תפריט נגישות

דבר המומחה: רפי הופמן, מנהל תחומים ופרויקטים בחברת סקר

רפי הופמן, מומחה ניהול פרויקטי מחשוב ארגוני - ERP, מפרט את התובנות שלו מביצוע פרויקטים מקיפים, בין השאר, בבנק ישראל וברכבת ישראל

 שמואל מרדלר: רפי, תאר בקצרה את ניסיונך המקצועי

 רפי הופמן: אני בעל ניסיון של כ 25 שנים בהם עסקתי  בתפקידי ניהול מערכות מידע, ניהול התפעול ,ניהול פרויקטים וניהול כללי, במגזרי התעשייה , הפיננסים, הציבורי , מסחר  וחברות IT .

 לחברת סקר אני מגיע מתפקידי כמנהל חטיבה במלם-תים ומנהל פרויקטיםERP     בכיר בבנק ישראל וברכבת ישראל . בעבר, הועסקתי ע"י טלדור כמנהל אגף  וביבמ כמנהל פרויקט דואר ישראל.

 שמואל: מהן התובנות העיקריות שלך בנושא ניהול פרויקטי מחשוב אסטרטגיים בארגונים ?

 רפי: להבנתי "חובה לקשור " את הפרויקט ליעדים האסטרטגיים, העסקיים והתפעוליים של הארגון. בחלק ניכר מהמקרים פרויקט IT לא מבוצע כתוצאה מצורך טכנולוגי אלא בעיקר לשפר את מוכנות הארגון להתמודדות עם תהליכים עסקיים משתנים כתוצאה משינוי הסביבה.

 לשם כך הארגון אמור לייצור ולספק את התנאים והאווירה הארגונית להצלחתו של הפרויקט  בהיבטים של  מחויבות הנהלה , מכוונות למטרות שהוגדרו , ניהול השינוי הארגוני ובקרה "צמודה ".
הארגון אמור להתייחס לשלב ההקמה/הפיתוח של הפרויקט כשלב הראשון בתהליך של הטמעת הפרויקט לשינויים בארגון ,לתכנן את היום שאחרי  כדי שיוכל לתחזק אותו ולהמשיך לפתחו בהתאם להתפתחות העסקית והתפעולית של הארגון.
כדי ליצור את התשתית לכך , הארגון צריך  לתכנן את הפרויקט משלביו הראשונים בתפיסה התהליכיתBusiness Process Analysis  ולא בתפיסה המודולארית שהייתה נפוצה בפרויקטים בעבר.

 שמואל: עד כמה וכיצד ניתן לקשור את פרויקטי המחשוב לקידום היעדים העסקיים של הארגון ? 

רפי: לטעמי השאלה אינה "עד כמה וכיצד " ? חובה לקשור את הפרויקט לקידום העסקיים של הארגון. מדובר בהשקעה "גדולה" של כסף ומשאבים מצד הארגון , ה-ROI של הפרויקט יבוצע בעיקר ע"י תרומתו לפעילות וההתפתחות העסקית תפעולית של הארגון.


לכן לפני "יציאה" לפרויקט יש להגדיר באופן ברור (ורצוי שיהיה גם מדיד)  את היעדים והמטרות של הפרויקט לארגון ולא רק בהיבטים הטכנולוגים.

הנהלת הארגון מחויבת להגדרות אלו ולבקרה "צמודה" שאכן הפרויקט עומד בכך.

מניסיוני, ארגונים שהשכילו לפעול בדרך זו נהנו מתוצרי הפרויקט והטמעתו בקרב מנהלי ועובדי הארגון הייתה "קלה יותר" ולו מן הטעם שהפרויקט  אמור לסייע להם לעמוד ביעדים העיסקיים

 שמואל: מדוע הצטרפת לחברת סקר וכיצד תפעל במסגרתה ? 

רפי: סקר הינה חברה ייעוץ וליווי מובילה בתחומי IT, עם ידע וניסיון בהתייעלות תפעולית(הקטנת צמצום עלויות ), התאמת מבנים ארגוניים  וניהול תהליכים וידע. תחומים אלה היום קשורים ביניהם, היות  ולא ניתן לבצע פרויקט IT מוצלח ללא התאמות ושינויים בתהליכים ובתחומי סמכות ואחריות. סקר מציגה מגוון שירותים ללקוח המסייעים לו ליישם בהצלחה פרויקטי IT. החברה וותיקה ובעלת מוניטין רב, שנובע מהצלחותיה להביא ערכים עסקיים ללקוחותיה וסיפוק מקצועי לעובדיה.


את חברת סקר אני מכיר מזה כ-20 שנה מתקופת היותי מנמ"ר בתעשייה .בשנים האחרונות עבדתי בשיתוף עם חברת סקר בפרויקטי

SAP ERP  ברכבת ישראל ובדואר ישראל - סקר הייתה חברת הייעוץ ללקוחות אלו. במסגרת עבודתנו המשותפת נחשפתי למתודולוגית העבודה של  חברת סקר בשלבי גיבוש הדרישות, הכנת ה-RFP  ועד ליישום מוצלח, המבוססים על התפיסה התהליכית BPA/BPM  לניהול הפרויקט.

שימוש בתוצרי מתודולוגיה זו סייעו רבות לצוות היישום ולארגון בהיבטי תאום ציפיות מול הלקוח הפנימי, אינטגרציה, הסבות , ניהול השינוי ,קביעת הרשאות, נהלי או"ש ,בדיקות והדרכה במחזור חיי הפרויקט.

לסקר הגעתי ע"מ לפתח ולהרחיב את הפעילות הקיימת ובנוסף לתרום מניסיוני ללקוחות קיימים וחדשים בניהול פרויקטים הלכה למעשה ובנוסף להנחיל את הידע והניסיון שלי בתחום לשאר היועצים. לקוחות שידעו לתרגם/לממש  את השילוב שלי כבעל ניסיון רב בניהול פרויקטים וחברת סקר כחברת ייעוץ וותיקה , יצאו נשכרים ברמת העמידה ביעדי האיכות, התקציב והלו"ז של הפרויקטים.

ליצירת קשר: rafi@sekerconsult.com