תפריט נגישות

SOA – הזוהי הדרך לארגון האינטגרטיבי ?

על אף האימוץ הרחב של מערכות ERP על ידי הארגונים, האם SOA תאפשר סוף סוף לספק פתרון אשר יאפשר ניהול אינטגרטיבי של הארגון?

מבוא

 משאת נפשן של חברות ה-ERP  במהלך שנים רבות הנה לספק לארגון מערכת תוכנה אחידה אשר תאפשר לארגון לפעול כארגון אינטגרטיבי. ארגון הפועל בצורה יעילה למימוש מטרותיו האסטרטגיות באמצעות: אנשים, טכנולוגיה ותהליכים.

 

מקור: APICS

 

מטרה זו חייבה את חברות ה-ERP לפתח את הפונקציונאליות הרחבה לה נדרש הארגון וכן לקדם את המערכת שפותחה מבחינה טכנולוגית, דבר שחייב השקעות משמעותיות במהלך חיי המערכת. מאידך, מתחרים על תשומת לב הארגונים מערכות מתמחות המציעות פתרונות לחלק זה או אחר של המחשוב הארגוני: ניהול קשרי לקוחות- CRM, ניהול חיי המוצר – PLM ועוד. המערכות המתמחות מספקות לרוב, בתחומן, תמיכה ממוחשבת לחלק גדול יותר של תהליכי הארגון. כפועל יוצא, נרכשות אותן מערכות על ידי מנהלי הפעילות בארגון, אשר מעדיפים לרכוש מערכת מתמחה מאשר למצוא פתרון חלקי במערכת ERP מקיפה.

 בנוסף, ניתנים פתרונות ממוחשבים לצרכים ייחודיים של הארגון באמצעות פיתוחים ייחודיים אשר מבוצעים על ידי יחידת המחשב הארגונית או על ידי קבלני משנה. שוב נמצא הארגון בתמונת "פסיפס" כאשר צרכי המחשוב מקבלים מענה ממערכת ה-ERP, פתרונות מתמחים ופיתוחים ייחודיים.

 

מגדל "בבל" הארגוני            

 נראה כי מטרת חברות ה-ERP לספק פתרון אחד מקיף לצרכי הארגון לא מתקיים וכי מימוש ה"חלום" אינו אפשרי. גם כאשר נרכשו פתרונות מתמחים על ידי ספקי ERP מובילים היה קשה לממש את אותו פתרון במסגרת חבילת ה-ERP הסטנדרטית, מאחר וברוב המקרים היה צורך לשכתב את הפתרון לסביבת הטכנולוגיה של המערכת, דבר ששוב מחייב השקעות רבות והתמודדות עם תפיסות יישום שאינן בהכרח אינטגרטיביות ל"רוח" החבילה.

 כיצד עם כך ניתן לספק לארגון פתרון אינטגרטיבי אחד, כאשר צרכי הארגון מחייבים קבלת מענה באופנים שונים. התשובה: להפסיק לנסות ולהתמודד במתן פתרון יישומי אחיד לצרכים היישומיים ולתת פתרון ברמת האינטגרציה – רמה אחד מ"תחת" לפתרון היישומי.

  זוהי למעשה תפיסת ה-SOA Service Oriented Architecture, אשר מימושה הנכון יספק לארגון פלטפורמה סטנדרטית  אשר תחבר בין יישומים שונים המנהלים את נתוני הארגון. באופן זה הארגון יוכל לקבל מענה לצרכיו באופנים השונים שהוגדרו לעיל: מערכות ERP, פתרונות מתמחים ופיתוחים ייחודיים, אך לא יצטרך לשלם את המחיר של "איי מידע" אוטונומיים, שאין קשר בניהם. מערכת ה-SOA תאפשר את הקישוריות כולל הדרישה האולטימטיבית של "One version of the truth" דהיינו קבלת מידע אחיד גם אם מבוצעים ניתוחי מידע מכיוונים שונים על בסיסי הנתונים הארגוניים.

 

Source: Elements of SOA, by Dirk Krafzig, Karl Banke, and Dirk Slama. Enterprise SOA. Prentice Hall, 2005, From Wikipedia, the free encyclopedia

  המטרה לשרת את התהליך העסקי

 פלטפורמת ה-SOA הקלאסית צריכה לשרת את התהליך העסקי, אותו תהליך המבוצע על ידי הארגון בכדי לשרת את מטרותיו כגון: תהליך חיוב לקוחות, תהליך קבלת מוצר תקול למעבדת התיקונים וכיו"ב. תהליכים עסקיים בארגון מבוצעים בחלקם באופן ידני שאינו ממוחשב, לאחר מכן מבוצעת פעילות במערכת ממוחשבת מתמחה (לדוגמא מערכת ה-(CRM, בהמשך ניתמך התהליך במערכת הארגונית -ERP ושוב יכולה להיות נגיעה בתהליך ברמה שאינה ממוחשבת וכיוצא בזאת.

 מערכת ה-SOA מהווה את התשתית התומכת לתהליך העסקי, ומספקת את השירותים (SERVICES) של תתי המערכות השונות.  המשתמש, המניע את התהליך, לא נדרש לתפעל מערכות שונות ומבצע את הפעילות שלו במערכת הממוחשבת באופן פשוט יותר. פלטפורמת ה-SOA מבצעת את האינטגרציה ומתמודדת עם המורכבות הנובעת ממימוש התהליך על ידי מספר תתי מערכות.   

לשם עמידה באתגר על פלטפורמת SOA נאותה לספק את השירותים הבאים:

 1. להיות בעלת יכולת תקשורת המאפשרת חיבוריות של מערכות מסוגים שונים (שונות ברמת מערכות הפעלה ושפת התכנות).

 2. להיות מסוגלת לבקש ולקבל שירותי מידע ולפענח את המסר המתקבל

 3. לשלב מנגנוני חיפוש המאתרים את מקורות המידע הרלוונטים

 4. לאפשר את ביצוע האינטגרציה בשפה עילית הנוחה למשתמש

לסיכום

 מערכת SOA מתקדמת תאפשר לארגון את הגמישות הנדרשת לשם אספקת מענה מהיר לצרכיו המשתנים. במידה ויידרש פתוח או התאמה יוכל הארגון לבצע זאת במסגרת שלושת האפשרויות העומדות לרשותו (מערכת ERP, פתרונות מתמחים, פיתוחים ייעודיים) מבלי צורך לחשוש לנושא האינטגרציה.

חברות ERP מובילות שינו את האסטרטגיה שלהן בהתאם. לדוגמא, חברת אורקל אשר מקדמת מאד את פלטפורמת ה-SOA שלה יחד עם רכישות אגרסיביות של פתרונות מתמחים (כגון פתרון AGILE לנושא ה-PLM) שבוצע לא מכבר.

במידה וארגונים יאמצו את גישת ה-SOA המוצעת על ידי שחקני ה-ERP, יוכלו אותם שחקנים לשמר את מעמדם כספקי הפתרון לארגון, מבלי להידרש לביצוע האינטגרציה ברמת היישום. יש לציין כי על אותה נישה בדיוק מתמודדים ספקי פתרונות  SOA ייעודיים.

כותב המאמר: שמואל מרדלר, מנכ"ל ERP.ORG ltd

ליצירת קשר: shmuel.merdler@erp.org.il

 

 

    

 

פרסום באתר