.  

 6. אינטגרציה

 ביצוע אינטגרציה בין המערכות על ידי שימוש בטכנולוגיית ה-SOA.  אינטגרציית נתונים מסייעת הן בהיבט התחקור והן בהיבט התפעול.  נמשיך לממש את טכנולוגיית ה-SOA, למחוק את הממשקים שפותחו בשיטה הקודמת ולעבוד בשיטה שירותית. כל המערכות שנדרשות לקבלת נתונים ממערכות שלנו מקבלות את הנתונים בשיטת ה- SERVICE ORIENTED, נמשיך להכיל את הכלל הזה גם לגבי מערכות העתיד.

שמואל: שי, מה ברצונך לציין לסיום.

 שי: במהלך 25 שנות עבודתי בתחום אני מבחין במעבר בין מספר עידנים. התחלנו בעידן המידע –הדגש היה על איסוף ממוחשב של המידע הגולמי; לאחר מכן עברנו לעידן הידע – ניסינו לדלות מההיקף הרחב של המידע הגולמי את אותו מידע המוסיף לנו ערך וידע חדש; כיום אנו נמצאים בעידן הבינה – הטמעת מנגנוני תחקור ואלגוריתמים ממוחשבים אשר מסייעים לנו להציף את הידע מתוך המידע הזמין ואני מאד מקווה להביא את המשטרה לעידן הבא – עידן החוכמה, זאת באמצעות תשתיות חכמות אשר יסייעו הלכה למעשה בשיפור הביצועיים של היחידות השונות בשטח.

ליצירת קשר: shayk@police.gov.il

 

 

 

 

 

פרסום באתר