תפריט נגישות

ניהול IT כעסק

על מחלקות ה-IT להיערך לשינוי מבני ומיקוד חדש לצד משימותיהן המסורתיות. המעבר של ידע עסקי מפיתוח יישומים לניהול קשרי עסקים (BRM ) לא יהיה פשוט כל עיקר, אך זהו שינוי בלתי נמנע.


במאמר זה נסקור את ההתפתחויות בתעשיית ה- IT ואת כוחות השוק המתהווים המביאים מנהלים רבים (גם עסקיים וגם IT ) לשקול מחדש את מודל תפעול ה- IT בארגונים. לצד התפתחות זו, נציג חלק מהאתגרים השוטפים העומדים בפני מנהלי מערכות מידע, כמו גם השאיפות של מנמ"רים לתפקידם בעתיד. נציג מושגי ניהול שירות שיתארו מודל תפעולי שיגדיר מחדש את תפקידו העיקרי של ה- IT ואת הקשר שלו עם העסק .

תיאור מצב ואתגרים

העלות והמורכבות הגוברות של ה- IT הביאו החל משנות ה-90 לגלים של עסקאות מיקור חוץ. אלה ספקו הוכחה שחברות יכולות להפטר משירותים "שאינן בליבה" ולהפחית עלויות. אם כי התוצאה הסופית הייתה להעביר את הבעיה הלאה ולא לפותרה. BPO , שירותי ענן ושירותי מובייל הציגו בצורה ברורה את המהירות ואת הערך של רכישת שירותים מניגוד לטכנולוגיה. חברות רבות משמרות את מערכות הלגסי שלהן מהדור הראשון והשני אשר באופן עקבי זוכים לציונים גרועים בשביעות רצון הלקוחות .

לאורך אותם שנים, פיתחו אנשי ה- IT מסגרות, שיטות ודיסציפלינות לניהול תמהיל גדל של טכנולוגיות, מערכות ושירותים. נהלי IT אפשרו לחברות ליצור מודל עסקי מוגדר היטב ולבנות יסודות לתהליכים ארגוניים, מידע וניתוח נתונים. שיטות ממשל IT אפשרו קבלת החלטות משותפות ופיקוח על ארגונים מורכבים ואילו שיטות פיתוח Agile האיצו את המסירה של מערכות מידע חדשות. אך עדיין, ברוב ארגוני ה- IT שלושה תחומים דורשים יותר עבודה :

  1. שרשרת אספקת ה- IT , המחברת ניהול היצע וביקוש, דורשת תהליכים וכלי ניהול טובים יותר.
  2. מסגרות ניהול שירות אמנם צמצמו עלויות ושיפרו את איכות שירותי ה- IT , אך אלה ממוקדות בעיקר בניהול אירועים ושינויים.
  3. תאום העלויות מול התועלות ממשיכה להיות חידה ונקודת חיכוך מתמיד עבור מנהלי כספים רבים.

בינתיים, מערכות ישנות תמשכנה להיות אבן רחיים המעכבת יעילות וגמישות עסקית. ההחזר על ההשקעה הנמוך הקיים ברוב הפרויקטי המודרניזציה של מערכות אלה לצד הדרישות הגוברות לשירותים חדשים יוצר אתגר משמעותי .

כוחות השוק והשפעתם על תפקיד המנמ"ר

מיקור חוץ, שירותים מנוהלים ושירותי ענן יצרו מציאות של IT בשירות עצמי, גם אם רק לשירותים מוגבלים. כאשר גורמים עסקיים רוכשים ישירות שירותים אלה יש בכך כדי לדלג על שרשרת אספקת ה- IT . התשתית בסיסית ועיבוד טרנסאקציות שנוצרה על ידי IT לאורך השנים יוצרות מערך מורכב של יכולות שנלקחו כשירות המובן מאליו. שירותים הנרכשים ישירות על ידי גורמים עסקיים מהווים פתרונות חדשים בעלי ערך גבוה יותר. תפיסת האיכות של הלקוחות (אותם הגורמים העסקיים בארגון) היא בדרך כלל גבוהה משום שהם תופסים את הרכישה כ"שירות מוגדר מראש", ולא כטכנולוגיה. שירותים חדשים אלה ימשיכו לנוע למטה למערכות הליבה ותחומי הטכנולוגיה השונים, דבר שיגרום בהכרח להביט על ארגון ה -IT באור תחרותי. כדי להתחרות, המנמ"רים יצטרכו להגדיר את סל השירותים שהם מציעים ולתמחר אותם בהתאם מול ההיצע החיצוני המקביל. במידה רבה יצטרכו המנמ"רים לנהל טוב יותר את הקשר עם הלקוחות שלהם או למצער, לאבד אותם .

ארגוני IT נדרשים לבצע מגוון של תפקידים מהרמה התפעולית ועד זו הטרנספורמטיבית. אלה דורשים מידה גוברת של תובנה עסקית ואינטימיות עם הלקוח על מנת ליצור ערך רב יותר. כיום, הרוב המכריע של משאבי ה- IT מתמקד בתפקידו המסורתי של המנמ"ר - ממונה על שירותי IT . בעוד שהתפקיד החיוני של המנמ"ר הוא כמתווך שירותים (מתן שירותי ידע הטובים ביותר) ואדריכל IT (ניהול ארכיטקטורת מידע מורחבת). למנמ"רים מסוימים יש את היכולות לנהל הארכיטקטורה העסקית ולפעול כסוכן שינוי, ומספקות יכולות חדשות לארגון ולא רק טכנולוגיה. ברוב המקרים, התפקיד של מוביל חדשנות נותר שאיפה בלתי ממומשת .

ארגוני IT רבים מתוכננים לעתים קרובות סביב התפקידים המסורתיים - לתכנן, לבנות ולהפעיל. אופי זה שירת היטב את העסק ככל שמערכות פותחו בתוך הבית והתבססו על טכנולוגיה מדור אחד. היום לעומת זאת, המציאות בה הבעלות על קשרי לקוחות (העסקיים) היא על ידי מחלקות הפיתוח והשירות אינה מאפשרת לארגון מבט אובייקטיבי ומפוקח על שירותים מתחרים בשוק .

התוצאה הסופית של כוחות שוק אלה ותפקידם המשתנה של מנהלי המחשוב מתומצתת בנקודת המבט ש- "חייבת להיות דרך טובה יותר כדי להפעיל מחשוב ארגוני". אחד מלקוחות IDC (מנמ"ר) ציטט משתמשים עסקיים שלו כאומרים, "אתה איטי מדי ויקר מדי ."

ארגון IT מבוסס שירותים

יש מגוון של התפתחויות אפשריות למציאות זו, אבל שינוי בתפקידו של ה- IT נראה בלתי נמנע. היצירה של ארגון IT המבוסס שירותים יאפשרו לו לעבור לתפקיד בעל ערך מוסף תוך כדי המשך פיקוח על שירותי IT חיוניים. זה כרוך ביצירה של מנהלת שירותים עסקיים לצד פיתוח קטלוג שירותים עסקיים מקיף ושקוף. אספקת שירותי ה -IT תהיה חייבת להגדיר טוב יותר את השירות שהיא מציעה תוך הדגמה ברורה של איך הוא מתחרה עם אפשרויות אחרות .

עיקרון היסוד של ארגון מבוסס שירותים מתמקד בצורך לספק שירותים עסקיים לצד שירותי IT . התפקיד הממוקד בניהול שירותים עסקיים יכול לקבל צורה של מנהל קשרי לקוחות שינהל את הקשר בין ביקוש להיצע של שירותים עסקיים שמקורם יכול להיות פנימי או חיצוני. מנהל קשרי הלקוחות יהיה הבעלים של אסטרטגית שירותים עסקיים, ינהל את שירות, אך גם יהיה אחראי על מיקור השירותים .

תפקיד מנהל קשרי עסקים (BRM) במודל מבוסס שירותים המוצג כאן מספק מגוון רחב יותר של שירותים לעסק. סדר העדיפויות כאן הן בניהול השירות (אסטרטגיה, עיצוב, מיקור, וניהול). שירותים מסדר גבוה יותר, כגון ארכיטקטורה עסקית וניהול שינוי הם המשך טבעי יותר ל- BRM . תפקיד זה גם מספק משוב למנמ"ר על אופי הביקוש ושביעות רצון הלקוחות. אנו מצפים כי יצירת פונקציה כזו כתפקיד מוגדר וממוקד היא צעד ראשון במעבר לארגון מבוסס שירותים. אנחנו מייעצים למנמ"רים לפתח תכניות מעבר סביב איושו של ה- BRM ופיתוח תפקידו .

הצעד הראשון בתהליך זה הוא לפתח אסטרטגיה לניהול מערכות היחסים (בין מחלקת ה- IT והלקוחות העסקיים). זה צפוי להיות שונה בין ארגון לארגון בהתאם למקום של ה- IT בתהליכים העסקיים ולסגנונות הניהול. יש לצפות כי ברוב הארגונים יהיו מספר BRM בעלי תקצוב שונה ואחריות מגוונת .

הצעד השני צריך לעסוק בפתיחת שירותי ה- IT לשוק תחרותי. תוכניות ITIL מתרכזות בעיקר בניהול שירותי ה- IT (טכנולוגיה או תמיכה). בסקרים ש- IDC עורכת בקרב מנהמ"רים, אנו רואים כי ITIL מבקש לשפר בעיקר שירותי IT מסורתיים הניתנים על ידי הצוות הפנימי, ספק מיקור חוץ, או שירות מנוהל. שירותי תשתית מבוססי ענן זוכים להצלחה רבה והאימוץ שלהם נתקל במכשולים הנובעים מהטיה מסורתית בניהול תשתיות . CTO מובילים ואדריכלים ראשיים מחפשים לבנות מחדש את הארגונים שלהם כדי לנצל חידושים אלה. הם מפרקים את מבני הטכנולוגיה והשירותים הקיימים ובאמצעות ניהול שירותים כמנגנון מיקור פותחים את שדה האפשרויות על מנת שיתאים טוב יותר לצרכים העסקיים .

החלק השלישי של דגם ארגון ה- IT המבוסס שירות הוא לספק שירותים על פני שני המישורים גם יחד – גם העסקי וגם ה- IT . שתי שאלות בסיסיות צריכות להישאל כדי לקבוע האם השירותים אלה צריכים להיות משותפים, מופרדים על ידי תחום עסקי, או ממוקרות חיצונית. ראשית, האם השירות הנדון מבוסס אמון? אסטרטגית IT, ממשל וניהול פיננסי, הן דוגמאות של פעילויות שכי בדרך כלל מנוהלות בתוך הארגון ולא במיקור חוץ. השאלה השנייה עוסקת בערך - האם השירות מספק ערך רב יותר כפונקציה מרכזית או בסמיכות לעסק? ארכיטקטורה היא פונקציה שיש בה מרכיבים ריכוזיים (עקרונות וסטנדרטים לדוגמה) ומבוזרים (ארכיטקטורת פתרון מסויים). לשירותי ניהול IT אמנם אין צד תחרותי מול שוק חיצוני וגם אין ערך עסקי מובהק ולפיכך, מדד להצלחה צריך להיות מפותח כדי להבטיח את ערכם לעסק .

לסיכומו של דבר אם רצונן לשמור על רלוונטיות ומתן ערך עסקי, על מחלקות ה- IT להיערך לשינוי מבני ומיקוד חדש לצד משימותיהן המסורתיות. המעבר של ידע עסקי מפיתוח יישומים לניהול קשרי עסקים ( BRM ) לא יהיה פשוט כל עיקר, אך זהו שינוי בלתי נמנע. עם זאת, IDC מאמינה כי הגירה מסודרת למבנה זה תאפשר יצירת שירותי מידע מבוססי ערך, תוך שמירה על שירותים IT חיוניים.

כותב המאמר : גדעון לופז, מנכ"ל IDC ישראל
ליצירת קשר: GLopez@idc.com