תפריט נגישות

הצעות לשיפור חוויית המשתמשים ב-ORACLE

מערכות המידע כיום מציעות שלל כפתורים, תפריטים ופונקציונליות שאנו, כמשתמשי הקצה, איננו מודעים אליהם כלל.

.סוף תקופה. לחץ במשרד. המנהלים רוצים מספרים , חישובים ודוחות סיכומיים

ה'אורקל' זז לאט מדי לטעמכם. אתם מדפדפים בין המסכים, פותחים וסוגרים עוד חלון, עוברים בין המודולים השונים ומאבדים את הסבלנות.

מרגע לרגע אתם מאמינים שהיה יותר פשוט לעבוד עם חשבונייה כמו פעם...

החלטתם להשתלט על העמדה של אחד האסיסטנטים כדי שתוכלו לקצר זמנים , ובעצם גנבתם גם את הזמן שלו. האם באמת עשיתם הכל על מנת שסביבת העבודה שלכם בOracle Applications תהיה נעימה, פשוטה, נוחה וזריזה יותר?

אז במקום לדבר באוויר, בואו נראה מה כן אפשר לעשות:

תחילה נבדוק שאופציית ה'רב-חלוניות' פועלת אצלכם. התחברו למערכת ועמדו על הNavigator   (התפריט הראשי).  תחת ה-Tools  בתפריט העליון הסירו את ה-V, באופציית ה-Close other Forms. מעתה, תוכלו למשל לפתוח מסך הזמנת רכש, ובמקביל, בחלון נפרד לראות מהם תנאי התשלום לספק דרך מסכי הגדרת הספק ואף לחפש קבלות למלאי על אותה הזמנה - הכל פתוח במקביל. בכדי לדלג בין מסכי העבודה השונים, תוכלו למצוא את רשימת החלונות הפתוחים תחת התפריט העליון בשם 'Window'. כמובן שניתן למזער ולהגדיל כל חלון וחלון בנפרד, ממש כמו במערכת הפעלה חלונאית.

אם בכל זאת לא הצלחתי לשכנע אתכם להיות חסידי החלונאות, לפחות תסכימו איתי שממש קשה לזכור בתפריטים המסועפים מתוך ה- Navigator ,  היכן נמצא כל מסך ומסך.

נצלו ושימרו בTop Ten List אשר במסך ה-Navigator את עשרת המסכים ה"אהובים" עליכם.

תתפלאו, אפילו לא צריך לרוץ עם העכבר על הרשימה ולהקליק על המסך המבוקש. פשוט לחצו במקלדת על הספרה המצוינת בסמוך לעשירייה הפותחת!

אם כבר דיברנו על המקלדת, אגלה לכם סוד קטן. אמנם מאז המצאת העכבר העבודה מול המחשב פשוטה יותר, אך מבחינת זמנים, במקרים לא מעטים, ארוכה הרבה יותר. כשצריך להקליד הרבה נתונים על המסך, המעבר בין העכבר למקלדת ובחזרה, מתחיל להציק ולגזול זמן.

אז נכון, כולנו מכירים שבמקום לחפש באפליקציות 'מיקרוסופט אופיס'  את אייקון 'הדיסקט' בכדי לשמור מסמך, אנו לוחצים  על Ctrl+S.  תשמחו לדעת שגם במסכי אורקל זה עובד.

טוב, אולי לא חידשתי לכם מאומה, אבל אורקל דאגו לנו ללא מעט Hot Keys   (=מקשים חמים, קיצורים במקלדת לביצוע פעולות מוגדרות) כאלו שיחסכו לנו שימוש בעכבר וחיפוש אחר אייקונים ותתי תפריטים במסך.

לדוגמא, כמה פעמים הצלחתם לאתגר את המערכת וניסיתם לשלוף במכה אחת 3,784,534  רשומות והמערכת בשיא תמימותה נאלצה להתמודד בכניעה מול הבקשה המוזרה הזאת?

במקרה הטוב, בדיוק התכוונתם להכין קפה וכשתחזרו למקומכם המערכת כבר הציגה את מבוקשכם. במקרה הגרוע, תאלצו  לבהות, לקלל ולהתקשר לתמיכה שהמערכת 'איטית רצח'.

אם הייתם לוחצים על מקש ה-F12 לאחר הזנת פרטי החיפוש (F11) ולפני בקשת החיפוש(Ctrl+F11) הייתם מקבלים למטה בשורת הסטטוס הודעה מעניינת: Query will retrieve 3,784,534 records.

וכן, אם תחפשו בין התפריטים, תמצאו את האופציה הזאת מתחבאת איפה שהוא. אבל לא יותר פשוט ללחוץ על F12  ?

דוגמא נוספת והפעם ע"י משימה: הכנסו למסך המכיל נתונים פיננסים, עמדו על שדה המכיל קומבינציית חשבון GL (למשל 10-44937-333-000-000) ולחצו Ctrl+E. נכון שפשוט יותר להבין מה משמעות רצף המספרים  שבסגמנטים?

אז הבנתם את החשיבות בלהכיר כמה שיותר Hot Keys.  עכשיו נותר לנו רק להכיר אותם לעומק ולא צריך להתאמץ בכדי למצוא אותם. אם תלחצו Ctrl+K
(או דרך התפריטים
Help>Keyboard Help )  תמצאו את שלל הקיצורים שאורקל יצרה עבורכם.

אל תתעצלו להכיר את צמד הצמדים Shift+F5 ו-Shift+F6  החביבים עלי ביותר. נסו ותתאהבו!

כמה פעמים הרצתם דוח ושכחתם להזין את שם המדפסת? כמה פעמים שאלתם את שותפכם למשרד: "איך קוראים למדפסת שליד הפקסימיליה? נו, זאת שליד רותי, המזכירה של שמעון..."

כנסו תחת Edit>Preferences>Profile , שילפו את הפרופיל 'Printer' והזינו פעם אחת ולתמיד את שם המדפסת שלכם. מעתה בכל הרצה של דוח/תוכנית שתרצו להדפיס את הפלט שלה, המדפסת שציינתם תהיה ברירת המחדל עבורכם.

התחלתם לעבוד על מסך טבלאי? שימו לב שבמסכים מסוימים, כמו מסך חשבוניות ספק, תוכלו להרחיב את החלון ימינה ו/או שמאלה וכך יותר ויותר עמודות תתגלינה לפניכם.

 .מומלץ להכין ולהשתמש בFolders. כן, אותו סרגל שמסדר ומגדיר את גודל כל שדה  במסך

כדי לדעת אם האזור במסך שבו אתם עובדים תומך בפונקציונליות שכזו, חפשו בפינה השמאלית את התיקייה הצהובה.

כדי לבנות Folder חדש, היעזרו בסרגל הכלים (=ע"י לחיצה על האייקון המתאים בשורת האייקונים) או בתפריט הראשי תחת Folder.

תופתעו לגלות שיש הרבה מאד שדות שאינם מופעים כברירת מחדל במסך ויוכלו לתת לכם מידע נוסף, שבלעדיו, אתם בדרך כלל מחשבים, מנחשים או נכנסים לתתי מסכים על מנת לשאוב מידע זה.

תוכלו לבנות הרבה Folder-ים כאלו, כל אחד לשימוש כזה או אחר. להרפתקנים מבניכם, ניתן אף להוסיף שאילתא לFolder. כלומר, בנוסף לעמודות שהחלטתם שתוצגנה, רק רשומות ספציפיות העונות על אותו תנאי שבשאילתא תישלפנה.

שימוש יפה ב-Folders הוא לשם ביצוע דוחות אד-הוק. הרבה פעמים אנחנו צריכים דוח מיידי, חד פעמי,  עם עמודות מרובות, העונה לתנאי מסוים.

לא בטוח שאיש התקציב שלכם יאשר לכם לדרוש מצוות הפיתוח דוח ששימושו הוא חד פעמי.

הבעיה האמיתית היא שאתם נכנסים בעוד 45 דקות לשיחת 'קונפרנס' עם ג'וליאני מנאפולי, גורג' מניו-יורק, וקטרינה מריו דה ז'נירו ואתם מתחילים להזיע בזמן שהמזגן מקפיא את כל שאר הנוכחים בחדר.

אל לחץ! היכנסו למסכי העבודה, בדקו והכינו  את הFolder המתאים עם העמודות המתאימות.

סננו את הרשומות המיותרות ע"י ה Find- או אופציית ה-Query ע"י F11 .

בכדי ליעל את השליפה באמצעות ה-F11 תוכלו להשתמש בסימן % המוכר.

(לדוגמא: %Moshiko% יחזיר לנו רק את הלקוחות שבשם שלהם יש את המילה 'מושיקו')

נסו בשדות אריתמטיים להשתמש בסימנים גדול > קטן < שונה <> לפני המספר שהקלדתם.

כעת כל מה שנותר הוא 'לשפוך לאקסל' את המידע הרחב ששלפנו )ע"י  (File>Exportוקיבלתם דוח לתפארת מדינת ישראל.

אחת התכונות המצוינות של העבודה בOracle Applications היא תיעוד המשתמש והזמן של כל פעולת כתיבה ועדכון במערכת. בכדי לראות פרטים אלו, עמדו על הרשומה המבוקשת לצפייה וכנסו לHelp>Record History. אז חוץ מהסיפוק לדעת את מי הולכים לצלוב היום על כך שהעז להכניס פקודת יומן ידנית למערכת, ניתן באמת לבצע בקרה מתאימה כמו האם הרשומה נכנסה לפני או אחרי ריצת סוף חודש. לעיתים, כאשר רואים מי ביצע את העדכון ובאיזה תקופת זמן, ניתן לקשר לאירוע/פעילות מיוחדת שבוצעה במהלך חיי המערכת.

ולבסוף ידידיי - טיפ ידידותי:

עשו לכם מנהג קבוע בכל סוף שבוע: לפני שסוגרים את המערכת ונוסעים לעשות קניות בסופר לשבת,  החליפו את צבעי הכפתורים, המסכים והרקעים במערכת.

כן! ממש כמו ה"סקינים" של ישומיי המולטימדיה. כדי לבצע זאת, כנסו תחת Edit>Preferences>Profile , שילפו את הפרופיל 'Java Color Scheme' ותמצאו שם הרבה צבעים לבחירה כמו כחול, אדום, טיטניום ועוד!

ביום ראשון בבוקר, כשתכנסו מחדש למערכת, תחכה לכם הפתעה נעימה.

כותב המאמר: ארז שלום, חברת ONE1UP

 ליצירת קשר: roman.mitshel@one1up.com

פרסום באתר