תפריט נגישות

אורח באתר: בני וייס, מנהל מערכות המידע באמבר

בני וייס, מנהל מערכות המידע באמבר - מכון התערובת הגדול והמתקדם מסוגו בישראל, מציג את תפיסת המחשוב בארגונו, תובנות מביצוע פרויקט מחשוב ארגוני מקיף, ודגשים מפעילות מועדון המנמ"רים Business Alignment.

 שמואל מרדלר: בני, נא תאר את פעילות אמבר ותפיסת המחשוב

 בני וייס: מכון התערובת אמבר הינו הגדול והמתקדם מסוגו בישראל, בהיקף עסקים של כ-מיליארד וחצי ₪ בשנה. אמבר מייצר תערובות לענפי בעלי החיים השונים וכן תרכיזי ויטמינים וחלבון לשוק המקומי ולייצוא.

 התחלתי לעבוד באמבר לפני כ-12 שנה. בשנת 2004 בוצע מיזוג עם מפעל מתחרה והפעילות גדלה בין לילה הן בכמויות ובהיקפים והן במגוון אתרי הייצור והפעילות הלוגיסטית. המיזוג הביא לשינוי בתפיסת מערכות המידע אשר הותאמה למתן תמיכה בפעילות מבוזרת, עם אילוצי תקשורת והפעלה מרחוק. בהיבט היישומי אנו ממוקדים בשתי סביבות: ERP ומחשוב רצפת הייצור -MES.

 שמואל: לאחרונה סיימתם פרויקט ERP גדול, מהן התובנות העיקריות שלך מהמהלך ?

 בני: פרויקט ERP מהווה סיבה מצוינת לנער את האבק מהתהליכים ושיטות העבודה שמוסדו במהלך השנים ולחשוב אחרת. מבחינה זו הצלחנו, על אף הקשיים, ללכת למהלך ארגוני ולא מחשובי. במקרה שלנו בוצעו שינויים מהותיים כאשר חלק מהמשתמשים הינם וותיקים והיה צורך לנהל ולסייע במהלך השינוי שאינו טריוויאלי. כמו כן חשוב לדעת שכל בעל תפקיד (מנהל משלוחים, ייצור ועוד) חייב בתקופת הפרויקט להסתייע בעוזרים שיפחיתו את העומס השוטף, מאחר ונדרשת תשומת לב לא מועטה לקבלת החלטות נכונות ולהשקעת זמן בפרויקט עצמו.

 במסגרת מוסדות ניהול הפרויקט הוקמה וועדת היגוי בהשתתפות המנכ"ל . מעורבותו המחישה את חשיבות המהלך לארגון וסייעה בגיוס משאבים וקבלת החלטות.

 שמואל: האם ניתן לאמוד את החזר ההשקעה – ROI כתוצאה ממהלך מחשובי שכזה ?

 בני: בצענו את הפרויקט בגישה עסקית והגדרנו מדדי תפעול שציפינו שישתפרו. בעוד שחלק מהשיפור עדין לא מוצה, ניתן בהחלט לציין שמהלך המחשוב שיפר היבטים אחרים כגון מחשוב נושא תכנון ההובלות. בהיבט זה החלפנו פעילות שיבוץ ידנית של משאיות לקווי חלוקה בהטמעה של מערכת ממוחשבת ייעודית המבצעת את האופטימיזציה. הטמעת המערכת בוצעה בפרק זמן קצר וניתן לציין כבר עכשיו שקבלנו החזר השקעה מלא.

 שמואל: לאחרונה הצטרפת להנהלת מועדון המנמ"רים  Business Alignment, מה הם הדגשים של פעילות זו מבחינתך?

 בני: במועדון המנמ"רים יש לי הזדמנות מצוינת לפגוש שותפים למקצוע ולהחליף איתם מידע מניסיון שצברנו בפעילות שלנו, זאת, בזמן קצר שאינו מקשה על העבודה היום-יומית הרגילה.
תחומי העניין בהם עוסק המועדון הינם מקצועיים ובעלי חשיבות רבה לכל אחד מהחברים. העיסוק בנושאים אלו הוא אובייקטיבי, כך שהדגש הוא על הידע ולא על המכירה.

בהנהלת המועדון, נקבעת האג'נדה לשנת הפעילות על פי תחומי העניין של הפורום כך שהדיון המקצועי יהיה ממוקד מקצועית ומכוון בדיוק לצרכי החברים בפורום.

 ליצירת קשר: benny@ambar.co.il