תפריט נגישות

לשרוד את רכבת ההרים של הדיגיטליזציה באמצעות ERP גמיש

הפעלת לחץ לאמץ טכנולוגיות מודרניות, דוגמת בינה מלאכותית (AI), למידת מכונות (ML) ו-IoT, יכולים לדחוף חברות לפרויקטים ללא אסטרטגיה ברורה, תכניות פריסה או תקציבי הכשרה.

טכנולוגיה מזינה את הטרנספורמציה של תעשיות ברחבי העולם. חידושים דיגיטליים משנים את הדרך בה אנו עובדים וחיים. על מנת להישאר תחרותיים, הם נדרשים להשקיע בפתרונות חדשניים. אך למרבה הצער, הפעלת לחץ לאמץ טכנולוגיות מודרניות, דוגמת בינה מלאכותית (AI), למידת מכונות (ML) ו- IoT, יכולים לדחוף חברות לפרויקטים ללא אסטרטגיה ברורה, תכניות פריסה  או תקציבי הכשרה.

ההייפ סביב הפתרונות הדיגיטליים מוסיף גם הוא לבלבול, ויוצר לעיתים ציפיות שאינן מציאותיות. עבור כמה מהארגונים שאמצו ראשונים את הטכנולוגיות הללו, פרויקטים של POC (הוכחת היתכנות) העלו תוצאות מאכזבות ותוכניות הופסקו באמצע, דבר שהעמיד את כל תשתית מערכות המידע תחת זכוכית מגדלת.

חלק מאנשי התעשייה מפקפקים אפילו בתפקידם של פתרונות ERP בסביבה של פתרונות מרובים. האם פתרון ERP הוא קריטי לביצועים הארגון? או, האם הוא עומד בדרכה של הגמישות הארגונית? התשובה היא כמובן שזה תלוי במערכת ה- ERP שלכם ומתי היא עודכנה. פתרונות עם פונקציונליות מובנית בתעשייה מצליחים יותר. 

שלושה כוכבים מתוך חמישה

כפי שפתרונות ERP זוכים לדרגות שונות של הצלחה, כך גם יוזמות דיגיטליות מצליחות ברמה שונה. רעיון מבריק, ללא רווחים יציבים וניהול תקין, לא יזכה להצלחה עסקית ארוכת טווח.

המודל של גרטנר המתאר את ה"הייפ סייקל" הטיפוסי, כולל את "פסגת הציפיות", ואחריו נפילה קשה ל"התפכחות", כאשר לקוחות שהתלהבו לאמץ את הטכנולוגיה ראשונים מתייאשים ממנה. הדיגיטליזציה לא הייתה יוצאת דופן בעקומה הטיפוסית הזו, שדומה לרכבת הרים. למרות שאנו נמצאים בנקודת שפל עכשיו, השלב הבא של ה"טיפוס אל ההארה", עשוי להימצא רק חודשים ספורים מכאן. עסקים בהחלט מתקדמים עם תוכניות מודרניזציה ויוזמות דיגיטליות עדיין מניעות מכירות תוכנה, כולל הגירה לענן.

מחקרים שנערכו לאחרונה על ידי גרטנר מצביעים על כך שבממוצע, ארגונים ביצעו דיגיטליזציה של 20% מהמוצרים, השירותים והצעות ערך ההכנסות שלהם מול לקוחות. עבור תהליכים פנים ארגוניים, 39% מהמערכות עברו דיגיטצליזציה, תוך התמקדות בהגברת הפרודוקטיביות. עם זאת, צוותי מערכות המידע הבכירים ביותר אמרו כי יותר ממחצית מהפעילות שלהם מוקדשת לדיגיטצליזציה ושליש מהצעות הערך שלהם הן דיגיטליות.

ובכל זאת, עבור חברות רבות היכולת להגיע אל מעבר לפרויקטים של POC היא אתגר. לעתים קרובות, הם נאבקים לשלב את הרעיונות החדשים ברשת הישנה שלהם. ניהול האספקטים הפנימיים של הפרויקט גוזל זמן רב ודורש יכולות גבוהה. על פי גרטנר, שני שלישים ממנהלי מערכות המידע רואים בדיגיטליזציה ובטכנולוגיה משבשת כאתגר העסקי מספר אחד שלהם. 

פתרון ה-ERP המוכן דיגיטלית

רוב המומחים בתעשייה מסכימים כי פתרונות ERP עדיין ממלאים תפקיד חשוב. עם זאת, פריסות צריכות להיות מעשיות יותר וליצור פתרונות גמישים, שמאפשרים לגדול עם השינויים בביקוש ולספק כלים למעורבות המשתמשים. 

הצלחה אמיתית של עסק דיגיטלי מחייבת שינוי מאסיבי באלמנטים של טכנולוגית הליבה. ניתן לחבר את האלמנטים לסוויטה משולבת הכוללת יכולות דוגמת:

  • פונקציונליות מתקדמת ומתמחה - חשבו על אנליזות מבוססות AI או על עוזרים דיגיטליים המופעלים באמצעות קול. סוגים אלה של פתרונות מונחים על גבי פתרון הליבה, ומשפרים את הפונקציונליות המקורית.
  • אפליקציות לפי דרישה – בין היתר, אפליקציות לנייד, כלים חברתיים ואתרי שיתוף צוות.
  • תוכניות קצה משולבות היטב - תוכנית לניהול נכסים היא דוגמא. היא מתפקדת ברובה באופן עצמאי, אך משתלבת בפתרון הליבה ומשתפת נתונים לפי הצורך.
  • פלטפורמות עבור תוספות בשירות עצמי - קבוצות משתמשים רבות דורשות פלטפורמות המספקות כלים קלים לשימוש ליצירת טפסים או יישומים חדשים.

עולם חדש, ציפיות חדשות, תוכנה חדשה

תוכנה חייבת להשתנות כדי לעמוד בדרישות המתעצמות. התנודתיות הפכה לשגרתית - זה אולי נשמע סותר, אבל זה נכון. שינויים בכלכלה העולמית, קונפליקט ואי שקט במדינות רבות, שחיקה ביחסי הסחר וסערות פוליטיות יוצרים מצב של אי וודאות באזורים מתועשים, כמו גם במדינות מתפתחות. לעומת זאת, חידושים מהירים ממשיכים להניע לצמיחה, ליצור הזדמנויות חדשות ולשפר את תנאי החיים בשווקים רבים. כלכלת השיתוף, מכירות בערוצים מרובים וייצור לפי דרישה הם השינויים בתפיסה שהפכו למקובלים כהרף עין.

ארגונים בעלי חשיבה מתקדמת מאמצים גמישות, מסתגלים לשוק המשתנה, עומדים באתגרי התחרות העולמית ומתנסים במודלים עסקיים חדשים. לעיתים קרובות הם גם נוטלים על עצמם את תפקיד האזרח התאגידי, ומציבים את עצמם כדוגמה חיובית בהיבטי מגוון אנושי, פיתוח כוח אדם ואיכות הסביבה. כל אלה הם צעדים חיוביים, המתאפשרים על ידי טכנולוגיה דיגיטלית וחשיבה חדשנית. במרכז רבים מהשינויים הקריטיים הללו עומד חוט מקשר - תוכנה. תוכנה מודרנית, הכוללת פתרונות ERP, המאפשרים לארגונים לנצל את ההזדמנויות ולהתמודד עם האתגרים.

כותב המאמר: גיל פישל, מנהל מוצר Infor M3 בחברת Intentia, המייצגת בישראל את פתרון ה-ERP המוביל, Infor M3
(קרדיט צילום: נטיה דונדואה)