תפריט נגישות

זווית ראיה: חמישה כללים לבחירת פתרון ERP

גיל פישל, מנהל מוצר M3 , בקבוצת Intentia, המתמחה בפתרונות מחשוב לתעשיה מציג חמישה כללים שיסייעו לארגונים בבחירת פתרון מחשוב ארגוני.

ארגוני תעשייה רבים בישראל נמצאים כיום בעיצומו של תהליך בחירת פתרון ERP או במהלך החלפה של מערכת קיימת שכבר אינה משרתת את צרכי הארגון. בבואם לבחור את הפתרון המוצלח ביותר עבורם, עליהם לקחת בחשבון מספר רב של אלמנטים ולהתחשב במערכת שלמה של שיקולים ארגוניים. מתוך הנחה כי הפתרון שייבחר עבור הארגון ילך איתו כבר דרך ארוכה, חשוב שתהליך הבחירה יתבצע בצורה נכונה ותוך התחשבות בנקודות הקריטיות ביותר לארגון. המטרה בסופו של דבר הינה למצוא את הפתרון אשר יסייע לארגון להשיג את מטרותיו העסקיות ואשר יעניק לו יתרון תחרותי בשוק.

אם אתם נמצאים כעת בתהליך בחירה מעין זה, הנה חמישה כללים פשוטים שיעזרו לכם למיין את המוץ מן התבן:

1. מהו גודל הארגון?

פתרון ה- ERP שלכם צריך להתאים לגודל הארגון וליכולתו להטמיע את הפתרון. פתרונות ERP קלים ליישום יכולים להתאים גם לארגונים קטנים ובינוניים. היצרן אמנם מגדיר לרוב האם הפתרון מתאים לארגון קטן, בינוני או גדול, אך השיקול המשמעותי ביותר הוא תהליך ההטמעה, מתודולוגית ההטמעה והשאלה האם משאבי הארגון מסוגלים להטמיע את הפתרון. אם אין לכם מחלקת מערכות מידע משמעותית ואין לכם משתמשים בכירים מובילים במחלקות השונות בארגון, יקשה עליכם ליישם פתרון גדול שדורש מעורבות עמוקה ומקצועית של הארגון.

יתרה מכך, קחו בחשבון כי קיימים בשוק שני סוגים של פתרונות ERP , פתרונות מבוססי פיתוח שנתפרים ספציפית לארגון שלכם, ופתרונות Best Practice המבוססים על ידע שנצבר מארגונים דומים רבים סביב העולם. פתרון מבוסס פיתוח מתאפיין בתהליך הטמעה מורכב וארוך לאין שיעור, שאין לדעת באיזה תקציב באמת הוא יסתיים. ארגון צר מבחינת משאבים ינהג בחוכמה אם יבחר בפתרון המבוסס על Best Practices , אשר למעט התאמות קלות מאופיין בתהליך הטמעה פשוט, מהיר וזול לאין שיעור, שכולו בחירה בין אלטרנטיבות, ללא אפיון, פיתוח ותחזוקה.

2. התאמה ענפית ותת-ענפית

פתרון ה- ERP שאתם בוחרים חייב לשרת את התהליכים המאפיינים את הענף שבו אתם עובדים, בין אם מדובר במזון, אופנה תעופה, או רכב. פתרונות ERP מתקדמים מציעים התמחות ענפית ואפילו תת ענפית המבוססת על מחקר וידע שנצבר מתעשיות דומות סביב העולם. פתרונות אלו יתאימו ככפפה לצרכים שלכם בפועל ולדרישות הענף. בחירה בפתרון בעל התמחות ענפית תחסוך לכם משאבים רבים, הן בתהליך הטמעה והן בתהליכי העבודה בפועל, בשל היכולות הייחודיות המובנות בהם.

חשוב שתוודאו שצוות ההטמעה של ספק ה- ERP שלכם הוא בעל ניסיון וידע רב בתחום שלכם. נדרשים הבנה וניסיון של אנשי המקצוע בתהליכים המורכבים, בסביבה התפעולית, בצרכים ובנקודות התורפה על מנת למצות מפתרון ה- ERP את המרב ולספק מענה ברמה הגבוהה ביותר. השילוב בין פתרון בעל התמחות ענפית לבין אנשי מקצוע בעלי ידע ענפי הוא מפתח להצלחת הפרויקט.

3. מבנה ארגוני

ארגונים רב-חברתיים ורב רב לאומיים חייבים בפתרון ERP המסוגל לתמוך בשפות שונות ובדרישות רגולטוריות שונות של כל מדינה ומדינה. פתרונות בינלאומיים מאפשרים למשתמשים סביב העולם לתקשר "בשפה אחת" גם אם אינם דוברי אותה שפה, ולעבוד תחת אותו סטנדרט גבוה. כמו כן, חייבים לספק את מרכיבי האינטגרציה הבין-חברתית, גם ברמה הפיננסית וגם ברמה הלוגיסטית, המאפשרים ניהול קונצרני ומיצוי יתרונותיו.

גם אם כיום החברה שלכם כוללת אתר אחד בישראל, בבואכם לבחור פתרון ERP , הביטו קדימה. אם אתם מתכננים לצמוח על ידי רכישות ומיזוגים או לצאת לשווקים נוספים סביב העולם, תשכילו לעשות אם תבחרו כבר היום בפתרון ERP בינלאומי שיעניק לכם את כל התמיכה בעת הקמת אתרי ייצור וזרועות שיווק בחו"ל.

4. פלטפורמות וממשקי משתמש

בעידן הנוכחי, חשוב מאד לאפשר זמינות מרבית למידע הארגוני מחוץ לארגון – בכל מקום, בכל זמן ומכל מכשיר. בבואכם לבחור פתרון ERP ,חשוב כי תהיה בו תמיכה בכל המכשירים הניידים וממשקי משתמש נוחים, אינטואיטיביים ופשוטים, אשר יאפשרו למשתמש חוויה פרודוקטיבית ומועילה, ולארגון יכולות של מענה ומתן שרות ברמה הגבוהה ביותר.

5. אינטגרציה עם מערכות המידע של הארגון

פתרון ה- ERP שתבחרו בו, צריך להיות פתוח ל"דיבור" עם גופים חיצוניים דוגמת ספקים ולקוחות, אך גם עם מערכות המידע האחרות בתוך הארגון. פתרון ה- ERP שלכם יספק לכם ערך מוסף משמעותי אם יהיו לו כלים ומבנה המאפשרים אינטגרציה אופטימאלית עם מערכות מידע נוספות בארגון.

לסיכום, לתהליך הבחירה של פתרון ה- ERP שלכם כיום יש השפעה מכרעת על ביצועי העסשלכם מחר. לכן, חשוב לקחת בחשבון את כל השיקולים ולבחור את הפתרון המתאים ביותר עבורכם ואשר יסייע לכם להשיג את מטרותיכם.