תפריט נגישות

מרכז התמחות "Opex למצוינות תפעולית": ניוזלטר מס' 4

מצוינות תפעולית היא אחד מהכלים לשיפור פריון העבודה בישראל, והשגתה היא החזון של מרכז ההתמחות Opex הפועל במסגרת ERP.ORG. במידעון הנוכחי כמה מילים על חינוך ומצוינות

אצלנו – כמה מילים על חינוך ומצוינות, בפתח שנת הלימודים תשע"ד

החופש הגדול מתקרב לסיומו ושנה"ל תשע"ד ניצבת בפתח. דירוג האוניברסיטאות של אוניברסיטת ג'יאוטונג בשנחאי ("דירוג שנחאי"), שפורסם השבוע, וההיערכות לפתיחת שנת הלימודים, שלחו אותי לשוב ולקרוא את האזהרה בפרק על מדינת ישראל בדו"ח התחרותיות הגלובאלי של הפורום הכלכלי העולמי ( WEF – World Economic Forum ), לשנים 2012-2013.

"דירוג שנחאי" שב ומציב השנה שלושה מוסדות אקדמיים ישראליים במאיה הראשונה מבין 500 המוסדות המובילים בעולם: האוניברסיטה העברית בי-ם במקום ה-59, הטכניון במקום ה-77 ומכון ויצמן במקום ה-92. אוניברסיטת ג'יאוטונג שנחאי סוקרת בכל שנה יותר מ-2,000 אוניברסיטאות מכל רחבי העולם ומדרגת את 500 הטובות שבהן. מדד שנחאי נחשב למדד אובייקטיבי ומשמעותי ביותר בעולם האקדמי. הדירוג נעשה לפי אמות מידה כמו מספר המחקרים שראו אור בכתבי עת מדעיים, מספר חתני פרס נובל, החוקרים המצוטטים ביותר ב-21 תחומים שונים וההישגים האקדמיים של האוניברסיטה ביחס לגודלה ("הארץ", 16/8/13. את כתבתו המלאה של נדן פלדמן ראו בקישור http://www.haaretz.co.il/1.2098332 ).

הדירוג מחמיא, ללא ספק, וכך גם הפרק העוסק במדינת ישראל בדו"ח התחרותיות הגלובאלי 2012-2013. ואולם, בדו"ח של הפורום הכלכלי העולמי ( WEF ) יש גם ביקורת, ואפילו אזהרה מפורשת באשר למצב החינוך אצלנו. כותבים מחברי הדו"ח בסקירתם את אומת הסטארט-אפ: "החוזקות המרכזיות של ישראל הן רמת החדשנות שלה (מקום 3 בעולם), המושתתת על עסקים יצירתיים הנשכרים מנוכחותם של מכוני מחקר מהטובים בעולם, המכוונים היטב לצרכים של המגזר העסקי. רמת החדשנות הגבוהה באה לידי ביטוי גם במספר הפטנטים הגבוה (מקום 4 בעולם) ונתמכת בזמינות גבוהה של הון סיכון (מקום 3 בעולם). האתגרים המרכזיים לשימור ושיפור התחרותיות הלאומית הם העלאת רמת איכות המוסדות הממשלתיים והפרטיים (מקום 34), ומיקוד מחודש בהעלאת רמת איכות מערכת החינוך. ללא שיפור ברמת מערכת החינוך, אזי רמת איכות החינוך הנמוכה – במיוחד במתימטיקה ובמדעים (מקום 89) – עלולה לפגוע בטווח הארוך באסטרטגיה התחרותית מבוססת החדשנות של מדינת ישראל (את דו"ח התחרותיות השלם ראו בקישור http://reports.weforum.org/global-competitiveness-report-2012-2013 ).

עוד בניוזלטר זה של חום אלול סקירה של כתב עת מקצועי שחביב עלי מאוד, ואני ממליץ בחום לחברי הפורום להירשם לפחות לאחד מהפרסומים המצוינים שלו – כתב העת Industry Week .

מהעולם: כתב העת Industry Week ) IW )

"Industry Week" ( http://www.industryweek.com / ) הוא כתב עת מסחרי מודפס וגם דיגיטלי, הרואה אור בארה"ב, בגלגולים שונים, משנת 1882. במתכונתו הנוכחית הוא רואה אור מאז 1970 וכבש לעצמו מעמד מוביל בקרב קהילת מנהלי התפעול בצפון אמריקה (צפ"א). כתב העת מנהל 4 תכניות רב-שנתיות במסגרתן (1) הוא משווה בין ומדרג את המפעלים הטובים ביותר בצפ"א ( the Best Plants program, since 1989 ), (2) את 50 החברות התעשייתיות הטובות ביותר ( the 50 Best Manufacturing Companies, since 2002 ), (3) את 1,000 החברות התעשייתיות הגדולות בעולם ( IW 1,000 ) ואת ה-500 הגדולות בארה"ב ( IW 500 ), ו-(4) מעניק פרסי טכנולוגיה וחדשנות בתעשייה ( IW Technology and Innovation Awards, since 1993 ).

כתב העת אמנם אינו חינמי ( 159$ לשנה למהדורה המודפסת ו- 79$ לשנה למהדורה הדיגיטלית), אולם הרישום לאתר הוא ללא עלות, וניתן להירשם לקבלת לא פחות מאחד-עשר ניוזלטרים שונים, כולם רהוטים וערוכים היטב:


אני ממליץ בחום להירשם לפחות לקבלת המהדורה החודשית "Manufacturing Business Challenge" וגם לאחת מהמהדורות השבועיות, בתחום הקרוב לליבכם/ן. חביבות עלי במיוחד שתיים מהן: "שיפור מתמיד" ( "Continuous Improvement" ) ו"תובנות מנהיגות" ( "Leadership Insights" ), ובפרסומים הבאים אסקור "טעימות" מהן.

קריאה מהנה ושנת לימודים פורייה לכולנו,

שלכם,

בנימין (בני) גוזלן
ליצירת קשר: benny.gozlan@gmail.com
למרכז ההתמחות - Opex למצוינות תפעולית