תפריט נגישות

אורח באתר - קובי בן משה, מנכ"ל אביב, ניהול, הנדסה ומערכות מידע

קובי בן משה מתאר את התפתחותה של חברת אביב במהלך השנים ותחומי התמחותה, מציין את ה"אני מאמין" שלו בנושא שימור ידע ועובדים בסביבה תחרותית וסוקר את המגמות העתידיות בתחום.

 

 

 

קובי בן משה, מנכ"ל קבוצת אביב

 שמואל מרדלר: קובי, תאר בקצרה את התפתחותה של חברת אביב אותה אתה מנהל.

קובי בן משה: אביב הוקמה בשנת 1988 שלה AGENDA ברורה: ליישם פתרונות ניהוליים בתעשייה – זה היה חלומם של המייסדים: משה שמש ואליעזר בן משה, לקבל אחריות מהלקוח ולספק את הנדרש בסוף התהליך. החברה ביצעה בתחילת דרכה פרויקטים רבים במסגרת ארגון מחדש של קבוצת אלקו והתבססה על הידע המקומי. במהלך התפתחותה והתרחבותה החלנו בתהליכי איתור והטמעה של מתודולוגיות חדשניות בינלאומיות כגון: DFT, SCP, LEAN ועוד.

החברה צומחת כל השנים, מ-8 אנשים בשנת 1988 ללמעלה מ-200 כיום וכן מחזיקה בחברות בנות מחוץ לישראל. פעם עסקנו רק בתחום התעשייה, כיום אנו עוסקים גם בתחומים נוספים: סמיקונדקטור, ארגוני שרות, תכנון אורבאני ואיכות סביבה. כל אחת מהחטיבות שבקבוצת אביב מביאה סל פתרונות עם התמחות לשוק היעד שלה.

בשנים האחרונות הקמנו שלוש חברות בנות בתחומים משלימים כדי להפוך לחברת MANAGEMENT CONSULTING אמיתית כמו שמקובל בעולם. חברה אחת בנושא בנקאות השקעות, המתבססת על הנוכחות שלנו בחברות וארגונים רבים ויכולתנו לזהות את הצורך של הארגון בביצוע קפיצת מדרגה לשלב התפתחותו הבא. אנחנו מחברים את יכולות הייעוץ והיכולות לגייס הון ולתמוך בתהליך כזה של צמיחה והתפתחות. החברה שהקמנו בתחום בנקאות השקעות מתמחה בתחום הבינוני שהוא תחום שלא מטופל כראוי בארץ. רוב הקרנות של בנקאות השקעות עובדות מול חברות גדולות מאד או לחלופין באמצעות יועצים פרטיים שמבצעים עסקאות מהמשרד בבית או מבית הקפה. החברה מייצגת באופן בלעדי רשת של 34 בנקי השקעות מהעולם.

חברה שניה הנה בתחום אסטרטגיות שכר/תגמול שנקראת אביב יישום אסטרטגיות ותגמול. זיהינו צורך הולך וגובר לבנות אסטרטגיות תגמול המבוססות ביצועים. אנו רואים בתחום זה תחום משלים לסל הפתרונות. אם מיישמים מהלך בארגון, עדיף לתמוך ולשמר מהלך שינוי בארגון באמצעות מנגנוני תמרוץ ומדידה. לחברת אביב יישום יש גם יכולות בתחום ההדרכה בעיקר בתחום של משחק עסקים למנהלים. אנחנו מסייעים למנהל להבין עסק גם אם אינו מנכ"ל וזאת עד רמת מנהל המחלקה בארגון בנושאים שונים דרך הכלים הפיננסיים של העסק: מאזן, תזרים מזומנים, דוח רווח והפסד, הבנה של השפעת פרמטרים תפעוליים על השורה התחתונה ועוד.

החברה השלישית הנה חברה חדשה שעוסקת בנושא של אסטרטגיות שיווק ומכירות והיא עוד אלמנט בתוך הקבוצה שמאפשר לנו לתת ללקוח פתרון מלא. קיימים מקרים בהם ארגון מבצע שיפור משמעותי במערך התפעולי שלו אבל לא מממש את הפוטנציאל החדש בגלל שמערך המכירות אינו מספק עבודה נוספת.

כל סל השירותים שהצגתי לעיל אינו יכול להיות שלם ללא תכנון אסטרטגי. לכן, הקמנו יחידה פנימית באביב שעוסקת בתכנון אסטרטגי. אנו מספקים שירות של יישום אסטרטגי הכולל: תכנון אסטרטגי, מטרות אסטרטגיות, מתודולוגיה כוללת להובלת שינוי בארגון ואת כל שאר תחומי ההתמחות שלנו ביישום פתרונות ניהוליים.

שמואל: מה מייחד אתכם אצל הלקוחות?

קובי: כל העובדים בחברה אותם פוגשים הלקוחות הם עובדי החברה (במשרה מלאה ולא פרילנסרים). זאת על מנת לשמר את התרבות שזה אחד היתרונות האסטרטגיים של אביב המבדל אותנו בשוק בו אנו פועלים.

אי אפשר למכור תרבות ללקוח, צריך למכור תוצאות, התרבות היא הכלי באמצעותו אנחנו מספקים תוצאות. ולכן הסלוגן שלנו – אביב מחויבים לתוצאות.  כפי שנאמר: "אם אתה רוצה שאנשים יחשבו שאתה מצחיק אל תאמר להם שאתה מצחיק, תספר להם בדיחות". החיבור הוא חיבור של ערכים, מחויבות ללקוח, להצלחתו – מחויבות לתוצאות ומחויבות לאנשים עם יחסי אנוש טובים שטוב לעבוד איתם.

שמואל: ציין את השינויים המהותיים, בדרך פעולתכם, שבוצעו במהלך השנים?

קובי: מה ששינינו בשנים האחרונות זאת הדרך בה אנו משרתים את הלקוח, דהיינו אופן המעורבות שלנו כחברת ייעוץ. לכל לקוח אנו מתאימים את שיטת המעורבות הרצויה. יש ארגונים בהם נעשה פעילותCOACHING  בלבד  כי הארגון לטעמנו בשל ויוכל להצליח בזכות עצמו, דרך הקמת צוותי עבודה משותפים שלנו עם הלקוחות למימוש תהליך יישום בתוך הארגון ועד למיקור חוץ ולקיחת אחריות מלאה על תפקידים מסוימים אצל הלקוח כחלק מתהליך הפרויקט.

אחד מלקוחותינו הטובים ציין שארגונים צריכים גוף כמונו משני היבטים: האחד, היבט הידע והשני בשל יכולתנו להפעיל וקטור חיצוני על הארגון - להביא לתוצאות. גוף ייעוצי  אינו עוסק בשוטף ובתירוצים של השוטף אלא נמדד על השיפור המושג כתוצאה ממעורבותו.

בשנתיים האחרונות פיתחנו מתודולוגיה של אבחון שמתבצע בפרקי זמן קצרים תוך הסטת המשאבים העיקריים לפרויקט היישום עצמו ולאו דווקא לשלב האבחון הראשוני.

גם תמהיל כוח האדם השתנה. בעבר קלטנו מהאוניברסיטה מהנדסים מתחילים, היום אנו מבצעים קליטה משולבת: מהנדסים מתעשייה וארגוני שרות מנוסים וכן מהנדסים צעירים. אנו מציעים לעובדים שלנו משך העסקה ארוך מבחינתנו - כל ימי חייהם המקצועיים.  העבודה בקבוצת אביב אינה עוד תחנה. יכולת הקידום של עובדים מוכשרים בארגון שלנו מגוונת: מנהלי מוצרים, מנהלי פרויקטים, מנהלי ACCOUNT, חטיבת ניהול, מנהלי חטיבות או מטה בחברה.

שינוי מהותי נוסף בוצע במטה החברה ובדירקטוריון. המטה מורכב משלוש פונקציות: משאבי אנוש, פיתוח עסקי וכספים. לחברה יש דירקטוריון פעיל בו מכהנים בעלי המניות: משה שמש ואליעזר בן משה ודירקטורים חיצוניים שמונו משלוש דיסיפלינות: עורך דין, רואה חשבון ומומחה השקעות. הדירקטוריון מנהל את החברה כחברה ציבורית, עם חשיבה אסטרטגית כל הזמן. בעלי המניות מעורבים בהתפתחות ארוכת הטווח ומאפשרים לצוות הניהול השוטף בראשות המנכ"ל לעסוק בפיתוח יזמויות חדשות וניהול שוטף.

לאחרונה התחלנו לבצע פרויקטים מחוץ לישראל בתעשייה בכלל ובתחום הסמיקונדקטור בפרט. אנו מייצאים ידע שמחובר עם היוזמה, היצירתיות, הנחישות של החברה ושל האופי הישראלי ומפיקים תוצאות מדהימות אל מול לקוחות ענק שמחוץ לישראל. רוב לקוחות היצוא שלנו הנם ארגונים גדולים שרובם משתייכים לרשימת ה-100FORTUNE.

שמואל: לאילו מגזרי משק אתם פונים ?

קובי: הפעילות שלנו רלוונטית לכל ארגון שרוצה להגיע לרמת ביצוע טובה יותר. אנחנו עובדים עם ארגונים עסקיים, ציבוריים ממשלתיים ואף עם עמותות – בעיקר בהתנדבות. חטיבת השירות פועלת עם ארגוני שירות כגון: בנקים, חברות בטוח, ארגוני בריאות, חברות ליסינג וקמעונאות;  אנו מאד מאמינים בתעשייה הישראלית וחטיבת התעשייה באביב תיתן שירותים לכל ארגון תעשייתי שיש לו אמצעי ייצור משלו: קטן, בינוני, גדול, מתכת, חשמל,תעופה ועוד. למעשה רוב הארגונים בארץ הם לקוחות שלנו. בחטיבת הסמיקונדקטור – אנו מתמחים בהתמחות נישה מול לקוחות בודדים - שני הארגונים הגדולים בארץ בתחום זה. החטיבה שעוסקת בתכנון אורבני ואיכות סביבה עובדת בעיקר במסגרת מיזמי תשתיות לאומיות (רכבות ,כביש 6, מע"צ, גופים ממשלתיים כגון: משרד פנים, נציבות המים, משרד התשתיות) אנו עוסקים בבניית תוכניות מתאר לערים ועובדים גם מול יזמים פרטיים בנושא של תסקירי השפעה על הסביבה ותחום חדש שנקרא היום דיווח סביבתי שהארגונים הפרטיים מחויבים לנהוג על פיו. אביב יישום יעבדו מול ארגונים שנושא תמרוץ העובדים הוא פרמטר קריטי להתפתחות והצלחת הארגון כגון חברות המפעילות מוקדי מכירות, שרות טלפוני, קמעונאות. AE CAPITAL תחבר יזמים פרטיים בעלי הון לחברות שמחפשות הון - חברות במצב עסקי טוב שנקדם באמצעות הון הנדרש לפעילותן. גם קרן ההשקעות שלנו מתמחה בחברות שהן חברות בריאות, מרוויחות עם יכולת צמיחה ויכולת ניהולית טובה שהצורך שלהם הוא פיננסי בלבד.

הפעילות שלנו ומהלך העצמת וגיבוי השינוי מתבצע בדרגים השונים בארגון: דירקטוריונים של חברות ציבוריות ופרטיות, מנכ"לים וגורמי C-level: CEO CTO CFO  וכמובן עבודה מחלקתית ביישום המהלכים ברמה זו.

שמואל: כיצד משמרים ידע בחברת ייעוץ מהסוג שלכם?

קובי: ברשות החברה מערכות מידע מתקדמות המבצעות בקרה על הפרויקטים שלנו ברזולוציה מאד חדה, בנוסף אנחנו מצויים בעיצומו של שיפורים נוספים לתהליך ניהול הידע בחברה. כל מה שהופך לידע מהותי מוטמע במתודולוגיות היישום שלנו וכן אנו מכנסים פורומים פנים חברתיים אשר עוסקים בשיתוף ידע.

הבקרה המקצועית שאותה אנו מבצעים לגבי הצלחת הפרויקטים מבוצעת דרך "העיניים של הלקוח". אנו מאמינים בדרך זו אשר תומכת בחזון שלנו: מחויבות לתוצאות מול הלקוח. אנחנו מבצעים ניתוחים רטרואקטיביים – הפקת לקחים גם להצלחות גדולות וגם לבעיות שהיו לנו. מאתרים את גורמי המפתח בקשר עם הלקוח שהביאו להצלחה. שימור הידע הוא גם דרך ההתנהלות שלנו באמצעות חטיבות עסקיות ממוקדות לקוח-  המיקוד בלקוח מאפשר שהידע ישמר.

במסגרת תוכנית העתודה הניהולית של אביב אנו מלמדים את קבוצת המנהלים העתידית של החברה: מתודולוגיות חדשניות, שיטות ניהול ותהליכי עבודה אופייניים לחברה. משלבים אותם בפרויקטים חדשניים ועוד. כל אחד ממנהלי העתודה עוסק בפרויקט אישי של ניהול ידע, פיתוח מתודולוגיות חדשות או תיעוד של מתודולוגיות לשם שימור הידע. אני חייב להודות שנושא ניהול ידע בחברה כמו שלנו הוא נושא רחב ואנו רואים כעת את קצה הקרחון. בנוסף הקמנו גם קבוצת מחקר ופיתוח שתחבר בין הדברים שיש אצלנו בחברה ובין מה שקיים בארץ ובעולם לצורך רענו ועדכון. יש לציין כי הפער בין מה שלומדים היום באוניברסיטה לבין מה שמהנדס לומד בשלוש שנים בחברת אביב הוא עצום.

שמואל: לסיום, מהן המגמות אותן אתה מזהה בשוק ייעוץ לארגונים?

קובי: תחום הייעוץ לארגונים נחלק לשנים: חברות גדולות שהן מולטי- דיספלינריות עם עוצמה, נוכחות ומוניטין שמטפלות בארגונים מקטנים עד גדולים ובערוץ השני חברות שמתמחות בתחומי נישה כמו: ניהול פרויקטים, ייעוץ ארגוני, שרשרת אספקה ועוד.

בתחום שלנו יש תלות במצב רוח העסקי. לא מעט מנהלים בשלבי העבודה השונים שלהם עושים הפסקה ועוסקים בייעוץ. מצאנו לא אחת לקוחות שלנו שנתנו ייעוץ בתחום זה או אחר.

בשנים האחרונות התפתח מאד נושא הCOACHING-.  מצאנו פתרון רחב יותר ומשלבים אותו עם תחום זה, זאת אחת הדוגמאות – לממש כיוונים צומחים בשוק הייעוץ עם בצוע שיפורים כתוצאה מהראיה הרחבה של קבוצה כמו שלנו.

עוד דבר אחד בתחום הוא נושא הטמעת מערכות מידע. נושא זה היה פעם נחלתם של חברות תעשיה וניהול. בשנים האחרונות הבינו חברות התוכנה שכסף רב קיים בתחום השירותים והשכילו לגייס כח אדם הנדסי ולעסוק בתחום זה. אם זאת בשנה האחרונה זיהינו מגמה של חזרה לתחום. חברות יישום קטנות מזהות שהמשחק הופך למשחק של גדולים ונוטות לחבור לחברות ייעוץ קלאסיות כמונו.

לסיום אציין שבשנתיים שלוש האחרונות, כתוצאה מצמיחה של המשק, חזרו לפעול בארץ  חברות ייעוץ בינלאומיות אשר מצליחות להטביע חותמן על השוק הישראלי בעיקר בארגונים גדולים ובעלויות גבוהות מאד. ככלל, השוק צומח בגדול, יש מקום לכולם. אנו באווירה מאד קולגיאלית עם המתחרים שלנו, מאחר ואנו חושבים שהצלחה של כל אחת מהחברות בתחום ממנפת את תחום הייעוץ ועושה טוב לכולם.

פרסום באתר