תפריט נגישות

בינה עסקית: מצורך עסקי לתרבות ארגונית

במאמר זה נסקור את האתגרים העומדים בפני ארגונים המבקשים לשפר את התרומה העסקית של המידע שברשותם או שמשיק להם. נציג את המרכיבים הקריטיים לפרויקטים מעין אלה, הגישה המצמצמת שיש לנקוט


תיאור מצב, מגמות ואתגרים

ככל שמתמוסס הגבול בין תהליכים עסקיים לבין פתרונות טכנולוגיים, כך גדל הצורך בעבודה אינטימית יותר עם מידע – פנימי וחיצוני לארגון. תחזיות IDC מלמדות כי אנו רק בראשיתה של התפוצצות המידע כאשר מגוון, היקפים ותאוצה מחייבים התייחסות מתאימה. מקורות המידע מתרבים אף הם וכבר מזמן פרצו את גבולות הארגון. לצד זה, סיבוכיות מערכות המידע עצמן עולה כשאלה נדרשות לאינטגרציה בין תשתיות מקומיות (פיזיות ווירטואליות) לבין שירותי הוסטינג או ענן; אינטגרציה בין עולמות אפליקטיביים – לגסי, פיתוח, מדף, ענן; וניסיון לקבל החלטות עסקיות אינטליגנטיות מצבא של מסדי נתונים בעלי מידות שונות של חפיפה, מדיניות, שדות מושגיים ועדכון. לצד אתגרים אלה הולכת ומתגבשת הציפיה לקלות השימוש. תהליכי קונסיומריזציה הביאו עובדים לצפות לקלות הפעלה "צרכנית" מהיישומים הארגוניים – ציפיה שאף פעם לא קל לממשה. מעבר לבזבוז הזמן הרב שנוצר ממציאות זו קיים גם מרכיב משמעותי של סיכון הכרוך במידע מוטעה או מיושן ובמידע שעקבותיו אבדו כליל.

IDC מזהה מספר מגמות שמתרחשות כעת ושישפיעו לתוך שנת 2013:

  • שירותי אגרגציה מסייעים לארגונים לחסוך זמן תוך ניתוח יחסים בין מקורות שונים
  • הרחבת והעמקת כיסוי פתרונות הניתוח על מנת לייצר גישה אחודה לכל סוג של מידע לרבות מידע לא מובנה
  • פתרונות סינון והתאמה אישית בהקשר של משימה או אדם
  • ניתוח של הכל – תוכן, משתמשים, פעולות, מגמות, מיקום, היסטוריה, תפקיד, פרסום ושיווק
  • התפוצצות של מידע גם יכולה לייצר יתרון תחרותי באמצעות פתרונות ביג דאטה
  • המציאות בה המשתמשים העסקיים הם בעלי הפתרון (ובעלי המאה) מביא לצורך בממשקי משתמש אטרקטיביים המבוססים תהליכים ומשימות
  • אוטומציה של תהליכי מידע רבים והולכים כמו איסוף, תיוג וקטגוריזציה, ניתוח יחסים, ויזואליזציה, דו"חות, שיתוף ורשתות חברתיות, רב לשוניות, הסקה וחיזוי

תנאים הכרחיים

שני גורמים משפיעים באופן ישיר וקריטי על איכות פתרון הבינה העסקית בארגון: העבודה על הנתונים והתרבות הארגונית. דגש יתר על הטכנולוגיה לעיתים קרובות עומד מאחרי פרויקטים בעלי הצלחה חלקית.מעבר ל-60% מההוצאות של פרוייקט בינה עסקית טיפוסי מוקדשות לעבודה עם נתונים מה שכולל לרוב ניתוח של מקורות, רזולוציות, קצבי עדכון וגידול, טיוב ועבודה עם סוגים שונים של נתונים. לעיתים המורכבות הרבה בעבודה על הנתונים יוצרת לחצים תקציביים היכולים להזיק לתוצאות הפרוייקט. הדבר נובע בעיקר מצמצום ההשקעה בויזואליזציה – מה שמשפיע לרעה על השימוש בפועל. ככלל, בכל פרוייקט בינה עסקית נדרש הארגון להתפשר וכאן המלצת IDC היא להמנע מתפיסת המרובה – עדיף פתרון טוב המטפל בצרכים העסקיים המהותיים מאשר פתרונות חלקיים מגומגמים על היקפים רחבים של הפעילות העסקית. מהצד השני פשרה אין פירושה קיצור דרך שעלולים להביא לכשלים מהותיים בפתרון וביישומו:מסקרי חברות ש- IDC עושה ברחבי העולם עולה תמונה המקבלת גם תמיכה מקומית. מנקודת המבט של המשתמשים מתקבל הרושם שסיבוכיות המידע הארגוני היא מעבר ליכולות של ההנהלה העסקית כמו גם הנהלת ה- IT להבין ולנהל מידע מגוון ומפוזר בכלים מסורתיים. ארגונים רואים סיכון גדל והולך לשגיאות בנתונים ואובדן מידע קריטי. מנהלים מחפשים תוכן בעל רלוונטיות עסקית ולא רק נתונים. בעשור האחרון התחזקה מאד מגמת המיזוגים והרכישות בתחום הבינה העסקית, דבר שדורש מאנשי הפריסייל וצוותי השותפים העסקיים להתעדכן חליפות בפתרונות וטכנולוגיות. תוצאה זו מכניסה חוסר בהירות כללי הן בקרב מנהלים עסקיים והן בקרב מנהלי ה- IT – חוסר בהירות שלא תמיד מוצאת את פתרונה על ידי אנשי הספק והשותפים.

תרבות בינה עסקית

הגורם הקריטי הנוסף הוא כאמור תרבות בינה עסקית ארגונית. לעיתים קרובות ארגונים מגיעים לקו הסיום כמעט ללא אוויר לנשימה מה שמביא לזניחת תכנון ויישום ההיבטים התרבותיים של ארגון המידע. שלושה שותפים לתרבות בינה עסקית: המשתמשים, ההנהלה ומחלקת ה- IT . ללא אינטראקציה מתאימה בין השלושה, נדון פתרון הבינה העסקית להצלחה חלקית מאד במקרה הטוב. המשתמשים נדרשים לאינטנסיביות של שימוש בהיקף ובעומק. ברור שאין לסמוך (רק) על סקרנות העובדים בהקשר זה ופתרונות ויזואליזציה אטרקטיביים מחד ונחיה ניהולית מאידך הכרחיים בהשגת מטרה זו. אך הארגון צריך לדרוש יותר מהמשמשים הן בייזום ערכים עסקיים חדשניים מהמערכת והן בשיתוף תוך ארגוני.

כמובן שללא מסירות ההנהלה לא יתכן פתרון בינה עסקית משמעותי. ההנהלה נדרשת להטיל את מלא כובד משקלה בתקצוב העבודה עם הנתונים ובאכיפת המדיניות לשימור ומינוף השקעה זו. מובן שההנהלה נדרשת להשריש שימוש רחב באנאליטיקה עסקית ולא להשאיר את השימוש לקאדר הנהלה מצומצם. אמנם מספר המנהלים המודעים לעוצמה העסקית שניתן להפיק מפתרון בינה עסקית נכון הולך וגדל, עדיין אנו מוצאים מנהלים המשאירים את הטיפול בנושא הבינה העסקית לבעלי עניין עסקיים מזדמנים או אפילו רק ל- IT .

מהנהלת ה- IT נדרשת התאמה של הצורך העסקי עם טכנולוגיה ושירותים מתאימים. לעיתים הביקוש העסקי לא ניתן למימוש ולהיפך לעיתים הטכנולוגיה מסוגלת ליותר ממה שמנהלי העסקים מבקשים. על ה- IT ליזום תקשורת ותיאום בין השותפים השונים בפתרון הבינה העסקית וכמו-כן לנהל את שותפי האינטגרציה והתחזוקה. מנהלי IT המשתלטים על הפתרון או לחילופין מאבדים שליטה גורמים פגיעה ביכולות העסקיות של הארגון אותו הם משרתים.לסיכומו של דבר, מקורות וסוגי המידע ההכרחיים לקבלת החלטות עסקיות גדלים בהתמדה בכמות, מגוון ומהירות עדכון. מגוון רחב של טכנולוגיות ושירותים זמין להתמודדות עם חלק משמעותי של האתגר אך לא מובן דיו למשתמשים – נכון להיום אין פתרון אחוד לכלל הצרכים וקיים צורך לשילוב מתאים של פלטפורמות שונות. החלק הארי של ההוצאה הולך על עבודה עם נתונים. זוהי עבודה סיזיפית כפויית טובה אך הקריטית ביותר להצלחת פרוייקט בינה עסקית - קיצורי דרך מובילים לכשלים. יש לזכור כי בסופו של יום ללא ויזואליזציה אטרקטיבית, עלולה מרבית ההשקעה לרדת לטמיון. בינה עסקית אינה פתרון קסם. אין להסתפק בהנחה שהטמעת פתרון בינה עסקית יועיל לארגון, או ישפר החלטות – יש לפרוט תרומה זו לרכיבים רב מימדיים: למי היא תעזור ובאיזה החלטות. ככל שהעבודה עם הנתונים היתה יסודית ופתרון הטכנולוגי מתאים, ללא הטמעת תרבות מתאימה לא יפיק הארגון את התועלת העסקית המבוקשת. לכל חלק במשוואה האנושית יש תרומה ייחודית להשגת תרבות בינה עסקית חוצה ארגון.

כותב המאמר : גדעון לופז, מנכ"ל IDC ישראל
ליצירת קשר: GLopez@idc.com