תפריט נגישות

ארגונומיה במקום העבודה וחשיבותה – חלק א'

התעלמות מנושא הארגונומיה עלול להיות בעל השפעה שלילית ישירה על הוצאות העסק, שיעור הביטוח וההוצאות הכוללות. .

 הקדמה

ארגונומיה היא המדע של הפיכת מקום העובדה לבטוח יותר, יצרני יותר ונוח יותר עבור העובד. הארגונומיה עושה זאת ע"י תכנון המשרות כך שהדרישות הפיזיות של העבודה לא יעלו על היכולות של האנשים שמבצעים אותה.

הארגונומיה אינה דיסיפלינה חדשה. המונח "ארגונומיה" נמצא בשימוש במשך למעלה ממאתיים שנה. עם זאת, היישום של ארגונומיה במשרד הממוחשב הוא חדש יחסית.

שיפור ארגונומי בסביבה של מקום עבודתך עשוי להקטין את הסיכון לפציעה, ובנוסף להגדיל את היצרנות של העבודה.

המונח ארגונומיה מנוצל לרעה בעולם השיווק, ומושמע באותה הקלות כמו שהמילה "טבעי" מוצמדת למזון. לפתע הכל "מעוצב בצורה ארגונומית". מוצרים רבים לא יהיו ארגונומיים עבור מישהו אם לא ישתמשו בהם בצורה נכונה עבור התכלית המתאימה. ומכיוון שמוצרים ארגונומיים רבים מתכווננים, יש ללמוד כיצד לנצל את היתרונות שביכולתם להציע, אחרת הם יכולים להיות בלתי נוחים - ואפילו מזיקים - כמו כל ריהוט ישן אחר.

מוצרים רבים בשוק נמצאים עם תווית של "עיצוב ארגונומי". היה צרכן חכם. לא קיים ארגון שמאשר שהמוצר הוא אכן טוב יותר ממוצר שאין עליו תווית כזו. במלים אחרות, היום כל אחד יכול לקרוא לכל דבר "בעל עיצוב ארגונומי".

לא קיים ארגון שמאשר שמוצר עם תווית של "עיצוב ארגונומי" הוא אכן טוב יותר ממוצר שאין עליו תווית כזו. עם זאת, קיימים ארגונים שהגדירו קווים מנחים לעיצוב ארגונומי של ריהוט וציוד משרדי. לדוגמא, כסא בעל עיצוב ארגונומי צריך לענות על הקווים המנחים של ANSI (מכון התקנים האמריקני) או ISO (ארגון התקנים הבינ"ל).

גורמי הסיכון הארגונומיים בהם עליך להתחשב בעת הערכת מקום עבודתך הם : חזרה, כוח, תנוחה, סביבה ונושאים פסיכו-חברתיים.

קיימים שלושה גורמי לחץ ארגונומיים הקשורים עם עבודה על מחשב:

(1) ישיבה במשך זמן ארוך;

(2) משימות ויזואליות אינטנסיביות (כגון הסתכלות על המסך ועל מסמכי המקור);

(3) הקלדה חוזרת או שימוש חוזר בעכבר.

בטיחות בעבודה מתחילה בסידור הפיסי של מרחב העבודה ועיצוב הכלים המשמשים אותך. שיטה זו הנה חלק ממדע הארגונומיה, שחותר להתאמת מקום העבודה לגוף, ולא לאלץ את הגוף להתאים עצמו למקום העבודה. למרות שהשקפה זו נשמעת הגיונית ביותר, הרי שהיא חדשה למדי.

סיבות לדאגה

מהדורות אחרונות של עיתונים בארה"ב - הן עיתוני החדשות והן מוספי העסקים - נושאים מסר חשוב של דאגה הנוגעת לחוסר איזון בסביבת העבודה המשרדית. מספר גדל והולך של עובדים הנמצאים בחופשות מחלה, מעורבים בתביעות משפטיות ובהוצאות טיפולים רפואיים, הקשורים לבטיחות סביבת העבודה. מודעותם של מנהלי משרדים בנוגע לסכנות הפוטנציאליות במשרד ממוצע גדלה, והם מחפשים אחר דרכים להתמודדות עמן. החיפוש אחר בריאות ובטיחות הפך לחלק משגרת יומם של אנשי עסקים ועובדי משרד, אשר רואים במשרד כסביבה שצריכה לתרום להעשרת איכות החיים הכללית, ולא לסכן אותה.
הבטחת שימוש נוח במחשבים והגנת העובדים מפני פגיעות הינה בעלת הגיון כלכלי. נוחות אינה עוד עניין של מותרות במקום העבודה. היא הכרח.

שינוי במקום העבודה

המתרחש כיום הוא טיפוסי להופעה של כל טכנולוגיה חדשה בהיסטוריה האנושית. נזקקנו למהפכה התעשייתית כדי ללמוד שכחברה עלינו לעבוד במקומות עבודה בטוחים ונטולי סכנות כגון שאיפת כימיקלים רעילים וכד'. בתחילה לא הוקדשה לכך מחשבה, עד ששיעור הפגיעות נודע.

ייתכן שההשוואה של המצב הנוכחי למהפכה התעשייתי נראית מוזרה, אולם אנלוגיה זו הינה הגיונית. גם כאן קפצנו לתוך טכנולוגיה חדשה ואיפשרנו לכלכלה שלנו להישען עליה, וכעת עלינו להפיק מספר לקחים מהדור הראשון של המשתמשים. ממש כפי שמנהלי התעשייה הבינו שיהיה זה הגיוני מבחינה כלכלית להגן על העובדים במפעל, כך חייבים מנהלים להפיק את הלקחים היום.

בעשור החולף, סוג העבודה הנפוץ ביותר בעולם התעשייתי הפך להיות המשרד בו עובדים בישיבה. עם התפתחות טכנולוגיית המידע, המהירות והדיוק המתגברים הביאו מידע לקצות אצבעותיהם של העובדים. עובד בודד היושב במשרד לפני מסך מחשב יכול לבצע מספר לא מבוטל של עבודות מבלי לעזוב את המקלדת.

עם זאת, המהירות שבה שולבה טכנולוגיית המידע במקומות העבודה הביאה עמה מספר גורמי לחץ חדשים: קצב העבודה במשרד הפך ליותר אינטנסיבי: קיים יותר לחץ למושלמות: תהליכי העבודה השתנו, וכל אלה יוצרים אפקט מצטבר של לחץ.

הלחץ - הנובע משינוי היחסים שבין העובד לסביבתו המיידית - הפך לגורם עיקרי לעלייה בדיווח של מקרי פציעה במשרד.

במה שונים המחשבים?

אנשים השתמשו במכונות כתיבה במשך זמן ארוך. מדוע הם לא נפגעו?

ובכן, חלקם כן נפגעו. אולם הדבר קורה למשתמשים במחשבים בשל מספר סיבות ברורות ביותר. המשתמש במכונת הכתיבה היה צריך להחזיר את המנוף בסוף השורה, להחליף את הנייר, לעצור כדי לתקן טעויות ולקום כדי להחליף את הדיו במכונה. הפסקות קטנות אלה הטבועות בעבודה זו וההזדמנות לקום ולנוע הגנו על האנשים מפני פגיעות מכיוון שהן אפשרו לגוף לחדש את המאגרים במהלך היום. הפסקות אלה הינן חיוניות לבריאות ולגמישות של הרקמות האנושיות.

שימוש במכונת כתיבה כרוך גם בתנועה גדולה יותר של הזרועות והידיים בשל הלחץ הגדול יותר הדרוש ללחיצה על הקלידים. פירוש הדבר ששרירים רבים יותר וגדולים יותר היו כרוכים בעבודה. היום הנגיעה הקלה ביותר על מקלדת המחשב דורשת רק את תנועתן של האצבעות ולכן מעמיסה יותר על פחות שרירים ועל שרירים קטנים יותר.

אם כן, דמיינו כיצד אנו עובדים על המחשב. אנחנו יושבים, ותודות למעבדי התמלילים והדיקסטים הקשיחים חסרה עבודתנו את ההפסקות הקטנות הללו, אנחנו רק מקלידים בעזרת אצבעותינו בלבד, ונשארים לשבת באותה תנוחה במשך זמן ארוך. אנחנו פשוט משתמשים בגופנו בצורה אחרת על המחשב מאשר על מכונת הכתיבה, ואם לא נשנה את הרגלינו, נגדיל את הסיכוי להעמיס לחץ עודף ולפגוע בגופינו.

מפחידים המחשבים הללו?

לא, לא באמת. מה שמפחיד הוא מה שקורה כאשר לא משתמשים בהם בצורה נכונה וכאשר מתעלמים מסימנים מוקדמים לפגיעות אפשריות. אף אחד מאלה לא צריך להתרחש. ע"י למידת עקרונות הארגונומיה, כיצד לשבת נכון, וע"י אימוץ הרגלי עבודה נכונים, אנחנו יכולים לנצל בביטחה את הקידמה. כל זאת לא נועד להניא אתכם משימוש במחשבים, אלא להדגיש שקיימת מערכת נוספות של מיומנויות הנדרשת לשימוש בהם - המיומנויות החשובות ביותר, למעשה, מכיוון שאיכות חייכם ועתיד הקריירה שלכם תלויים בהן.

בחירת כלי עבודה ארגונומיים

המחקר הארגונומי מערב תחומים שונים כגון הנדסה, מדעי התנהגות וידע רפואי - כל זאת לצורך ניתוח של האינטראקציה בין אנשים לבין מקום עבודתם, הסביבה שלהם והכלים בהם הם משתמשים בעבודתם.

בין כלי המשרד השונים מצויים המחשבים והטלפונים... מנורות... שדכנים... ואפילו מהדקי נייר. כל כלי, ממחשב ועד מהדק נייר, שצריך לסייע בעבודה, צריך לענות על קריטריונים ארגונומיים בסיסיים, כדי שיתאים לאנשים ולתהליך עבודתם.

אחד מכלי העבודה החשובים ביותר הוא הריהוט המשרדי; הכיסאות עליהם יושבים העובדים; משטחי העבודה לצורך משימות של קריאה או כתיבה; מגירות ואזורי אחסון אחרים.

העקרונות הבאים מספקים מצע להבנת היחסים שבין ארגונומיה לבין כלי המשרד - כולל ריהוט:

  •  לכל אדם יש מגבלות ייחודיות. עיצוב טוב משקף את הבנת הצורך בהתאמת המאפיינים הפיזיים למגוון רחב של אנשים.
  •  עיצוב טוב לוקח בחשבון גם תכונות שאינן פיזיות כגון המיומנויות האנושיות, הרגשות, הצרכים, המוטיבציה והיכולת ללמוד.
  •  פציעות של השרירים והשלד עשויות להיגרם כאשר אדם עובר על מגבלותיו הפיזיות, במיוחד תוך חזרה על המשימות. ניתן להפחית את הסיכון לפציעה ע"י שילוב של תמיכה פיזית מתאימה לגוף, כלים בעלי עיצוב טוב, ותהליכי עבודה סבירים.

חשוב לציין שהריהוט היינו אחד ממספר אלמנטים שונים שמשפיעים על הבריאות בסביבת העבודה. הדגשת יתר של הריהוט עלולה להביא להחמצה של פתרון יעיל יותר לבעיה.

השפעה של ארגונומיה לקויה על העסקים

התעלמות מנושא הארגונומיה עלול להיות בעל השפעה שלילית ישירה על הוצאות העסק, שיעור הביטוח וההוצאות הכוללות. האקדמיה האמריקנית לכירורגיה אורטופדית מעריכה שפציעות הקשורות במקום העבודה בכל עיסוק שהוא - כולל חקלאות, תעשיה ועבודות משרדיות - עולות כ27- מיליארד דולר מדי שנה בשל טיפולים רפואיים ואובדן הכנסה. OSHA מעריך שאם עד סוף המאה ימשיכו מקומות העבודה להתעלם מבעיות הארגונומיה הקיימות, ינוצלו 50 סנט מתוך כל דולר שמושקע בעלויות רפואיות, לצורך טיפול בפציעות טראומה מצטברת.

עובדים הסובלים מתסמונת Carpal Tunnel בפרק היד או מדלקות גידים עלולים להפסיד שבועות של עבודה. עובדים מסוימים דיווחו, שבמקרים קיצוניים הכאב הוא כל כך גדול, עד שהם נמנעים מלחיצת ידיים, אינם ישנים, ומוותרים על פעילויות חברתיות רגילות. מאמץ כתוצאה מתנועה חוזרת עלול לעלות אלפי דולרים באובדן זמן עבודה והוצאות רפואיות, ובמקרים הנדירים בהם נדרש ניתוח, העלות עלולה להיות גדולה עוד יותר.

בעבר הרחוק הורגלו בני האדם בעבודה בעלת גיוון רב בתנועות הגוף, אם בחקלאות ואם בתעשייה. המהפכה התעשייתית, ועימה הופעת המכונות האוטומטיות הקלה מחד גיסא ,על המאמץ הפיזי שנדרש מהעובד אך מאידך גרמה לתהליך של הפחתת פעילות הגוף הליך שהתגבר בעקבות המהפכה הממוחשבת שהביאה ציבור גדול של עובדים לעבודה ,ממושכת מול מחשב, אשר הגבירה את תופעת צמצום תנועתיות הגוף תוך כדי עבודה למעט תנועות האצבעות.

מגמה זו הביא לנפיצותו של סינדום RSI Repetitive Strain Injuries עליו ידובר בהרחבה בחלק ב'.

כותבת המאמר: אוה הנימן, חברת ארגו

ליצירת קשר: eva.h@ergo.co.il

לאתר ארגו: http://ergo.co.il

 

פרסום באתר