תפריט נגישות

מקומו של הפורטל במערך המחשוב הארגוני

הפורטל הארגוני נועד לספק ממשק אחיד לכל האפליקציות בארגון. הרעיון הוא ליצור שער כניסה (Portal) שיהווה את שולחן העבודה של העובד ויאפשר לו גישה לכל המשאבים הארגוניים.

רקע

בסביבה הארגונית המודרנית נעשה שימוש במגוון רחב של כלים ותוכנות. יצרניות התוכנה הבינו שלכל ארגון יש צורך במספר רב של תוכנות ולמרות שתוכנות מסוימות מתיימרות לספק מענה מלא לכל צרכי הארגון, הרי שבפועל עדיין העובד הממוצע נדרש להשתמש ביותר מתוכנה אחת. דוגמאות לתוכנות כאלה הן: ERP, CRM,  בסיסי נתונים, ותוכנות אופיס שלרוב חיות זו לצד זו באותו ארגון ואצל אותם משתמשים. הפורטל הארגוני נועד לספק ממשק אחיד לכל האפליקציות בארגון. הרעיון הוא ליצור שער כניסה (Portal) שיהווה את שולחן העבודה של העובד ויאפשר לו גישה לכל המשאבים הארגוניים מבלי להזדקק לשימוש בתוכנות כלשהן מלבד הפורטל.

בנוסף הפורטל משמש לשיתוף מידע פנימי בארגון. מסמכים, מסרים, קבוצות דיון ופורומים, צ'אטים, הודעות, חדשות, טפסים, אירועים ועוד מועברים ומופצים לחברי הארגון דרך הפורטל.

תשתיות הפורטל

הפורטל הארגוני הינו אפליקציית WEB לכל דבר שנראה ומתפקד כמו אתר אינטרנט. בבסיסו של הפורטל מותקן שרת אפליקציות שאחראי להריץ את הפורטל והיישומים שלו. בדרך כלל הפורטל בנוי כך שיתאים לשרת של החברה שייצרה אותו. כך מיקרוסופט מציעה את הפורטל SharePoint על שרתי IIS, SAP מציעה את SAP Portal על שרתי SAP J2EE Server, ולIBM יש את Websphere Portal. פורטלים פחות מוכרים ביניהם מוצרי קוד פתוח מותאמים לעבוד על שרתים שונים (בעיקר שרתי ג'אווה וPHP). בבחירת הפורטל יש להתייחס לסביבה שבה הוא רץ ויש עדיפות גבוהה לבחור בפורטל שמתאים לתוכנות הIT בארגון. לארגון שעיקר הפעילות בו מתרכזת סביב תוכנות אופיס של מיקרוסופט סביר להניח שפורטל SharePoint יתאים. ארגון שמערכת ERP של SAP מהווה את האפליקציה העיקרית יבחר בSAP Portal שמותאם מראש לעבודה בסביבת SAP.

יצירת תוכן בפורטל הארגוני

רוב הפורטלים מגיעים עם חבילת תוכן בסיסית אך מספקת. לאחר התקנת הפורטל והשלבים הבסיסיים של הגדרת המשתמשים והתפקידים יש להתחיל בבניית חבילות תוכן עבור משתמשי הפורטל. יצרניות התוכנה השונות המוכרות פורטלים ארגוניים מציעות מגוון רחב של כלים ליצירת תוכן. ניתן לחלק באופן בסיסי את יצירת התכנים לשני סוגים:

  • תכנים אוטומטיים
  • פיתוח אפליקציות
  •  
  • רוב הפורטלים מספקים כלים ליצירת תוכן מבלי להצטרך לפתח קוד. אשפים ליצירת דפי מידע, ייבוא והצגת תוכן ממקורות חיצוניים כמו: אתרי אינטרנט, מערכות WEB ארגוניות, מערכות ERP וטבלאות database. העלאה ושיתוף של מסמכים, פתיחת חדרי דיון, ויצירת לוחות מודעות. לרוב ניתן בזמן מהיר יחסית (שבועות בודדים) להעלות מספר רב של תכנים מהסוג הנ"ל מבלי הצורך לכתוב קוד.

הבעיה מתחילה כשרוצים תוכן מתוחכם יותר. ביצוע פעולות עסקיות דרך הפורטל, תהליכים ארגוניים, דפים המציעים למשתמש פעולות אינטראקטיביות וכו'. במצב כזה בדרך כל יש צורך לכתוב אפליקציות שירוצו כדפי WEB בתוך הפורטל. יצרניות הפורטלים מספקות סביבות פיתוח וחבילות ממשקים (API) לכתיבה מהירה של אפליקציות פורטליות. מיקרוסופט למשל מספקת טכנולוגיה שנקראת Web Parts המבוססת על הVisual Studio .NET. SAP מספקת את סביבת הפיתוח NetWeaver Studio המבוססת על eclipse (הכתיבה היא בשפת ג'אווה), BEA מספקת את BEA Workshop המבוסס אף הוא על eclipse וכן הלאה. הפיתוח עצמו דומה לפיתוח WEB רגיל בסביבות סטנדרטיות כמו J2EE, .NET, PHP עם הרחבות וAPI להתממשקות עם שרותי הפורטל.

פורטל ארגוני – לא רק פנים ארגוני

עם היותו מערכת לשיתוף תכנים, הפורטל הארגוני חורג לעיתים מתפקידו כאפליקציה פנים ארגונית. כיום ניתן למצוא חברות וארגונים שהטמיעו פורטל לקוחות, פורטל ספקים, ואפילו אתרי אינטרנט שלמים הפתוחים לכל משתמשי האינטרנט ומבוססים על פלטפורמה של פורטל ארגוני. לדוגמא אתר המפתחים של SAP המבוסס על הפורטל הארגוני של SAP: https://www.sdn.sap.com

השחקנים בשוק הפורטלים ומעט היסטוריה

תהליכי הקונסולידציה שמאפיינות את עולם התוכנה הארגוני לא פסחו על שוק הפורטלים. בראשית 2001 שתי חברות ונחשבו למובילות עולמיות בתחום (על פי חברת המחקרים גרטנר). חברת טופטיר הישראלית בניהולו של שי אגסי נמכרה לSAP תמורת 400 מליון דולר והפכה ל-SAP Portal. מתחרתה העיקרית חברת PlamTree הונפקה בנאסד"ק ולבסוף נמכרה לחברת BEA תמורת 200 מליון דולר והפכה לBEA Portal. חברות התוכנה הארגוניות הבינו שהפורטל הארגוני הוא חלק משמעותי במערך הIT במיוחד בארגונים הגדולים. PeoploSoft וSiebel הוציאו פורטלים המותאמות לחבילות התוכנה שלהם עד שכידוע נבלעו ע"י אורקל. מיקרוסופט שמנסה לנגוס בשוק הEnterprise משווקת פורטל בשם SharePoint כחלק מחבילת שרתי ה.NET שמגיע עם אינטגרציה מלאה לסביבת האופיס. כיום ניתן לחלק את השחקנים העקריים בשוק:

חברות הERP: SAP וOracle - מוכרות פורטלים ללקוחותיהם. פורטלים אלה נמכרים כחלק מחבילת היישומים של החברה ואינם נמכרים כמוצרים בפני עצמם.

פורטלים כחלק מחבילת תווכה (Midllware): חברות המציעות פלטפורמת WEB מלאה שכוללת אוסף של שרותים כגון: שרת אפליקציות, ניהול מסמכים, סביבת פיתוח, פורטל ארגוני, ניהול תהליכים עסקיים ועוד. המוצרים המובילים בתחום זה הם: IBM WebSphere, BEA WebLogic, SybaseMicrosoft SharePoint.

יצרניות קטנות ופורטלים Stand alone: בנוסף קיימים יצרניות קטנות שמציעות פורטלים ייעודיים וגם לא מעט מוצרי קוד פתוח ביניהם ניתן למצוא את JBoss Portal ורבים אחרים.

כותב המאמר: שלמה שוורץ, מנהל קבוצת Java & NetWeaver בחברת דנשיר מערכות

 

ליצירת קשר: Shlomos@danshir.com

 

 

 

 

פרסום באתר