תפריט נגישות

טיפים חשובים להקמת אתר אינטרנט עסקי

בעידן של הטרנספורמציה הדיגיטלית, ארגונים ועסקים רבים מבינים את החשיבות שבייצוג הולם במרחב הדיגיטלי. מאידך, יש להתנהל נכון עם הספק המבצע.

במאמר רכזתי מספר נושאים חשובים בהתקשרות לפיתוח אתר אינטרנט. כמובן שהמידע אינו שלם ומומלץ מאד להתייעץ עם אנשי מקצוע המתמחים בנושא:

האתר יפותח על בסיס הדרישות המוגדרות בנספח א'
על הלקוח להגדיר את הדרישות שלו בצורה מובנת, ללא התייחסות למגבלות טכנולוגיה כזו או אחרת. מומלץ גם לצייר מסכים עיקריים ולפרט את הלוגיקה העומדת בבסיס האתר. מומלץ להסתכל על אתרים בתחום ולנסות לייצר ערך מוסף של נוכחות דיגיטלית אחרת, שונה מהמתחרים.

הספק יכין מסמכי אפיון מפורטים במידה ויידרש
מאחר וברוב המקרים, מעוניין הלקוח בפרויקט במחיר קבוע – Fix Price, יש מקום לשקול ביצוע אפיון מפורט יותר ממסמכי הדרישה הראשוניים בשלב הראשון של הפרויקט. ניתן לסכם כי יהיה לשנות את הצעת המחיר או לסגת מהפרויקט במידה ולא תתקיים אי הסכמה בשלב הזה

האתר המשודרג יפותח בטכנולוגיה רספונסיבית
בכדי לאפשר צפיה מכל סוג מכשיר  יש לוודא שהטכנולוגיה מאפשרת את התאמת גודל האתר והמרכיבים שלו לרזולוציות מסך שונות כגון מסכי עמדות עבודה סטנדרטיות, מסכי טאבלטים ומכשירים ניידים מסוגים שונים.

בבכלל זה יש לוודא התאמת תצוגת האתר לכל הדפדפנים העכשווים המקובלים בשוק בגירסאותיהם האחרונות (כרום, אקספלורר, פיירפוקס, ספארי(.

דף הבית/סביבת הניהול הפנימית
אפשרות לשנות את ההתנהלות של דף הבית ולשקף תכנים המופיעים בדף זה גם בדפים אחרים של האתר. בנוסף, יש לוודא את היכולת של משתמש הקצה (לא מתכנת) לגשת ולשנות את כל המידע הקיים באתר בהתאמה להרשאה.

שיפור תוצאות חיפוש ומדידה
לבדוק מה הכלים המוצעים על ידי החברה המפתח על מנת לשפר את מיקום האתר בתוצאות החיפוש של מנועי החיפוש – כגון גוגל. לא לשכוח לבחון את אמצעי המדידה של האפקטיביות של דפי המדידה באמצעות טכנולוגיות שונות כגון מנגנון Clickthrough על פרטי תוכן חשובים.

נגישות
שילוב כלי לנגישות אתרים לשם הנגשת האתר לבעלי מגבלויות. הכלי מאפשר ניווט באמצעות מקלדת, התאמה לעיוורי צבעים, התאמה ללקויי ראיה והגדלת הפונט באתר למספר גדלים.

אבטחת מידע
בהתאמה לרגישות המידע הקיים באתר, יש לבצע פעילויות לאבטחת מידע, כגון רכישה תעודת SSL ובצוע ההתאמות הנדרשות בתוכנת האתר.

שירותי אחסון/גיבוי ושחזור לאתר
יש לפרט את השירותים הניתנים בשלב ההפעלה השוטפת של האתר בנושא האחסון, טיפול בתקלות, גיבוי המידע ושחזורו בעת הצורך, ועוד.

לקוחות ממליצים
מומלץ לשוחח אם מספר לקוחות שסיימו בתקופה האחרונה פרויקטים הדומים לפרויקט המבוקש וללמוד מניסיונם.

תוכן ארגוני

רצוי כבר, בשלבי פיתוח האתר, לרכז את התכנים שיהיו באתר ובכך לקצר את ה"עליה לאוויר" של האתר. יש לנסות ולהקפיד על תוכן מקורי, העתקת תכנים אינה מקדמת את האתר.

 

בהצלחה,

 

כותב המאמר: שמואל מרדלר, מנכ"ל ERP.ORG

ליצירת קשר: Shmuel.merdler@erp.org.il