תפריט נגישות

זווית ראיה: עתיד מערכות WMS בהסתכלות גלובלית

אסף לוי, סמנכ"ל ומנהל חטיבת JDA-RedPrairie בחברת eWave Mobile, מציג נתונים מבוססי מחקר של חברת ARC (חברת ייעוץ מובילה בתחום שרשרת האספקה) אודות מגמות בהתפתחות מערכות WMS ואימוצן על ידי הארגונים.


שרשרת האספקה הגלובלית יוצרת הזדמנויות חדשות לספקים וללקוחות בכל העולם.

המאמר " Supply Chain Technology: Will WMS take over the world? " סקר את הגידול השנתי הדו-ספרתי במערכות שרשרת האספקה, ובמיוחד מערכות ה- WMS (ניהול מחסנים ומרכזים לוגיסטיים).

במאמר זה חברת הייעוץ ARC- Advisory Group , חברת ייעוץ מובילה לשרשרת האספקה, מציינת כי היקף העסקים השנתי בעולם שרשרת האספקה מבטא צמיחה של 10%, אך הכנסות חברות המספקות ערכות ה- WMS זינקו בהיקף של 35%.

על פי חברת ARC , אחד המנופים לעלייה הגבוהה בדרישה למערכת WMS היה הצורך להתמודד עם המיתון הכלכלי. בשנת 2011, עם תחילת היציאה מהמיתון הכלכלי, נוצרה דרישה הולכת וגדלה למערכות WMS .

בנוסף, הצמיחה בהטמעת WMS באמריקה הלטינית ובאסיה מיוחסת להתפתחות הפונקציונאלית של מערכות WMS ולגידול בהיקף הייצור המקומי.

במאמר זה, הכתב סוקר את המפתחות לגידול המשמעותי בדרישה למערכות WMS .

הרחבת פתרונות ה- WMS

מערכת WMS לכאורה מאוד פשוטה בתפיסתה הכללית – עד כמה קשה לנהל מחסן, קופסאות, משאיות?

למעשה, ניהול מחסן אינו פשוט כלל והוא כולל משימות רבות ומורכבות. אחת סיבות העיקריות לגידול המשמעותי בשוק ה- WMS נובע מהרחבה פונקציונאלית משמעותית ביותר. הכותב מציין את מערכת RedPrairie של חברת JDA כדוגמה למערכת בה הלקוח רוכש רישיון שימוש ועולה לאוויר עם מינימום שינויים בתוכנה.

פריסה גלובלית של ספקי WMS

הכתב מציין במאמרו כי ספקי מערכות WMS פרצו את הגבולות הבינלאומיים והתמקדו בחברות Tier 2 ו- Teir3 במדינות אמריקה הלטינית ובאסיה. ניצני היציאה הגלובלית מ"העולם הראשון" נראו בשנת 2007 אך נעצרו בעקבות המיתון הגלובלי. כיום, עם תחילת היציאה מהמיתון, קיימת עלייה שנתית בהכנסות בעולם ה- WMS בהיקף של קרוב ל-35%.

נתון חדש ומעניין מראה כי חברות רבות מחליפות ומשדרגות את מערכות ה- WMS המסורתיות שלהן, אם קיימות כאלה, למערכות מתקדמות הרבה יותר.

ארכיטקטורת "ענן"

הכתב סוקר את המעבר לארכיטקטורת SaaS (תוכנה כשירות) ומציין כי 18% מהגידול השנתי בעולם ה- WMS מיוחס לפתרונות מבוססי Cloud Computing .

תפקיד ספקי ה- ERP

הכתב מציין את התחרות של חברות ERP כדוגמת SAP ואורקל אשר מרחיבות את פתרונות ה- WMS שלהן. לצד חברות ERP אלה, הכתב מציין כי חברות WMS מובילות כדוגמת JDA-RedPrairie ימשיכו את גדילתן העצמאית והמשמעותית.

רוב האנליסטים צופים שלצד גידול שוק ה- WMS , השוק יתאפיין בחדשנות, הגדלת היצע פתרונות האופטימיזציה והיענות לצרכי הלקוחות.

מביא המאמר: אסף לוי, סמנכ"ל ומנהל חטיבת JDA-RedPrairie בחברת eWave Mobile

ליצירת קשר: asaf.l@ewavemobile.co.il