תפריט נגישות

עידן חדש במערכות הייצור

המאמר דן בהתפתחות המגמה של מערכות Best Of Breed, המאפשרות מתן פתרון מלא לצד מערכת ה- ERP כדוגמת מערכות MES – Manufacturing Execution Systems.

תקציר

מערכות ה- ERP כפתרון מקיף, כולל ויחיד לכל פונקציה או צורך בארגון הכזיבו. התאמתן של מערכות אלו, במפעלים רבים, אינה מספקת ומותירה משתמשים רבים ללא תמיכה בפעילותיהם. בעקבות כך, התפתחה מגמה של מערכות Best Of Breed, המאפשרות מתן פתרון מלא לצד מערכת ה- ERP.

מערכות MES – Manufacturing Execution Systems וזימון הייצור תופסות יותר ויותר מקום ברצפות הייצור, באינטגרציה עם מערכות ה- ERP.

פרדוקס האבולוציה של מערכות מידע בתעשייה

יזם מקים מפעל. רוכש מכונות, שוכר עובדים ומתחיל לייצר. אחר כך מוסיף אנשי מכירות, ניהול, לוגיסטיקה כספים וכו'. האבולוציה של המפעל מתחילה מהייצור, מהרצפה, וצומחת לכיוון המטה ושירותים.

מערכות המידע לתעשייה נועדו לתמוך במפעל היצרני, אך למרבית הפלא, האבולוציה של אותם המערכות הנה הפוכה. מערכות המידע צמחו מהרכש והכספים, גורם המשפיע ביותר על יכולתם של מערכות אלו לספק שירותים סבירים לרצפות הייצור. רוב מערכות ה- ERP אינן מסוגלות לתאר את תהליכי הייצור של מפעל שאינו פשוט להפליא.

מערכות ה- ERP מתקשות לספק פתרונות לבעיות הכרוכות במידול ומודלים. בעוד שמערכות אלו מאפשרות מגוון רחב ויעיל של פתרונות מבוססי טרנזקציות (רכש, מכירות, כספים וכו'), יכולתן בתחומים הדורשים מיפוי ידע וחוקי ניהול (מודל) הנה מוגבלת וחלקית.

היות וכך, כלי הניהול השימושיים ביתר בסביבת הייצור הנם גיליונות אלקטרוניים (Excel) ומערכות מקומיות שונות, פרי פיתוח עצמי.

צורך לא פתור זה הוביל, באופן טבעי, לפיתוח נרחב של מערכות מתמחות (Best Of Breed) המתבססות על תשתיות ה- ERP, אך מאשרות טיפול מלא ויעיל בתחומים המוזנחים על ידי ה- ERP (לדוגמא, PLM, CRM, MES, APS).

ERP כתרופת פלא

במשך שנים רבות הוצג ונמכר ה- ERP כתרופת פלא לכל תחלואי הארגון, יחד עם האדרת רעיון הספק היחיד. התחרות העזה בשוק התוכנה, דחפה את ספקי התוכנה להתחייב ולהבטיח הרים וגבעות, לעיתים מתוך בורות הספק ובמקרים רבים ניצול אי הידיעה של הלקוח. נושא האינטגרציה וחשיבות 'המערכת האינטגרטיבית' הודגשו ללא כל פרופורציה, עד כדי העדפת האינטגרציה על פונקציונליות. דהיינו, "לא משנה שמודול X אינו מתאים ואינו מטפל בצורה טובה בבעיות עמם הוא אמור להתמודד, העיקר שהוא אינטגרטיבי". ספקים מסוימים אפילו נהגו לטעון "שאם תכונה הנדרשת על ידי הלקוח אינה קיימת במערכת שלהם, סימן הוא שהלקוח אינו זקוק לתכונה זו".

גישה טהרנית (purist) זו, שהייתה נפוצה עד לפני שנתיים-שלוש, הותירה משתמשים וצרכים רבים ללא מענה מספק. מצב זה הוביל, בהכרח, לפיתוח פתרונות ממוחשבים מקומיים ומאולתרים, במקרה הטוב, ולניהול ידני כזה או אחר במקרה השכיח. בכל מקרה אינו אינטגרטיבי כלל ועיקר.

ניהול ידני, מערכות מקומיות, גיליונות אלקטרוניים נפוצים ברצפת הייצור יותר מבכל מקום אחר במפעל, ולא בכדי. סביבת הייצור מאופיינת ב מודלים מורכבים, ידע, חוקים, נהלים וכו', אשר אינם מקבלים ביטוי במערכת ה- ERP.

מן הראוי לציין, למרות האמור לעיל, ש- מערכת ERP הנה חיונית לארגון מודרני, שאינטגרציה אכן חשובה, שלעבודה עם ספק יחיד יש יתרונות ניהוליים רבים ושקיימים מספיק לקוחות שרמת מורכבותם אינה גבוהה ומערכת ERP אינטגרטיבית, מספק יחיד עשויה לספקם.

אך בסופו של יום, על הארגון לנתח צרכיו ולהחליט אלו מודלים של ה- ERP מספקים, ואלו אינם. ובאשר לרצפת הייצור יש לשאול שאלות כגון: האם מערכת ה- ERP מספקת כלים לבניית מודל מדויק של הייצור? האם המערכת מספקת כלים טובים לשליטה ובקרה בייצור? האם כלי התכנון והזימון הנם ברמה מתקבלת על הדעת? וכיו"ב.

כאבי ההתפכחות

כולנו משתמשים לפרקים באמרה " החיים חזקים מהתיאוריה". אכן, בכל הנוגע לרצפת הייצור ולייצור בכללו, מערכות ה- ERP מספקות פתרון חלקי ופשטני, אם בכלל, ברוב המקרים.

מבט על רצפות ייצור בארגונים רבים משקף מצב עגום למדי בכל הקשור למערכות המידע: השימוש בגיליונות Excel , Access וניירת נפוצים למדי. מנהלת הייצור, אנשי ההנדסה ותפ"י משקיעים זמן רב ברישום מידע בפתקאות ומסמכי Excel. זמן רב מושקע בניסיון לגבש תוכנית עבודה יומית / שבועית על מנת לספק בזמן, לייצר ביעילות, ולהקטין את המלאי בתהליך.

אי מתן פתרון הולם לצורכי מחשוב ברצפת הייצור עולה כסף רב לארגון, הנובע מהחמצת הזדמנויות עסקיות, ניצול משאבים לקוי ויצירת רזרבות ושומנים המאפשרים עמידה ביעדי הספקה.

התפכחות הלקוחות מחלום ה- ERP הובילה להתפתחות תפיסת מחשוב חדשה, הנקראת Best Of Breed. תפיסה זו ההולכת ותופסת תאוצה, מתבססת מחד על לקוחות הזקוקים לפתרון מתמחה, ומשיפור טכנולוגיות וסטנדרטים לקישור בין מערכות. Best Of Bread, משמעו בפשטות: בכל נושא ונושא בחר את התוכנה המתאימה לך ביותר, וקשור אותה עם ה- ERP בטכנולוגיות אינטגרציה מתאימות.

אגב, בעבר התקיים מצב דומה בשוק מערכות השמע. יצרנים מכרו מערכות משולבות (אינטגרטיביות), אך עם התפתחות התקנים, עבר שוק מערכות השמע לתפיסת Best Of Breed – ביכולתנו להרכיב את המערכת המתאימה לנו בהתאם לצרכינו ותקציבנו.

העולם הרב ממדי

היום מקובל, גם במחלקות מערכות המידע, שהמציאות מורכבת הרבה ממה שמוצע על ידי ספק זה או אחר.

המודל האופטימלי המיושם בארגוני תעשיה מובילים:

ERP מהווה את השלד המרכזי של מערכות המידע - תשתיות הנתונים הארגוניות, לקוחות, הזמנות, משלוחים, לוגיסטיקה, פיננסים, רכש ובניהול התנועות (טרנזקציות).
CRM – ניהול קשרי הלקוחות.
SRM – ניהול קשרי הספקים.
MES – מטפל בכל הקשור ב-Bill Of Process, החומרים, המשאבים, טכנולוגיה, איכות, MRP, Scheduling, איסוף נתונים ממכונות ואנשים, עקיבות ((Genealogy, ומהווה תשתית למערכות תכנון וזימון הייצור.
SCADA - קישור למכונות ובקרים והזרמת הנתונים למערכת ה- MES.
APS – תכנון וזימון מתקדמים של הייצור בהתבססות על המערכות שפורטו.
קיימות, כמובן, מערכות מתמחות נוספות כגון ניהול מתכונים (Recipe Management), ניהול מחזור חיי מוצר (PLM) וכו'.

האם זה מתאים לי

במידה והארגון שלכם מתמודד עם בעיות כגון: אין מידע עדכני ואמין על המתרחש ברצפת הייצור, תכניות עבודה לא יציבות הדורשות שינויים תדירים, זמני אספקה ארוכים, מלאי בתהליך גבוה, הזמנות דחופות, אבטחת איכות, החזרות, ניירת רבה, דיווחי עובדים לקויים, תמחיר לקוי, ניהול על פי אצוות, עקיבות, ידע הצבור אצל עובדים ולא במערכת, ניצולת נמוכה של משאבי ייצור.

בעיות מסוג זה שכיחות במפעלי פלסטיק, אלקטרוניקה, מזון משקה, רפואי, וסביבות ייצור מורכבות אחרות.

יישום מערכות מתמחות ברצפת הייצור (MES, זימון) מוביל להקטנת מלאי , פחת פיזי, עמידה בהספקות, קיצור זמני הספקה, ניצולת משאבים, מיפוי ושמירת ידע ארגוני, הרחבת מוטת השליטה והבקרה של הנהלת הארגון, תמיכה ביעדים האסטרטגים של הארגון, גמישות תפעולית, ריאקטיביות – מענה דינאמי ומהיר לתנאי שוק משתנים.

עלויות יישום מערכות אלו נמוכות יחסית, ובדרך כלל עלותן נמוכה ממכונה מרכזית של אותו הארגון.

החזר על השקעה הנו מדיד (בניגוד ל ERP) ומושג בזמן קצר יחסית.

סיכום

מערכות ERP מהוות חוט שדרה של מערכות המידע בארגון תעשייתי, אך אין ביכולתן לספק פתרון מקצועי מקיף לכל בעיה או צורך בארגון. רצפת הייצור הנה התחום המטופל בצורה הלקויה והחלקית ביותר בארגון, עובדה הגורמת לפיתוח מערכות מקומיות וניהול ידני של הייצור. מערכות ה- MES (Manufacturing Execution System) ומערכות זימון הייצור משיקות למערכת ה- ERP, מנצלות את התשתיות הארגוניות ומספקות תמיכה מקצועית, מלאה ומקיפה לרצפת הייצור. החזר על השקעה במערכות אלו הוא קצר ומדיד.

כותב המאמר הנו:

בן ציון הרצל, מנכ"ל שותף

בחברת פסגה תוכנה ותקשורת

hertzel@pisgasys.co.il

פרסום באתר