תפריט נגישות

פתרונות ה-ERP של Infor בשוק הישראלי

שוק ה-ERP בישראל הינו שוק תחרותי ודינאמי שבו פתרונות מקומיים ובינלאומיים מתחרים ביניהם. במאמר זה נסקור את פתרונות ה-ERP של Infor בשוק הישראלי.

מבוא

במאמר נסקור את פתרונות ה-ERP של Infor בשוק הישראלי. המאמר מתבסס, בין השאר, על ראיונות שהתבצעו עם אלי מייזלס, מנכ"ל Intentia (נציגת פתרון Infor M3 בישראל) ועם שרה הליקזר, מנהלת פעילות Infor ישראל.

פתרונות ה-ERP של Infor

ארכיטקטורה וגישת הפתרון

אומר אלי מייזלס, מנכ"ל Intentia ישראל: "אנו חושבים שפתרון מחשובי כולל - ERP צריך לייצג את הדרך שבה יש לבצע את התהליכים העסקיים בארגון. אנו מודעים לכך שהתכונה שמאפיינת את סגנון הניהול הישראלי היא יזמות. מנהלים יכולים להוביל יוזמות גדולות אם יישענו על גורם מנוסה שיפרוש בפניהם את מיטב הידע הקיים בבניית תהליכי עבודה.  בתחום ה-ERP אין צורך לפתח פתרונות AD HOC - הפתרונות של Infor מאפשרים להטמיע מערכת פונקציונאלית עמוקה המסדירה את ההתנהלות השוטפת - ללא פיתוחים ייחודיים, שדורשים תקציבים לתחזוקה במשך שנים רבות. לראיה, כמות הלקוחות שמבצעים פרויקט ERP באמצעותינו, בלי לבצע שינויים מהותיים במערכת, הינם מודל הצלחה של יישום ללא פיתוח."

הגישה של אימוץ פתרון ERP מבוסס Best Practices הינה גישה נכונה, בהנחה שהפונקציונאליות הטמונה במוצר אכן מאפשרת לארגון לנוע קדימה ואף לאמץ יכולות נוספות הקיימות במערכת. באופן זה מלמדת המערכת את הארגון, דרכי פעולה ושיטות עבודה המיושמות בהצלחה בארגונים בעולם.

הצד השני של המטבע, מייצג את ארכיטקטורת וגישת הפתרון של ספקי ERP , המשקיעים בסביבת פתוח המאפשרת לארגון ולגוף המיישם לבצע פיתוחים מהותיים,  על בסיס מערכת ה-ERP  המוצעת לו.  

התמחות ענפית

אין ספק שמערכת ERP שנבנתה עבור ענף עיסוק מסויים בשוק: אופנה, אלקטרוניקה, מזון ומשקאות וכיו"ב, תהיה עדיפה פונקציונאליות על פני מערכת ERP גנרית, שאין בה את המאפיינים הנדרשים לאותו ענף.


מציינת שרה הליקזר, מנהלת פעילות Infor ישראל: " אנו מציעים לשוק הישראלי שלושה פתרונות המתבססים על היכרות עמוקה עם ענפי עיסוק שונים:

  • Infor M3 המיועד לחברות בענפים שונים, בהם מתכת, אופנה, פלסטיק, מזון ומשקאות, הפצה וקמעונאות, אריזות, כימיה ופארמה. השנה בוצעו פרויקטים בקרב חברות מובילות בישראל דוגמת דלתא גליל, תפרון, רבל רביד, קמהדע, עמינח, כרמל מיכלים ועוד.
  • Infor LN מיועד לחברות בתחום: אלקטרוניקה, ייצור פרויקטאלי/הרכבה להזמנה/ייצור להזמנה, ניהול שירות ואיכות. 
  • Infor EAM לניהול חברות בתחום: אחזקה, תפעול ציוד, תשתיות ונכסים."

מוסיף אלי מייזלס: " ההתמחות הענפית – הינה קונספט נכון שאמצנו אותו לפני שנים רבות. הבנו שעדיף לייצג גוף בינלאומי שיידע להתמודד ולתת מענה אמיתי לחברות המשתייכות לענפי תעשייה מסויימים. צריך לזכור ש-Infor משקיעה כל שנה כ- 150 מיליון דולר במהדורות של Infor M3 בכדי להמשיך ולייצר מוצרי ERP  עמוקים ומתוחכמים המציעים  פתרונות לענפים מסוימים, ומשלבים ידע ניהולי צבור, ללא צורך בפיתוח."

טכנולוגיות משלימות

מערכות ERP אינן יכולות לאמץ טכנולוגיות חדשות במהירות ולהגיב לפונקציונאליות התלויה בכך במהירות. מערכות אלו פותחו במהלך שנים רבות על בסיס טכנולוגיה מסויימת. ההתפתחות הטכנולוגית המואצת מביאה לפיתוחם של מוצרים משלימים חדשים אשר משולבים במערך המחשוב הארגוני ונדרשים לקישוריות עם מערכת ה-ERP הארגונית.

אלי מייזלס: "מאות מומחים טכנולוגיים מוסיפים פונקציונאליות לפתרונות ה-ERP  של Infor. כיום ישנם למעלה מחמישים מוצרים משלימים אשר מהווים יסוד לפתרונות שאנו מייצגים בצורה אינטגרטיבית. מוצרים אלו מאפשרים, בין השאר: ניהול מסמכים, בניית מסכי משתמש, Work Flow, ועוד. היצע זה מאפשר לארגון להיות בקשר עם היצרן, אשר מבצע את ההשלמות הנובעות מהתפתחויות טכנולוגיות ומעשירות את מרקם המחשוב הארגוני."

יישום ותחזוקה שוטפת

בשוק הישראלי, כמו בעולם, אנו עדים לחברות מוצר ושותפי יישום המתמחים ביישום פתרון ה-ERP. רמת הידע של שותפי יישום הינה גורם מהותי בהצלחת פרויקט ה-ERP בארגון.

אלי מייזלס: "אנו מתמחים ביישום וצברנו ניסיון בביצוע של למעלה מ-260 פרויקטים של ERP בישראל ובעולם (כ- 30%). ישנה חשיבות רבה לצוות יישום ותיק ומנוסה, שיודע לגשת לפתרונות הגלומים במוצר ולספק מענה לכל שאלה או צורך".

במהלך פרויקט היישום אנו מציגים ללקוח אלטרנטיבות ולא מסתפקים בלהעתיק את המודל התהליכי הקיים במערכת המחשוב הקיימת. בדרך זו מחפש צוות היישום עם אנשי הקשר של הלקוח להטמיע שיטות עבודה המביאות לשיפור והתייעלות. 

בנוסף, אנו פועלים במהלך הפרויקט להעביר ללקוח את הידע שיביא לעצמאות תפעולית. זה מאפשר לארגון, לבחון את התוספות הפונקציואנליות המסופקות לו בכל מהדורה חדשה ולהמשיך לשפר את מערכת המידע הארגונית."

מסכמת שרה הליקזר: "גם הניסיון של Infor בעולם דומה. במאות פרויקטים שבוצעו בשנים האחרונות לא היה צורך בפיתוחים בליבת המוצר. אנו נמשיך לפתח את השוק הישראלי ונרחיב את יכולות התמיכה והמכירה הישירה לארגונים וכן את מעגל שותפי היישום. אני מאד אופטימית לגבי המשך ההצלחה של Infor בישראל".

כתב: שמואל מרדלר, מנכ"ל ERP.ORG
shmuel.merdler@erp.org.il