תפריט נגישות

אורח באתר - אלי נגרי, מנהל חטיבת ORACLE בקבוצת מלם

אלי נגרי סוקר את התפתחות מערכת ORACLE, שיטות יישום המערכת וכיצד להתמודד עם האתגר שבהטמעת מערכת חדשה בארגון.

 

 

אלי נגרי, מנהל חטיבת ORACLE

בקבוצת מלם 

 שמואל מרדלר: אלי, תאר בקצרה את ניסיונך המקצועי בתחום.

אלי נגרי: אני בעל 25 שנות ניסיון בתחום מערכות מידע. בצעתי מספר מגוון של תפקידים במוטורולה תקשורת והובלתי, משנת  1993 ועד שנת 2000, את פרויקט ה-ERP  ORACLE בקבוצת מוטורולה . הפרויקט בוצע בשלבים וכלל בסופו של דבר את כל היחידות העסקיות של מוטורולה בתחומים השונים: יצור, פיננסים, שיווק, מכירות ועוד. כמו כן  הייתי שותף בצוות הבינלאומי שהתניע את יישום ORACLE ברחבי העולם במסגרתו פועלים אלפי משתמשים במערכת. במלם אני נמצא 4 שנים ומנהל את חטיבת ה-ORACLE.

שמואל: כמי שמכיר את מערכת ORACLE שנים רבות, מהם השינויים המהותיים שבוצעו בה מאז ועד היום?

אלי: יש לציין כי התפתחותו של המוצר לאורך 10 השנים האחרונות הייתה מואצת ביותר. המוצר התפתח ומאפשר פתרונות לתחומים שונים ומגוונים בארגון. כמו כן בכל תחום הורחבו ושופרו הפתרונות עצמם. מבחינה זו יש לציין כי פונקציונאלית, בוצעה עבודה במוצר הן לרוחבו והן לעומקו. לשם המחשה, אם בתחילה היו במערכת  ORACLEמודולים  בודדים, כיום ישנם עשרות רבות של מודולים במגוון נושאים.

ניתן לומר כי  בתחילת חיי המוצר, הכלים הטכנולוגיים היו די מיושנים והקפיצה הטכנולוגית המהותית שבוצעה, הפכה את המוצר למתוחכם ביותר ובעל יכולת מעולה לבצע קישוריות עם מערכות מתמחות בארגון כגון: רובוטיקה, שמנהלת את המחסן, או לחלופין, מערכות לניהול רצפת הייצור ועוד.

שמואל: מהו המבנה המקצועי של חטיבת האורקל במלם?

אלי: החטיבה בנויה מ-4 תחומי התמחות: טכנולוגיה, יישום, ניהול פרויקט ופיתוח. הקבוצה הטכנולוגית נותנת מענים מקצועיים לגבי הכלים והתשתיות של ORACLE. קבוצת היישום בנויה ממיישמים ומיועצים שמתמחים בתחומי האפליקציה השונים: פיננסי, שרשרת אספקה, ייצור, לוגיסטיקה,   CRM ועוד. מומחי ניהול הפרויקט – מכירים את מתודולוגיות היישום ויודעים לנהל פרויקט  ERPעל כל המורכבות המצויה בו. תחום הפיתוח אחראי על פיתוח ההתאמות  הנדרשות בכל פרויקט ופרויקט. בהתאם למתודולוגיה של מרכז הפיתוח נעשים הפיתוחים, כך שיוכל להתבצע מהלך  REUSE של קומפוננטות בפרויקטים שונים. הימצאותם של תוצרי הפיתוח "על המדף",  מפחית עלויות מפרויקט לפרויקט ומקצר את משך ה-Delivery ללקוח.

שמואל: מהם הצוותים העיקריים המשולבים בביצוע פרויקט ERP ?

אלי: אנחנו בונים צוות היגוי לפרויקט – גוף על שמתכנס אחד לשבועיים- שלושה ומפקח על התוצרים ולוחות הזמנים של הפרויקט. בדרך כלל המשתתפים בגוף זה הם: מנהל הפרויקט מצד הלקוח, מנהל הפרויקט מצד מלם וכן נציגי הנהלת הארגון.  במעמד ועדת ההיגוי מעלים שאלות שהתשובות להן  נמצאות  במסגרת הוועדה ולא ברמה הפרויקטאלית. כמו כן מוקמים גופים נוספים, שלכל אחד ייעוד שונה: ניהול מהלך השינוי בארגון, נושא ה"עליה לאוויר", טיפול בהדרכות,  נושא הבדיקות, פרויקט ההסבות, יישום ועוד. אנחנו מצוותים את המומחים ואת הגופים השונים לשביעות רצון הלקוח.

שמואל: תאר בבקשה מהלך של פרויקט ERP  שבצעתם לאחרונה?

אלי: לאחרונה סיימנו פרויקט יישום ORACLE  רחב היקף בחברת אלקטרוניקה. פרויקט זה ארך בדיוק משך הזמן שתוכנן, בעיקר בזכות שילוב מצוין בין הגוף המיישם, לבין יכולתו של המנכ"ל לקבל החלטות בזמן אמת ולפתור בעיות פנים אירגוניות. צוות המומחים שהעמדנו לטובת הפרוייקט, הבנת המנכ"ל ויכולתו להכריע בין עיקר לתפל, תרמו אף הם  להצלחת היישום.

בשלב הראשון של ביצוע ההיכרות עם צרכי הארגון, בחנו את הצרכים מגבוה. להמחשה אומר כי טסנו בגובה של 3000 רגל , מיפינו את הצרכים של הארגון ולאחר כחודש הגשנו מסמך תכולה. המסמך  אפשר לארגון ולנו להבין את היקף הפרויקט, ושימש לאחר מכן לשם תיחום וקביעת לוחות הזמנים של תוצרי ה-DELIVERY.

בישיבות המנהלת נכחו כל הסמנכ"לים בארגון שהיו שותפים מלאים לפתרון, היו מעורבים בכל התהליכים וידעו להציג את דעתם מול יכולות המערכת.. בהקשר זה אומר כי המתודולוגיה של יישום ,ORACLE לפיה מתבצעים מספר סבבים של הצגת המערכת, מביאה לכך שאנשי הארגון משתמשים, כבר לאחר זמן קצר, במונחי המערכת ויכולים להתייחס למידת הביטוי של הדרישות שלהם ביחס לפונקציונאליות המוצעת להם.

לאחר כחודשיים, מהגשת המסמך הראשון, ביצענו מהלך CRP ראשון, ולאחר ארבעה חודשים CRP  שני (המבוצע כבר בסביבה המותאמת לדרישות הארגון ולאחר בצוע הסבה ראשונית של הנתונים). בדיקות הקבלה על מערכת טעונה עם כלל הנתונים, בוצעו במהלכו של ה CRP  השלישי, לאחר ארבעה חודשים נוספים ולקראת ה"עליה לאוויר". 

שמואל: מהו המיקוד שלכם בביצוע פרויקטים ?

אלי: אנו מבצעים פרוייקטים רבים בכל התחומים והמגזרים, ביניהם התעשייה. התהליכים בתעשייה נחלקים לשני סוגים עיקרים: תעשיה תהליכית, ותעשיה בדידה בה צברנו ניסיון רב. כיום אנו נמצאים בעיצומם של פרוייקטי ORACLE  בתחומים שונים בהיקף של מיליוני שקלים.

נושא נוסף העומד כיום על הפרק הוא פתרון ORACLE לשוק ה-SMB שנקרא SPECIAL EDITION. בשנה הקרובה נבצע גם פרוייקטים  בתחום זה.  חברות רבות הנדרשות לפתרונות ERP, מצויות בשוק זה.

שמואל: מה דעתך תפקידו העיקרי של היועץ החיצוני המלווה את תהליך הבחירה של מערכות ה-ERP בעבור הארגון?

אלי: על היועצים לבצע את עבודת התיחום מול הלקוח, ולהגיש לספקים פרויקט עם תכולה מוגדרת בהתאם למסגרת התקציבית אותה ייעד הלקוח מלכתחילה לפרויקט.

שמואל: מהו האתגר הגדול ביותר העומד בפני הארגון ובפני הספק במהלך פרויקט ERP ?

אלי: "האתגר הגדול ביותר, הן לארגון והן לספק במהלך הפרויקט, הוא להגיע כמה שיותר מהר לתפוקות שהארגון ביצע, בעבר כבר בשלב הראשוני המיידי של ה"עליה לאוויר". לאחר שהארגון עובד במערכת החדשה, ובמסגרת החודשים שלאחר מכן, יש לבצע את קפיצת המדרגה וזאת על מנת להעמיק ולשפר את התוצאות העסקיות של הארגון.

הטיפ הרציני ביותר שאני יכול לתת לארגון זה לנסות ולהפריד בין המערכת הישנה לחדשה. לא לנסות ללכת עם הבגדים הישנים במערכת החדשה – דהיינו לבקש את שיטות העבודה והדוחות המוכרים מהעבר. על הארגון לזרום עם הלוגיקה של המערכת החדשה, ללמוד  את יכולותיה ולנהל את העסק באמצעותה.

הצוות המיישם צריך לדעת להביא את הארגון לאותה נקודה. ההנחיות שאנו נותנים לצוות המבצע מטעמנו הינן להוביל את היישומים מול משתמשי המפתח המקצועיים של הארגון באופן יותר גנרי ויותר מלמד, ולהציג את התמונה הכללית לפני הכניסה למענים הייחודיים.

שמואל: ולסיום, עד כמה הידע שנרכש בישראל בתחום זה הינו ידע שניתן לייצא לחו"ל?

אלי: נעשו ונעשים בישראל מאות פרוייקטים מגוונים בתחום הORACLE . אני יכול להגיד שבהחלט נרכשו כאן ניסיון וידע, המאפשרים חדירה לשווקים הבינלאומיים.

ליצירת קשר:Eli_n@malam.com

פרסום באתר