תפריט נגישות

אורח באתר, יאיר אפרתי - מנכ"ל AE Capital המתמחה בבנקאות השקעות

יאיר אפרתי מתאר את תחום בנקאות השקעות, מדוע כדאי להיעזר בבנקאי השקעות בעת ביצוע רכישה או מכירת חברה ומהן המגמות בתחום חשוב זה.

  

יאיר אפרתי, מנכ"ל חברת AE Capital

המתמחה בבנקאות השקעות

 

 שמואל מרדלר: יאיר, מהו תחום בנקאות ההשקעות ?

יאיר אפרתי: בנקאות השקעות – התחום כולל שלושה שירותים עיקריים:  

האחד – סיוע בסחר בנכסים כגון: במטבע חוץ, מתכות ועוד

שני – ייעוץ בעיקר בנושאי מיזוגים, רכישות וגיוסי הון. בהיבט זה יש לציין כי חברות נדרשות בחלק מהמקרים לקבל הערכת שווי אשר מתבצעת כחלק מההתמחות של בנקאי השקעות.

שלישי – תחום ניהול נכסים כגון ניהול חשבונות גדולים, קרנות גידור ועוד

שמואל: מה קורה בתחום זה בישראל ?

יאיר: ניתן לסווג את הפעילות בארץ בהתאם להיקף העסקאות. בעסקאות גדולות הבנקים הבינלאומיים הגדולים משרתים את הלקוחות הישראליים. במידה וחברה גדולה נדרשת לדוגמא לבצוע הנפקה ב-NASDAQ,  יינתן השרות על ידי אותם בתי השקעה בינלאומיים.

הבעיה מתחילה בעסקאות יותר קטנות של מספר מיליוני דולר או עשרות מיליוני דולר. לשם הדוגמא נניח כי חברה שמוכרת ב-M50$ רוצה לקנות חברה ב- $5M . פעילות כזו תדרוש משאבי ניהול בכירים רבים מהחברה הרוכשת הן בשלבי האיתור והן בשלבי המו"מ. זוהי ההתמחות שלנו – דהיינו פעילות הייעוץ (Advisory) של בנקאות השקעות בתחומי: מיזוגים רכישות, גיוסי הון והשקעות. אנחנו מביאים את המקצוענות ששמורה לחברות הענק שעושות עסקאות גדולות, לעסקאות הקטנות והבינוניות.

שמואל: יאיר, מהו הניסיון שלך בתחום זה ?

יאיר: אני בעל כעשר שנות ניסיון בתחום. למדתי לתואר MBA בארה"ב באוניברסיטה של מישיגן, וסיימתי בהצטיינות יתירה בשנת 1996. לאחר לימודי שם הצטרפתי לחברת הייעוץ מקנזי ועבדתי כשלוש שנים בלונדון ו New York-בתחום כדאיות ותפעול של רכישות. ייצגנו חברות ענק שרצו לרכוש חברות ענק אחרות בתחומים מגוונים: דלק, מסחר קמעונאי, פיננסי ועוד. בין הלקוחות: British Petrolium, American Express, Marks & Spenser.  משנת 2000 החלתי לעסוק בתחום זה באופן עצמאי וביצעתי, בשנים האחרונות, למעלה מעשר עסקאות בתחומי גיוסי הון, רכישה ממונפת של משקיעים זרים בישראל ועוד.

חברת AE Capital  הינה בבעלות קבוצת אביב ובבעלותי. קבוצת אביב, שהנה חברת ייעוץ אסטרטגי, נגישה להרבה לקוחות שנדרשים לבנקאות השקעות לשם הרחבת פעילותם. AE Capital  מעניקה שירותי בנקאות השקעות אשר מוסיפים למגוון השירותים הניתנים על ידי  קבוצת אביב ללקוחותיה.  

שמואל: תאר בפנינו את קהל היעד הרלוונטי וההיערכות שלכם למתן השירותים

יאיר: לקהל היעד משתייכות חברות המחפשות להתרחב או לחלופין להירכש. Capital AE משתייכת לרשת בינלאומית של 35 בנקאי השקעות כמונו (אחד בכל מדינה) וכך יש לנו חשיפה בינלאומית ברוב המכריע של השווקים הרלוונטיים.

אנו מבצעים סקר שוק עבור לקוחותינו, הן הרוכשים או המעוניינים בהשקעה, מאתרים את החברות הרלוונטיות לרכישה ומסייעים בבצוע משא ומתן מאד ממוקד. פעילות זו חוסכת ללקוח משאבי הנהלה ומגדילה מאד את הסיכוי לבצוע העסקה. ככלל גורם אסטרטגי בעל ריחוק גיאוגרפי ישלם יותר בגין החברה שירכוש ביחס לגורם מקומי. כמו כן, אם חברה ישראלית מוצעת למכירה ואנו המיצגים אותה, אנו יכולים לחשוף אותה לקונים בינלאומיים אשר בדרך כלל משלמים יותר מאשר קונים ישראלים.

שמואל :מהם יחסי העבודה המקובלים במהלך שכזה ?

יאיר: יחסי העבודה בקשר עם לקוחותינו מתבססים על שלושה אלמנטים: בלעדיות, תשלום ייעוץ, תשלום הצלחה.

בלעדיות – אם חברה מציעה עצמה למכירה אנו מבקשים בלעדיות לתקופה של מספר חודשים. במהלך תקופה זו אנו  מבצעים מספר פעילויות שעיקרן: מחקר מעמיק אודות החברה, הערכת שווי, הכנת חומרים מייצגים בעבור הרוכשים הפוטנציאלים ועוד. בתקופה זו במידה ובעלי החברה נמצאים כבר במו"מ עם קונים אחרים, ניתן להחריג אותם מההסכם.  

תשלום ייעוץ – תשלום חד פעמי או חודשי שמבטא את מחויבות החברה בגין זמן הייעוץ המושקע מטעמנו.

תשלום הצלחה – תשלום בגין הצלחת המהלך.

שמואל:  ולסיכום, כיצד אתה רואה את התפתחות התחום בשנים הבאות ?

יאיר: לדעתי ברמת העסקאות הגדולות של  $50M ומעלה תמשיך הפעילות של בנקאות ההשקעות המיוצגת על ידי החברות הבינלאומיות העוסקות בתחום. לגבי עסקאות בתחום הקטן/בינוני אני חש כי המודעות לשימוש בבנקאי השקעות בקרב החברות מתפתחת. מאחר והתועלות בשירות זה הופכות לנהירות יותר ויותר. כיום לפי הערכתי יש בארץ בין 200-300 עסקאות הרלוונטיות לפעילות שאנו מייצגים. אין לי ספק שהמספר צפוי לגדול בשנים הקרובות. 

ליצירת קשר: yaire@avivil.com

פרסום באתר