תפריט נגישות

הטמעת מערכת ERP עם דגש על ניהול הייצור – מניסיונה של מסך טכנולוגיות

חברת מסך טכנולוגיות מתמחה בפיתוח וייצור של פתרונות בידוד מתוחכמים למעגלים מודפסים עבור חברות מובילות בתעשיית האלקטרוניקה. בשנים האחרונות נהנית החברה ממגמת צמיחה


מסך טכנולוגיות

חברת מסך טכנולוגיות מתמחה בפיתוח וייצור של פתרונות בידוד מתוחכמים למעגלים מודפסים עבור חברות מובילות בתעשיית האלקטרוניקה . בשנים האחרונות נהנית החברה ממגמת צמיחה , אשר הובילה להחלטה על שדרוג מערך המחשוב — בעיקר בכדי לייעל את ניהול הייצור ואת מערך הניהול הפיננסי . הנהלת החברה ביקשה להעלות את מערך המחשוב לרמה הגבוהה ביותר , באופן שיאפשר לחברה להוסיף ולצמוח גם בעתיד .

בשנים שקדמו ליישום פתרונות SAP בחברת מסך , בוצעה הנהלת החשבונות של החברה באמצעות ספק חיצוני . ניהול הייצור בחברה קיבל מענה חלקי בלבד מבחינה מחשובית , על בסיס מערכת מפיתוח עצמי . כפי שמתאר זאת עמיחי זלוור , מנהל מחלקת ההנדסה של מסך טכנולוגיות : " המושג של ' ניהול הייצור ' זה משהו שלא ממש התקיים אצלנו בארגון . היה בעיקר ניהול הזמנות ומלאי , שבוצע באמצעות מערכת שאותה פיתח אחד העובדים שלנו והתבססה על Excel ו - SQL . הבעיה בכך היתה , כמובן , שכל המערכת היתה תלויה באדם אחד . בכל פעם שאירע באג או קרתה תקלה כלשהי במערכת , הבנו עד כמה אנו תלויים בתפקודו של העובד שפיתח את המערכת בכדי לקיים את מערך הייצור , ולמעשה את כל הארגון . היה לנו ברור שמתישהו נעבור למערכת חדשה , שתהיה יציבה , אמינה ומודולרית ".

הבחירה בפתרון SAP Business One

כאמור , שאיפותיה של חברת ' מסך טכנולוגיות ' להתרחב דרשו ממנה להשקיע בתשתיות מחשוב ארגוני שיתמכו ביעדיה החדשים . החברה העדיפה לבחור במערכת בעלת שם עולמי , בין המובילות בשוק , שתוכל לעזור לה לנהל את מערך הייצור והכספים .

עמיחי זלוור , מנהל מחלקת ההנדסה בחברה , מספר : " התחלנו את תהליך הבחירה בהובלת אנשי המחשוב שלנו ופנינו למספר חברות כדי לקבל הצעה למערכת ניהול מידע . בגלל האופי היצרני של פעילותנו , התעניינו בעיקר ביכולות ניהול הייצור של המערכת וכמובן שגם בניהול החשבונות והכספים . במקביל לפתרונות של SAP בחנו גם שני פתרונות מפיתוח מקומי .

לאחר תהליך ארוך ולאחר הרבה מחשבה , בחרנו בטכנולוגיה של SAP ובשרות של קומפליט . הסיבות העיקריות לבחירה זו היו הטכנולוגיה של חברה בינלאומית בעלת מוניטין כמו SAP בשילוב עם הרושם הטוב והאמינות שהשרו עלינו אנשי קומפליט . לבסוף , כשראינו את היכולות המדהימות של מודול BEAS לניהול הייצור , הבחירה ב - SAP הפכה למאוד קלה עבורנו ".

מודול BEAS הנו מודול ייעודי לניהול ייצור , שפותח במיוחד לצרכים האופייניים של חברות ומפעלי ייצור . המודול פותח על ידי חברה גרמנית שהיא שותפה עסקית של SAP המתמחה ביישום SAP Business One בגרמניה . חברת קומפליט הישראלית מתמחה ביישום מודול BEAS בקרב חברות ומפעלי ייצור בישראל וגם בחו " ל .

מודול BEAS פותח בתאימות מלאה לפתרון SAP Business One והוא מציע יכולות פורצות דרך בניהול ייצור מתקדם באמצעות תכנון גרפי , מעקב ודיווח מלא ברצפת הייצור , ניהול מוצרי ביניים עד לרמת איתור ומעקב אחר פקודות עבודה ספציפיות בתהליך , קישור בין הזמנות לקוח לשורת פריט ולפקודות עבודה , ניתוב כלים בכל עץ מוצר , תמחור עץ מוצר ועוד .

לדברי עמיחי זלוור , " מודול BEAS לניהול הייצור היה למעשה הסיבה העיקרית לכך שהוצאנו לדרך את הפרוייקט , אולם מהר מאוד החלטנו להתקדם ליישום מלא של הפתרון SAP Business One שהפך לבעל חשיבות מרכזית בארגון".

פרוייקט הטמעת SAP והעלייה לאוויר

לביצוע הפרוייקט נבחרה חברת קומפליט , שותפתה של SAP ישראל , המתמחה בביצוע פרוייקטים ליישום SAP Business One ובעלת ניסיון רב בחברות מענפי הייצור השונים . לדברי עמיחי זלוור , " אנשי קומפליט השרו בנו אמון ונראו לנו מקצועיים ביותר . הם הובילו את איפיון המערכת , העניקו לנו שרותי הדרכה , תמיכה וכמובן — הטמיעו במהירות ובמקצועיות את הפתרון SAP Business One ואת מודול BEAS לניהול הייצור ".

" אנשי קומפליט השרו בנו אמון והתגלו לנו כמקצועיים ביותר . הם הובילו את איפיון המערכת , העניקו לנו שרותי הדרכה , תמיכה וכמובן — הטמיעו במהירות ובמקצועיות את SAP Business One ואת מודול BEAS לניהול הייצור ."

עמיחי זלוור , מנהל מחלקת הנדסה , מסך טכנולוגיות " היישום נחשב למוצלח ביותר . הוא הסתיים בהצלחה רבה תוך עמידה ביעדים שהצבנו לפרוייקט — הן מבחינת לוחות הזמנים והן מבחינת הפונקציות שפתרונות SAP ממלאים עבור מסך טכנולוגיות . למעשה , הפרויקט כלל בתוכו הטמעה של מערכת משולבת , המורכבת מפתרון SAP Business One ולצדו מודול ייצור BEAS , מה שבעצם חסך לנו התמודדות עם שני פרוייקטים נפרדים להטמעת שתי מערכות נפרדות . מדד נוסף להצלחת הפרויקט היה שהיישום התבצע מבלי לשבש או לעצור את העבודה השוטפת במפעל אפילו לרגע אחד".

" מעניין שלמרות שלא תיכננו שום שינויים ארגוניים לקראת הפרויקט , יישום הפתרונות של SAP הביא למציאות חדשה בארגון . התפקיד של מנהל הייצור קיבל תוקף חדש והרבה כלים חדשים לניהול יעיל יותר של מערך הייצור שבראשותו . הוא גם זה שמוביל את השימוש בפתרון SAP בארגון ".

החיים בחברה עם פתרונות SAP

לדברי עמיחי זלוור : " במרוצת הזמן למדתי להעריך כל מני יכולות שיש לפתרונות של SAP , שאפילו לא ציפיתי להם בתחילת הפרוייקט . מבחינה זו — המערכת עולה על הציפיות המוקדמות שהיו לי . יש למערכת כל כך הרבה פיצ ' רים קטנים לכאורה , שהופכים את החיים של כולנו להרבה יותר קלים .

פתרון SAP Business One מאפשר לנו לבצע ברמה הגבוהה ביותר את ניהול המלאי , הכספים והרכש , ולא להוציא זאת למיקור חוץ כפי שעשינו בעבר . הודות לכך אנו מצליחים להקדים את הגשת הדוחות וסגירת הספרים למע " מ ולמס הכנסה .

מודול BEAS הביא למיחשוב מלא של רצפת הייצור וקבלת דיווחים און - ליין על היקף ההזמנות הפתוחות . בעזרתו אנו עומדים בלוחות זמנים מחמירים יותר ומקצרים את זמני האספקה ללקוח ".

" מאז שאנו עובדים על SAP הניהול השוטף הפך לקולח ומסודר יותר . אנו יכולים לעשות Drill-Down על כל פרויקט , הזמנה , או אפילו מוצר בודד . הודות לטכנולוגיה של SAP מנהלי החברה יכולים להפיק דו " חות מפורטים שמספקים להם מידע מאיר עיניים , אשר בעזרתו הם יכולים לתמחר טוב יותר , לתת שרות טוב יותר ובסופו של דבר — לתת ערך גבוה יותר ללקוחות שלנו".

מבט לעתיד

כעת מפנים בחברת מסך טכנולוגיות את המבט לעתיד , להמשך העבודה עם SAP ולהשלמת מערך המחשוב הארגוני . " אני מרוצה ממה שהשגנו עד כה ומחכה למה שצפוי בהמשך ", אומר עמיחי זלוור , " לאחרונה הכנסנו מודול נוסף לניהול תזרים מזומנים , המחובר ישירות לבנקים ונותן לנו הערכת הכנסות עתידיות על סמך הזמנות פתוחות וכיו " ב . אנו שוקלים להוסיף מודול נוסף , שנקרא APS — זהו מודול לתכנון הייצור שיאפשר לנו לתת ללקוחות צפי מדוייק יותר של מועד סיום הפרוייקטים שלהם , ובכך יסייע לנו לשפר את השירות ללקוחותינו . בנוסף , אנו ניצבים כעת לקראת מהלך של מכירת המוצרים שלנו באינטרנט , ובוחנים אפשרות לבנות ממשק מלא בין חנות המסחר המקוונת למערכת ה - SAP במטרה לייצר עדכון אוטומטי בזמן אמת למחלקות הכספים , המלאי , הייצור וכן הלאה ".

עמיחי זלוור מסכם : " מאז שהטמענו את הפתרונות של SAP אנחנו ארגון טוב יותר . יש הרבה יותר סדר , תיאום ושפה משותפת בין כל האנשים בארגון וגם מחוצה לו . המחזורים שלנו עולים וגם שיעורי הרווחיות ואין ספק שלפתרונות של SAP יש חלק בכך".

לגרסת PDF