תפריט נגישות

מערכת ממוחשבת לטיפול בדואר כמותי – מניסיונה של דואר ישראל

בעקבות השקת המערכת המבוזרת לכלל היחידות של דואר ישראל, גדלה כמות הלקוחות והעסקאות כתוצאה מפעולות שיווק המתבססות על מידע זמין ומדויק. כמו כן גדלו הכנסות החברה כתוצאה מדיוק החישובים.

האתגר העסקי
המערכת הממוחשבת לטיפול בדואר כמותי פותחה בתקופה בה נפתח שוק הדואר הכמותי לתחרות, כמענה ליעדי החברה ובהם הגדלת מספר הלקוחות וכמות העסקאות, הגדלת ההכנסות ומתן מענה מהיר לסביבה המתפתחת והמשתנה כל העת, כולל שינויים רגולטורים. מנהלי דואר ישראל ביקשו לפתח מערכת בעלת ממשק משתמש נוח ופשוט אשר תבצע באופן מידי, חישובי הנחות בהתאם לקטגוריות, זאת לעומת החישוב החודשי שהיה נהוג עד כה. כמו כן נדרשה אמינות גבוהה לביצועי המערכת, מאחר והחישובים המורכבים מקשים מאד על המעקב והפיקוח, כאשר עלות הטעות גבוהה ביותר.

האתגר הטכנולוגי
האתגר הטכנולוגי המרכזי היה הפיתוח של אלגוריתמים שונים (מוח המערכת), שנועד להתמודד עם מטלות מורכבות:

  • חישובי עלויות וחשבונות לקוח
  • מתן הנחות מסוגים שונים בהתאם לסוגי מוצרים וקבוצות שיווק
  • צבירה של כמויות או היקף פעילות כספי של לקוחות
  • חישובים רטרואקטיביים של עסקאות ישנות בעת ביצוע עסקאות חדשות
  • זמן תגובה מהיר לחישובים המורכבים

כמו כן נדרש ממשק הדוק בין מערכת הדואר הכמותי למערכת "מאור" המשתמשת לניהול השוטף של הסניפים, לצורך בצוע תשלומים בקופת הסניף. ממשק נוסף בוצע למערכת הגביה של החברה.

הפתרון
נס טכנולוגיות נבחרה לביצוע הפתרון עקב הצלחתה בפיתוח מערכת "מאור" והצורך באינטגרציה הדוקה עם מערכת זו. הוחלט לפתח מערכת WEB בטכנולוגיה של מיקרוסופט, אשר תפעל מול בסיס נתונים מרכזי של אורקל. הפתרון אפשר גמישות בבניית ממשק משתמש נוח שישתלב במערכת "מאור" היוצר אחידות ונוחות למשתמש.

בנוסף לממשק למערכת "מאור", כוללת מערכת הדואר ממשקים רבים נוספים ובהם יבוא ויצוא של מידע, באמצעות קבצים, למערכות מרכזיות בארגון, וממשקי שירותי רשת WCF ו- WS , שחלקם מאובטחים באמצעות רכיב אבטחת מידע מחוץ לארגון (באינטרנט). ממשקים אלו משמשים לקליטת משלוחים וחיוב חשבון הלקוח ממערכות נוספות בארגון כגון מכונות ביול, iPost (שירות תא דואר אלקטרוני) ושירות ליצואן. העסקאות והחיובים מתבצעים בזמן אמת. בנוסף, המערכת גם צורכת שירותים ממערכות אחרות לצרכי בקרה.

התוצאה
בעקבות השקת המערכת המבוזרת לכלל היחידות של דואר ישראל, גדלה כמות הלקוחות והעסקאות כתוצאה מפעולות שיווק המתבססות על מידע זמין ומדויק. כמו כן גדלו הכנסות החברה כתוצאה מדיוק החישובים. המערכת יצרה פלטפורמה אחידה לחישוב תעריפי המשלוחים, ניהול האשראי ויתרת הלקוח עבור מערכות של קווי שירות נוספים. המערכת נותנת מענה מלא לחוקים והתקנות של משרד התקשורת.

"המערכת הביאה לשיפור משמעותי של השירות ללקוח ושל יכולות המעקב והבקרה, הן על פעילות הלקוחות והן על הפעילות ביחידות הדואר השונות", אמר יניב צוברי, מנהל תחום שירותי אשנב באגף התפעול של דואר ישראל. "המערכת מאפשרת ביצוע חישובים מקוונים מלאים, המתבססים על היקף העסקאות המצטבר של כל לקוח ברגע נתון. זאת – תוך גמישות לשינויים באופן החישובים, תוך הוספת מנגנוני חישוב חדשים, כגון מבצעים והנחות". המערכת הממוחשבת לדואר כמותי היא בעלת יכולת לניתוח הנתונים בסביבה משתנה בצורה מהירה, כולל מידע מפורט אודות המשלוחים. השירות ללקוחות כולל: הפקת מידע ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלהם ואתר ייעודי, בו ניתן להזין מידע לגבי משלוחים עתידיים, לקבל דוחות, מצב חשבון ועוד.

"פרויקט מערכת הדואר הכמותי שביצענו בדואר ישראל הוא דוגמא נוספת ליכולותיה של נס בתחום ביצוע וניהול פרויקטים מורכבים ומתקדמים" אמרה רחלי לייקוביץ, מנהלת חטיבת מיקרוסופט בקוה העסקים פיתוח ושילוב מערכות בנס ישראל. "הפרויקט עמד בלוחות הזמנים שתוכננו ו"עלה לאוויר" בהצלחה, תוך שיתוף פעולה הדוק בין נס לאנשי דואר ישראל והנהלתה".

ליצירת קשר : Infonessisrael@ness.com