תפריט נגישות

שיתוף ידע בין ארגונים – האתגר

במהלך החמש עשרה שנים אחרונות, התשוקה הבוערת בי הינה להרחיב את שיתוף הידע בין הארגונים. תשוקה זו מתעצמת כל פעם שאני נוכח בחשיבות העברת ידע בין ארגונים בפורמטים השונים שאני מקיים.

ידע ארגוני הקשור לניסיון שנוצר במהלך פרויקט הטמעת מתודולוגיה או טכנולוגיה הוא הידע המבוקש ביותר בפורמטים השונים של העברת ידע: פורומים, כנסים, שולחנות עגולים ועוד. מאידך, קשה מאד לייצר מהלכים מתמשכים של העברת ידע בין ארגונים, על אף הביקוש הרב לידע מסוג זה.

במהלך החמש עשרה שנים אחרונות, התשוקה הבוערת בי הינה להרחיב את שיתוף הידע בין הארגונים. תשוקה זו מתעצמת כל פעם שאני נוכח בחשיבות העברת ידע בין ארגונים, בפורמטים השונים שאני מקיים: פורומים, סדנאות, בתים פתוחים, כנסים ועוד.

מטבע הדברים פעלתי ואני פועל לייצר מהלכי שיתוף ידע רחבים יותר בין הארגונים, אך לא תמיד בהצלחה. אמנה מספר סיבות הגורמות לכך:

 1. What's in it for me
  מנהלים רבים מצויים תחת עומס עבודה רב, המשימות רבות והחשוב נדחה בפני הדחוף. העברת ידע בין ארגונים, לא נתפס אצל ארגונים רבים כמהלך שיש לעודד (אם כי ישנם ארגונים שבהחלט נוקטים בגישה זאת) ולכן לא נחשב כמשימה חשובה בטור המשימות.
 2. שמירת סודיות
  העברת ידע אודות פעילות הארגון עלולה לחשוף מידע רגיש המחייב קבלת אישורים מגורמים שונים (מנהל ממונה, דוברות, מחלקה משפטית ועוד). כך שבנוסף לאתגר יצירת התוכן (סעיף 1 לעיל) נדרשת השקעת זמן נוספת בקידום מהלכי האישור וההסדרה של הצגתו.
 3. לא לספר על כשלונות
  פרויקטים רבים נכשלים או שאינם מגיעים ליעדים שהוגדרו עם תחילת הפרויקט. אמנם הסיבות רבות: גיבוי הנהלה, מעורבות משתמשי מפתח, מקצועיות הצוות החיצוני מטעם הספק ועוד – אך מדוע להציג פעילות שנכשלה?
   

מאידך, ישנם מנהלים עסוקים אשר נענים בחיוב לפניות שאני מקיים לשתף את הידע שלהם עם ארגונים אחרים. מנהלים אלו, בדומה למתנדבים בפעילויות אחרות, מזדהים מאד עם נושא התרומה לקהילה ואין לי ספק שהם מרגישים סיפוק ותגמול על פעילותם זו.

אני פונה לכל מנהל/ת בארגון, המעוניין לחשוף את הידע שלו בנושאים הקשורים להטמעת מתודולוגיה ו/או טכנולוגיה לשיפור הארגון ליצור איתי קשר.יחדיו נעצים את שיתוף הידע בין הארגונים לתועלת כולם.

כותב המאמר: שמואל מרדלר, מנכ"ל ERP.ORG