תפריט נגישות

הטמעת מערכת ERP - מנסיונה של חברת סמל"ת - סוכנות מכוניות לים התיכון

איציק דור מנמ"ר סמל"ת שציין: "במערכת הישנה בהרבה תהליכים היה צורך לעשות סדר בנתונים בדיעבד, ב-SAP עובדים נכון מההתחלה".

  

 

 

 הרקע לפרויקט/תהליך הבחינה

חברת סמל"ת – סוכנות מכוניות לים התיכון מייצגת יצרני רכב מובילים: פיאט, קאיה, אלפא-רומיאו  ולנציה בישראל. במהלך פעילותה רבת השנים, נרכשו ופותחו מערכות מידע, ממקורות שונים, לשם תמיכה מחשובית בתפעול החברה: מערכת פיננסית,  מערכת מכירות רכבים, מערכת ניהול אחריות, מערכת הזמנות חלפים ועוד.   

אומר איציק דור, מנהל מערכות מידע בסמלת: "החברה הבינה שעידן מערכות ה-LEGACY נגמר וכי תחזוקתן השוטפת של מערכות מסוג זה הנה יקרה ביותר. במהלך השנים נדרשנו לבצע שדרוגים יקרים וכן לתחזק את הממשקים שבין המערכות, גם לאחר השקעה בחידוש טכנולוגי של המערכות השינוי בפונקציונאליות המתקבל מהן הוא נמוך ביותר".

ברגע שהתקבלה החלטה בחברה להחליף את מערכות ה-Legacy השונות במערכת אינטגרטיבית אחת, החל תהליך בחינת החלופות. מוסיף איציק דור: " החלטנו לבצע את התהליך בעצמנו וללא לווי של חברת ייעוץ. היו רעיונות וכיוונים כלליים, מבחינתנו הכל היה פתוח."

בשלב זה התקיימו פגישות עם נציגים של חברות מובילות בתחום ה-ERP מחו"ל וכן נבחנו  פתרונות מקומיים. התפיסה שהובילה הייתה בחינת ההתמחות שיש לספק בשוק הרכב, מכיוון ששוק זה הנו בעל דרישות ייחודיות ולא ניתן ליישם בו מערכת ERP גנרית. אומר איציק  דור: "רצינו פתרון עובד, ללא צורך בהרבה פיתוחים,  כמו כן היה חשוב לנו לבחור בפתרון שהנו אסטרטגי לספק אשר ימשיך להשקיע בו במהלך השנים הבאות".

בצוות הבחינה השתתפו מנכ"ל החברה, סמנכ"ל הכספים והמנמ"ר, בפגישות נקודתיות השתתפו גם מנהלי אגפים. התבצעו גם נסיעות לחו"ל לראות פתרונות שונים וכן VIDEO CONFERENCE עם חברות מחו"ל - כל זאת בכדי לבסס את ההתרשמות.  בסיכומו של דבר בוצע ניתוח של הפתרונות והתקבלה החלטה ליישם  את הפתרון של SAP AUTOMOTIVE.

מציין איציק דור: " תהליך הבחינה ארך כחצי שנה. לאחר הבחירה, החלטנו לבצע את הפרויקט עם חברת יבמ, ראינו בהם שותף טבעי. שני הגופים הבינו שיש פה פרויקט ברמת סיכון גבוהה יחסית מאחר וזה היה היישום הראשון בארץ של SAP AUTOMOTIVE ובין הראשונים בעולם. התקשרנו עם יבמ לפרויקט במחיר FiX כאשר כותרת התכולה הייתה: כל הצרכים של יבואן רכב ישראלי".

מוסיף חמי כץ, מנהל הפרויקט מטעם יבמ: "הייחודיות של פרויקט מחשוב כולל בתחום שוק יבוא ומכירת רכבים נובעת מכך ששוק זה הנו בעל צרכים מיוחדים, דרישות ותהליכים שונים לגמרי מעסקים סטנדרטים. מבחינתנו, האתגר הראשון היה להבין את הצרכים של שוק הרכב לעומקם"

נושא נוסף שהפך את הפרויקט למורכב הייתה התובנה כי מדובר בעצם בשני פרויקטים אשר יתנהלו במקביל: פרויקט תחום הרכבים ופרויקט תחום החלפים. שני פרויקטים שונים לחלוטין שמתחברים במספר נקודות השקה בארגון.

אומר איציק דור: "כאשר התחלנו את הפרויקט, התוכנית המקורית הייתה לבצע פרויקט אחד שעולה לאוויר כמקשה אחת. מהר מאד בתחילת הפרויקט החלטנו לפצל את הפרויקט לשניים - פרויקט רכבים ופרויקט חלפים, פרויקטים אלה התנהלו במקביל באמצעות צוותים שונים."

כמו כן נדרש לתת פתרון לרשת של מוסכים וסוכנים שפרוסה בארץ ושמוכרים ונותנים שירות לרכבים, וכמו כן  לתמוך במגוון רב של ממשקים (כ-100 ממשקים שונים) כגון: ניהול תביעות אחריות הן מול המוסכים והן מול יצרן הרכב, ניהול הרכש מול היצרן, ממשקים מול המכס ומול משרד התחבורה  ועוד.

 

 

 

 

 ההיערכות לפרויקט 

 ההגדרה של הארגון לגבי ציוות משתמשי מפתח הייתה ברורה: לקחת את האנשים הטובים ביותר מתחת לרמת סמנכ"ל בכל תחום ובכל מודול ולא משנה כמה הם עסוקים.

מאחר והפרויקט היה הראשון מסוגו בארץ  סוכם על  לווי צמוד של הפרויקט על ידי מרכז הפיתוח של SAP AUTOMOTIVE בראשותו של מרקוס קרל – מנהל פתוח התחום ה- AUTOMOTIVE ב-SAP.  

איציק דור: "ראיינו את כל המיישמים מטעם הספק, בחנו אותם והחלטנו מי כן ומי לא. את מי שבחרנו הכנסנו שמית לתוך ההסכם. דרשנו ערבות בנקאית בגין התשלומים אותם בצענו לפי אבני הדרך."

בפרויקט מצד הספק – חברת יבמ, השתתפו כמות גדולה של מיישמים, תוכניתנים ומדריכים. בשיאו הגיע הפרויקט למסגרת של כ- 70 עובדי יבמ בסמל"ת.

מציין חמי:" לפני הפרויקט, בצענו הכשרה של העובדים מטעמנו כך שירכשו היכרות מעמיקה עם תהליכי שוק הרכב. נעזרנו ביועצים מחו"ל ובצענו השתלמויות בחו"ל ללימוד פתרון SAP  לשוק הרכב. כמו כן נעזרנו רבות ביחידת הפתוח של SAP לשוק הרכב."

במהלך לימוד הפתרון הובהר כי ל-SAP יש פתרון לכל נושא ניהול מחזור הרכב. החל מניהול תהליך הזמנת לקוח (שכולל הגדרת הרכב בצורה קונפיגורטיבית עם כל המאפיינים שלו), ניהול הזמנת הרכב אצל היצרן, מעקב סטטוס הייצור של המכונית, מעקב אחר משלוח עד הגעה לנמל, ניהול הקשר מול המכס ושחרור מהמכס, תהליך ההכנה של הרכב לפני מסירה, ניהול מנגנון שרות ואחריות לרכבים וניהול הקשר עם הדילרים.

מוסיף חמי: "מצאנו שלא קיים פתרון בשלב זה לניהול כרטיסי עבודה במוסכים. כמו היה צורך להתאים את הפתרון לצרכים הייחודיים של השוק הישראלי".

ביצוע הפרויקט  

הפרויקט החל בשלב ה-BLUEPRING  במסגרתו התבצעה העמקת הידע בצרכים של הלקוח.  בוצע ניתוח הדרישות מול הפתרון הסטנדרטי של SAP ואותרו הצרכים הייחודיים לשוק הרכב הישראלי.   הסתבר כי בעוד שבחו"ל תפקיד היבואן הנו לרכוש את הרכב מהיצרן ולספק אותו לדילר, בישראל, כולל התהליך גם את השלבים של רישוי, התקנה של אביזרי בטיחות, הוספת תוספות מקומיות שהזמין הלקוח (כגון גלגלי מגנזיום) ומכירה ללקוח הסופי. .מהלכים אלה נדרשו למעקבים נוספים בפתרון כגון ניהול קבלנות משנה הנדרש ליישום כתוצאה מהטיפול בהוספת האבזור המקומי

כמו כן, עקב המיסוי הגבוה של כלי הרכב בישראל, יש לטפל בסוגי לקוחות שונים: נכים, מוניות ועוד מאחר וזכאותם למיסוי שונה ומשפיעה על מחיר הרכב.

אומר חמי: "נדרשה גמישות לניהול ריכוז של רכבים מול צבר ההזמנות. בחו"ל מקבעים את הרכב בהזמנה ובישראל יש צורך לטפל במנגנונים דינאמיים של הקצאות ושחרורים הנובעים משקול הדעת של היבואן."

שלב האפיון המפורט נמשך כ-4 חודשים. לאחר שלב זה החל שלב ה-REALIZATION  במסגרתו בוצעה קונפיגורציה של המערכת ובוצעו פיתוחים שנדרשו עקב הצרכים הייחודיים של יבואן רכב ישראלי.  בשלב זה התמודד הצוות עם אתגר הממשקים. נעשה שימוש בMQ SERIES  - שרת ממשקים לשם ניהול הממשקים. פותחו ממשקים מסוגים שונים כגון: EDI, XML . יש להדגיש כי כל אחד מיצרני  הרכב הגדולים מחייב עבודה עם הממשקים שלו ומכתיב סטנדרטים אחרים.

כנוהל, נקבעה פגישת סטטוס שבועית של מנהלי הפרויקט עם כל המיישמים. בפגישה הוצגה ההתקדמות שבוצעה באותו שבוע ותוכנית עבודה להמשך.  מעבר לכך התקיימה ועדת היגוי שכללה את כל מנהלי האגפים בחברה, ועדת היגוי נפגשה פעם בחודש וקבלה סקירה על הפרויקט, מיקוד הבעיות, טענות משתמשים ועוד. 

בעיות שלא נפתרו, עלו לדיון בועדת היגוי מצומצמת בהשתתפות המנכ"ל, סמנכ"ל כספים, איציק דור - מנמ"ר ומנהל הפרויקט מטעם הארגון וחמי כץ מנהל הפרויקט מטעם יבמ. דור: המנכ"ל הגדיר בצורה נחרצת את מטרות הארגון, ונתן גיבוי מלא לצוות ניהול הפרויקט לכל אורך הדרך."

אתגר נוסף שהעמיד הפרויקט בפני הארגון היה נושא הסבות הנתונים. בענף הרכב צריך לשמור נתוני עבר לאורך תקופה ממושכת, ולכן היה צריך לטייב ולהסב מיליוני רשומות למערכת החדשה.

אומר איציק דור: "הפרויקט סוחט משאבים מהארגון וככל שמתקרבים ל"עליה לאוויר"  נדרשים להשקיע יותר ויותר משאבים. אם לא מקדשים לוחות זמנים אפשר בקלות להגיע למצב בו הפרויקט "נמרח" והארגון מתעייף".

 

 

 

 העלייה לאוויר

 לקראת העלייה לאוויר וביצוע פיילוט למערכת הייתה התלבטות בארגון האם לקחת חברה חיצונית לביצוע הבדיקות והוחלט לבסוף לבצע את הבדיקות במסגרת כוח האדם שבארגון.

 במהלך הפרויקט הוגדרו BUSINESS LEADERS שכבת מנהלי ביניים בתוך הארגון שהיו תומכים עיקריים כגון: מנהל המחסן, מעתד מלא ראשי, מנהל רכש ועוד. גורמים אלה ייצבו את התהליכים ותמכו בשלבי בהטמעה ובעליה לאוויר. הוגדרה גם אחריותם בניהול ובצוע הבדיקות.  

הבדיקות נמשכו כחודשיים. במהלך הבדיקות התקיימה כל ערב פגישה בשעה 18:00 אחרי שעות עבודה, בה נסקרה ההתקדמות. בפגישה השתתפו כל משתמשי המפתח ומיישמים מובילים יחד עם מנהלי הפרויקט ו-SPONSER הפרויקט – סמנכ"ל הכספים. מציין איציק דור: "עברנו מודול, מודול על כל הבעיות ועל רעיונות לפתרון ותוכנית עבודה למחר, ולמחרת שוב נפגשנו לבחון את ההתקדמות. הגדרנו מהם התהליכים הקריטיים הנדרשים ל"עליה לאוויר". חודש לפני ה"עליה לאוויר" הפעלנו שתי כתות הדרכה, עם תוכנית הדרכה מקיפה, לכל מודרך".  

ביום ה"עליה לאוויר" התבצעה הערכות לתמיכה בארגון שהנו מרובה  אתרים: אתר חלפים ברמת החייל,עשרות אולמות תצוגה בכל רחבי הארץ,  אתר PDI בבני ברק, אתר שרות ואחריות בתל אביב ומוסכים שונים כולל מוסך מרכזי ברמת החייל.  מציין איציק דור: "בנובמבר 2003 העלינו לאוויר תחום החלפים והכספים, באפריל 2004 העלינו את כל תחום הרכבים. העלייה בשני שלבים עזרה לנו להפיק לקחים ולהשתפר. בנינו תורה שלמה של הכנות לעלייה לאוויר, בין היתר הבנו שיש להקים "חמ"ל" שכלל בעלי תפקידים ספציפיים לכל בעיה שעלולה להתרחש. התוצאה הייתה עלייה לאוויר חלקה ושקטה באופן מפתיע ביותר. בעלי הניסיון מיבמ טענו שהתקלות מגיעות רק לאחר מספר ימים, אבל גם זה לא קרה."

במערכת החדשה כ-150 משתמשים שונים.  המערכת פועלת בסביבת שרתי אינטל עם בסיס נתונים של אורקל. סך כל נמשך הפרויקט, עד ל"עליה לאוויר" כ- 15 חודשים, זמן קצר לעומת פרויקטים דומים שבוצעו קודם לכן אצל שני יבואנים באירופה. המערכת פעילה מאפריל 2004. בקבוצת ה-IT של הארגון מנהל מערכות מידע, 2 אנשים שעוסקים בתחזוקה יישומית של מערכת ה- SAP, ו-3 אנשי פיתוח.   

התועלות ללקוח

כתוצאה מהפרויקט אובחנו התועלות הבאות:

א. המעבר למערכת אינטגרטיבית הביא לשקיפות של הנתונים וזמינות של נתונים בזמן אמת. לדוגמא נושא ערך המלאי של החברה חושב בעבר בסוף החודש, כיום יודעים את ערך המלאי בכל שלב.  

ב. התאפשר ניהול מלא ואינטגרטיבי של מחזור חיי הרכב.

ג. קוצרו לוחות הזמנים של שרשרת האספקה והתבצע חסכון גדול של עלויות יבוא החלפים והרכבים כתוצאה מאימות חשבוניות מול נתוני המערכת ובחינת עלויות קבלני המשנה.

ד. תהליך TRADE IN – בוצע מהלך מובנה של TRADE IN במהלך רכישת הרכב החדש. התהליכים שולבו אחד בשני.

ה. המערכת מאפשרת יכולת לניתוח רווחיות עסקה בודדת, ברמה מאד מפורטת, כולל הוצאות והכנסות אחריות (מה שלא נותח לפני כן)

ו. יכולת לבדוק את תביעות האחריות של הלקוחות בצורה אוטומטית – מהלך שחסך כוח אדם שעסק בנושא.  .

ז. אופטימיזציה של ניהול מחסן ומקומות האחסון והקטנת המלאים – כתוצאה מהפעלת WMS – במחסן החלפים.

ח. במערך הכספים – ניתוחי רווחיות, תהליכי סגירת חודש קצרים יותר.

ט. במערכת קיים מנוע בעל 4 גרסאות לכל תביעת אחריות, דבר המאפשר לחברה ניהול ובקרה משופרים של כל מערך התביעות

בעבר המנהלים בארגון היו מקבלים דיווחים באקסל וברמה חודשית. כיום מקבלים נתונים  ON LINE  במערכת אחת וברמה שוטפת. המידע זמין לכולם, אין מניפולציות של הנתונים וייפוי נתונים. המנכ"ל יכול לעשות DRILL DOWN  להגיע לנתון חריג ולתחקר בהתאם. 

בשבועות האחרונים התחיל הארגון במספר פרויקטים במקביל: שדרוג המערכת לגרסה 6, יישום SAP PORTAL ויישום מערכת BPS לתכנון תקציב מול ביצוע במערכת.

הסתבר שמערכת אינטגרטיבית כגון SAP, מהווה שינוי מהותי בתפיסת העובדים את תפקידם בארגון. במערכות הקודמות כל תת מערכת פעלה באופן אוטונומי וכך ניתן היה לקבל החלטות פנים אגפיות ולבצע שינויים AD-HOC , מבלי לבחון את השפעת השינויים על המערכות האחרות בארגון. כיום, כשהמערכת אינטגרטיבית, השקול הארגוני הוא זה שמכריע. היטיב להסביר זאת איציק דור שציין:  "במערכת הישנה בהרבה תהליכים היה צורך לעשות סדר בנתונים בדיעבד, ב-SAP עובדים נכון מההתחלה".

ליצירת קשר:

מנמ"ר סמלת ומנהל הפרויקט מטעמה – איציק דור, מייל dor@fiat.co.il

פרסום באתר