תפריט נגישות

שרשרת אספקה - הדור הבא

סקר שרשרת האספקה הגלובלי השנתי של חברת PwC ,אשר כלל למעלה מ-500 מומחי שרשרת אספקה מאירופה, צפון אמריקה ואסיה ממגוון חברות ומגזרי תעשיה, מתווה שש תובנות מרכזיות בתחום ניהול שרשרת אספקה לשנת 2013 .

 
1. ארגונים אשר מתייחסים לשרשרת האספקה כנכס אסטרטגי משיגים ביצועים גבוהים ב-70%
הארגונים המובילים מציגים 15.3 סבבי מלאי לעומת 3.8 אצל הארגונים הנחשלים - עובדה שמצביעה על יעילות תפעולית ושביעות רצון גבוהה של לקוחות הארגון, שבאה לידי ביטוי גם בשורה התחתונה. הארגונים המובילים מציגיםרווח ממוצע של 15.6% EBIT לעומת ממוצע של 7.3% אצל הנחשלים.2. התמקצעות בכדי לעמוד בדרישות הלקוחות
אתגרי שרשרת האספקה הינם רבים ומגוונים החל מגידול בעלויות ושחיקת רווחיות, דרך מתן מענה לצרכים שונים של הלקוחות, תנודתיות גבוהה בשוק, פערים בכ"א מיומן ועוד.

הארגונים המובילים מתמודדים עם ריבוי האתגרים הללו ע"י התמקדות בשלושה מנועים:
• רמת שירות גבוהה בכמות ובזמן ) perfect order delivery )
• הפחתת עלויות וגמישות בשרשרת האספקה.
•הטמעה של כלים וטכנולוגיות שמאפשרים גמישות לוגיסטית ומפשטים תהליכים עסקיים.

הארגונים המובילים מתמקדים במספר מנופים על מנת להגדיל את הערך משרשרת האספקה כפי שניתם לראות בתרשים הבא. שני המנופים שמייצרים את הערך הגבוה ביותר הם מקסום ביצועי האספקה וצמצום עלויות האספקה.
90% מהארגונים המובילים השיגו ביצועים של למעלה מ 96% תודות לתהליכי תכנון מקצה לקצה (Integrated business planning ), הגדלת סבבי המלאי ואופטימיזציהשל מלאי הבטחון.3. קונפיגורציה של שרשרת אספקה לפי לקוחות
הארגונים המובילים מתאימים קונפיגורציות שונות של שרשרת אספקה בהיבטים של תהליכים, רשת לוגיסטית ורמות שירות שונות עבור מחירים שונים. יחד עם זאת ארגונים אלו ממוקדים יותר מבחינת ערוצי ההפצה: רק 35% מהארגונים המובילים נעזרים ביותר מערוץ הפצה אחד לעומת למעלה מ 80% אצל הארגונים הנחשלים. השילוב של מיקוד בערוצי ההפצה יחד עם התאמת התהליכים ושירות הלקוחות מהווים נוסחה מנצחת.4. מיקור חוץ למול שימור יכולות ליבה
ארגונים מוציאים למיקור חוץ 60% מהאחסנה והפעילות הלוגיסטית וכ-50% מפעילויות הייצור אך ישמרו בתוך הארגון תהליכי ליבה אסטרטגיים כגון תכנון המכירות והתפעול ( S&OP ), רכש אסטרטגי ומחקר ופיתוח.
תהליכים אלו מנוהלים באופן מרכזי בעוד שתהליכי ייצור והפצה מנוהלים לפי אזוריםגיאוגרפיים על מנת להגדיל את יכולת הגמישות. באופן מעניין תהליכים אלו נכונים לכלהארגונים ולא רק למובילים.5. השגת יתרון תחרותי ביכולות שרשרת האספקה
ארגונים רבים דואגים לספק את מוצריהם באופן יעיל אך הארגונים המובילים לא מסתפקים בכך ויוצרים יתרון תחרותי בעזרת תהליכי יחודיים כגון ניהול בזמן אמת של תמונת הביקושים והאספקות יחד עם הספקים והלקוחות המרכזיים או ניהול יעיל של המיסוי בשרשרת האספקה. ארגוניםבשווקים מתפתחים אינם ממתינים להתפתחות הדרגתית שאפיינה את השווקיםהמפותחים וסוגרים את הפער במהירות. להלן חלק מהפרקטיקות שמאומצות ע"י הארגונים בשבעת מנופי השיפור שראינו בסעיף 2.


6. אימוץ טכנולוגיות מתקדמות של הדור הבא והתעניינות גוברת בתחום הקיימות בשרשרת האספקה
למרות קיומן של טכנולוגיות מתקדמות להגברת השקיפות וכליםתומכי החלטה מבוססי מנוע סטטיסטי, ארגונים רבים עדיין אינם ממצים את האפשרויות הגלומות בטכנולוגיות אלו. זה עומד להשתנות: יותר ממחצית מהנשאלים ציינו כי הם בתהליכי יישום או מתכוונים ליישם כלים חדשים לשיפור השקיפות ולאוטומציה של תהליכים. תחום זה בולט בעיקר במגזרי הפארמה, הטכנולוגיה, הטלקום, הקמעונאות ויצרני מוצרי הצריכה שמתכוונים להשקיע באופן משמעותי בתחום זה בשנים הקרובות.

לסיכום

ניהול בתנאים של תנודות קיצוניות בביקושים הפכו למנטרה החדשה של מנהל שרשרת אספקה בעולם. סביבה מאקרו כלכלית עם מעגלים של צמיחה והתכווצות שהפכו לתכופים יותר והפרעות שנגרמות מאסונות טבע מוסיפים אף הם לאי הודאות בשרשרת האספקה. גם נאמנות ארוכת טווח ביחסי ספק לקוח וזרימת חומר סדירה הם מושגים ששייכים לעבר. ניהול שרשרת האספקה הינו מרכיב אסטרטגי ביכולת של ארגונים להשיג יתרון תחרותי היכולת לנהל שרשרת אספקה גמישה שמותאמת ללקוחות השונים הפכה להיות צורך חיוני לחברות שרוצות לגדול ולהצליח.

כותב המאמר:  ירון נחמנה, יועץ בכיר לשרשרת אספקה, חברת ISCS

אודות ISCS :
ISCS הינה חברת מומחה בינ"ל למצויינות ארגונית, תהליכי עבודה אפקטיביים ופתרונות IT . החברה מסייעת ללקוחותיה בארץ ובעולם לתרגם חזון אסטרטגי לתכנית ביצוע תוך השגת היעדים הפיננסיים של הארגון, שיפור את היתרון התחרותי של החברה, עיצובתהליכי עבודה מיטביים ויישום פתרונות טכנולוגיים בהתאם ליעדי הארגון, גודלו וצרכיו.