תפריט נגישות

השיטות המיטביות בניהול הרכש בשרשרת האספקה, 9 - מי יודע ?

השיטה התשיעית, המתועדת במדריך "השיטות המיטביות לניהול הרכש בשרשרת האספקה", הינה הקטנת עלויות הרכש - Cost Reduction. אחד מהיעדים המרכזיים של הרכש בארגונים הינו הקטנת עלויות המוצר או השירות הנרכשים.

הדגש בגישה זו הוא:

 • הצבת יעדים ברורים.
 • ניהול הנושא באופן מובנה: בניית תכנית עבודה להשגת היעדים, ניהול התהליך, בקרה ודיווח.
 • שימוש במתודולוגיות ( best practices ) להשגת החסכונות.

להלן הכלים המרכזיים להקטנת עלויות רכש: 

 1. הגמשת ושינוי מפרטים ושרטוטים (דרישות פחות קשיחות), כאמצעי להקטנת עלויות.
 2. תכנון מחדש של פריטים ומוצרים, ע"י שימוש בטכנולוגיות מודרניות (למשל עיבוד שבבי מהיר במקומם של יציקות מסובכות).
 3. הסמכת ספקים חלופיים/נוספים.
 4. הבנה מעמיקה של מבנה עלויות הספק – המטרה היא להבין ממה מורכבות עלויות הספק, במטרה ליזום רעיונות חדשים להקטנת עלויות, במטרה לעבור למודלים של cost plus , או כדי ליזום בקשות להוזלות מחירים בעקבות ירידה במחירי תשומות הספק (לדוגמא, במידה ועלות מרכזית הינה אלומיניום, במקרה של ירידת מחירי האלומיניום ניתן לדרוש הורדת מחירים).
 5. מעקב אחר מקורות מידע העוסקים במגמות מחירים ותשומות ( commodities ) כגון בורסות למסחר, במטרה ליזום הוזלות או להתמודד עם בקשות להעלאת מחירים.
 6. תגמול ספקים על מציאת פתרונות הנדסיים להקטנת עלויות – הצעת יעול של הספק תביא לחלוקת החסכון בין הצדדים.
 7. במידה ומדובר ברכש שירותים (ניקיון, ליסינג, סיוע טכני וכו') יש לבדוק ביחד עם הספק את דרישות השירות ולראות אם ניתן לצמצם או להקל בדרישות כדי להוריד מחיר.

תועלות ה – Best Practice

1. כמובן – הקטנת עלויות הרכש.

2. וידוא עמידה ביעדים ע"י ניהול התהליך

3. רתימת כל הגורמים הרלוונטים למהלך (הנדסה, כספים וכד')

תובנות מיישום שיטה זו בארגונים (עשה / על תעשה) [על בסיס ראיונות]

 • הדרך היעילה ביותר זה לעבוד Dual Sourcing ולבצע מו"מ עם שני ספקים, לעביר חלק מהותי או הכל לאחד מהם ולאחר מכן לפתוח מחדש את התחרות לשני הספקים.
 • "הקשב לספק" – גישה עדיפה עם ספקים אסטרטגיים שמוכנים לשתף פעולה על מנת לשמור ביחד על נתח השוק ואפילו להגדילו. הספק יודע היטב היכן ה "cost drivers" העיקריים וכיצד ניתן להורידם. שיטה זו בד"כ לא עובדת עם ספקים חד פעמיים.
 • יש קושי ברתימת הנדסת המוצר לשינויים בשרטוטים ואופייניים במוצר שכבר נמצא בייצור ויצא מאחריות הנדסה. בד"כ כדאי להביא את כל הרעיונות בשלבי מוקדמים מאד של פיתוח המוצר.
 • יש להבדיל בין Cost analysis - המחיר הטוב הצפוי לפי מחירי השוק בזמן נתון בהתאם לסקר שוק או ביצוע תחרות, לבין "Should cost" - הערכת עלות המוצר או השירות לפי בדיקת מרכיבי העלות ע"י מומחים לדבר.
 • זה בסיס השיפור המהותי של פעילות הרכש המחייב סיעור מוחות ובצוע כחלק מתהליך ארגוני. יש ללוות את התהליך בתשומות ניהוליות בראשות מנכ"ל, שבוחן הורדת עלויות בתחומים מקביליים: יצורי, תפעולי, רכש.
 • צריך להדגיש כי החסכון המהותי ביותר הוא של הצריכה. ולכן כדאי בתחילת כל תהליך לבחון את הדרכים להקטין את הצריכה עצמה ולאחר מכן לבצע הפחתה של המחיר (לדוגמא: לפני מו"מ על מחיר נייר, לנסות להוריד ת כמות הנייר הנצרכת בארגון (שימוש במדיות אלקטרוניות וכו').

מדריך "השיטות המיטביות בניהול הרכש בשרשרת האספקה" מפרט את אחת עשר שיטות בניהול הרכש, תובנות מיישום השיטות בארגונים ותוצאות סקר בדיקת השימוש בשיטות אלו שנערך בקרב כמאה מנהלי רכש בארגונים מובילים בישראל.

לפירוט תכולת המדריך ולרכישה – לחץ כאן