תפריט נגישות

כיצד נשפר את אפקטיביות יצירת, הפצת וצריכת התוכן במדיה הדיגיטלית

ממכונת הדפוס של גוטנברג לפורמט AMP של גוגל, פעילות יצירת התוכן במדיה הדיגיטלית נעה מאפס למהירות האור תוך כדי שינויים מהפכניים באופן יצירת, הפצת וצריכת תוכן דיגיטלי.

ממכונת הדפוס של גוטנברג לפורמט AMP של גוגל, פעילות יצירת התוכן במדיה הדיגיטלית נעה מאפס למהירות האור תוך כדי שינויים מהפכניים באופן יצירת, הפצת וצריכת תוכן דיגיטלי.

פעילות בחינת האפקטיביות של התוכן בעולם הדיגיטלי (מספר קוראים, זמן שהיה, נאמנות ועוד), מביאה לשכתוב מהיר ומחזורי של את הכללים ליצירת תוכן אפקטיבי בקצב הולך וגובר.

יוצרים ומפיצים של תוכן דיגיטלי נדרשים להתאים את עצמם לכללים המשתנים (בזמן שפורצי דרך מגדירים את הכללים הבאים) בכדי להשאר בתחרות ולהיות רלוונטים. במאמר זה נסקור ארבעה שינויים מהותיים ביצרה וצריכה של תוכן דיגיטלי ודרכים אפקטיביות להוביל במאבק על תשומת ליבו של הצרכן.

1. הפורמט הוא המלך

עברו זמניו של הדפוס, בארצות הברית מאות מגזינים ועיתונים נסגרים כאשר המיקוד עובר לדיגיטל. בהתאם למחקר של Zenith, זמן הקריאה של מגזינים מודפסים פחת ב-56% בין השנים 2011-2018 וב-45% בקריאה של עיתונים מודפסים.

צרכני התוכן מעדיפים להתעדכן באמצעות פלטפורמות דיגיטליות ובפורמטים חדשים: קבצי קול נצרכים על ידי יותר ממחצית הקהל בארצות הברית  כאשר סיסקו מעריכה ששידורי וידיאו יהוו יותר מ-82% בפעילות האינטרנט עד 2022.

פורמטים נוספים יתפתחו בהמשך לתועלת הצרכנים. יוצרי התוכן נדרשים להתאים את הפורמט לצרכי לקוחותיהם ומעבר לכך לוודא שהתוכן המופץ הינו בעל ערך אמיתי. מעקב אחר צריכת התוכן יכולים היוצרים להבין את קהל הקוראים ולהתמקד בנושאים ותחומי עניין הפופולאריים באמת. גישה מחקרית זו, מבוססת נתונים, תניע את פעילות יצירת התוכן ההמשכית בצורה הנכונה, העדיפה ללא שיעור על התעלמות מנתונים שתוצאתה דומה ליריה בחשיכה - יצירת תכנים שאינם נצרכים.

2. הרגלי צריכת התוכן משתנים

יותר ויותר קוראים משתמשים במכשירים ניידים – Mobile. כיום למעלה מ-52% מהפעילות באינטרנט מתבצעת על ידי טלפונים סלולריים. השימוש במכשיר נייד וריבוי תוכן ברשתות החברתיות  פתחו  את התחרות ליצרני תוכן קטנים כגדולים המתחרים על תשומת לב הלקוח שצרך בעבר תוכן ממקור אחד או שניים. למעשה, המיקוד עבר מה-Home Page ל- Post Page.

מחקרים גם מראים שמשך זמן קריאת התוכן פחת באופן דרמטי משנת 2000 עד היום. עובדה זו מעצימה את האתגר בכתיבת תוכן רב, ומרחיבה את השימוש בתוכן קצר וממוקד כגון סיפורים באינסטגרם.

יצרני התוכן נדרשים להטמיע את השינויים הרלוונטים כתוצאה מהרגלים המשתנים, אחרת יאבדו חלק גדול מקהל הרלוונטי. בין השאר עליהם לשקול הרחבה של הגורמים המפנים לתוכן, זמן טעינת דף, אופן הצגת התוכן, יצירת מעורבות ועוד. המטרה - להרחיב את הזמן שבו מבקר צופה בדף בכל ביקור.

3. תוכן חינמי / בתשלום?

בדפוס או בדיגיטל המטוטלת  בין תוכן חינמי לתוכן בתשלום נעה בעבר ותמשיך לנוע. המגמה של מעבר מפרסמים בדיגיטל הניעה בעבר פעילות תוכן חינמי שתמכה ברצונם להגביר את מספר הצופים בתוכן, אך בשנים האחרונות נמצא שמודל המנויים פועל כהלכה בעבור  מפיצי תוכן מסויימים.

עדיף לנסות ולגוון את מקורות ההכנסה של פלטפורמות התוכן, על פני העדפה של מודל אחד או שני. לדוגמא לשלב בין: מודעות, מנויים, סחר אלקטרוני, רישוי ועוד.

4. עריכת תוכן, אוטומציה ו-AI

ככל ששיקולי מאפייני התוכן מתרבים: בחירת הפורמט, שיקולי SEO, פלטפורמות חברתיות ועוד; גובר התמריץ להסתייע בטכנולוגיה לשם שיפור פעילות משך ואופן  יצירת התוכן תוך כדי טיפול במורכבות.

יותר כלים וטכנולוגיות מאפשרים לעורך התוכן להפעיל מהלכי אוטומציה ביצירה והעריכה. רובוטים, בשלב הזה, לא יכתבו את התוכן האולטימטיבי, אך יכולים בהחלט לסייע בשילוב של יכולות עיבוד טכנולוגיים עם כשרון הכתיבה האנושי.

לסיכום

הרחבת מקורות הפניית התוכן: רשתות חברתיות, קידום בגוגל ועוד אכן מסייעים להגברת התנועה בטווח הקצר. אך הדגש של יצרני ומפיצי התוכן היה ונשאר על בניית נאמנות מותגית עם קוראי התוכן. למרות שלא ניתן לצפות את הכללים החדשים ביצירה והפצה של התוכן בשנים הבאות, כלל הזהב הינו יצירת תוכן בעל ערך הגורם למעורבות – Engagement של הקורא.

לכן, על יצרני ומפיצי התוכן להישאר עירניים ודרוכים ולוודא שהינם משרתים כהלכה את קוראי התוכן, אחרת תשומת לב הקורא תופנה במהירות למקורות אחרים. 

כותבת המאמר: שני מרדלר, דירקטור מוצר ב-Minute Media