תפריט נגישות

רב שיח אודות BIG DATA

נפגשנו עם נציגי טכנולוגיות מובילות, אשר מיושמות על ידי מומחי א.מ.ת מיחשוב,וקבלנו עדכונים ותובנות לגבי ההתמודדות עם אתגרי ה-BIG DATA.


שמואל מרדלר: באילו היבטים של ה- BIG DATA אתם תומכים?

רד האט : הפתרונות של רד האט מהווים נדבך מרכזי בעולמות התוכן של ה- BIG DATA . בעידן שבו כמות המידע גדלה בקצב מדהים וארגונים נאלצים להתמודד עם הרחבת תשתיות המידע שלהם, רד האט מספקת להם את הפתרונות שמאפשרים להם להתמודד ולחסוך עלויות. בין היתר רד האט מציעה לארגונים מערכות הפעלה גמישות עבור הדאטה סנטר, יכולות וירטואליזציה לחסכון בשרתים פיזיים, הכוללות שימוש בהייפרווזור מתקדם מבוסס KVM יחד עם יכולות ניהול וניטור חזקות. בנוסף, רד האט מציעה פתרונות אחסון מתקדמים, פתרונות ייעודיים למחשוב ענן ופלטפורמה כשירות ( PAAS ) מבוססי תשתית ה JBoss Middleware המאפשרים לחסוך עלויות ולהסיר כאבי ראש כתוצאה מהתעסקות בתשתית של פלטפורמות הפיתוח ועוד.

Splunk : הטכנולוגיה של Splunk מאפשרת לארגון להסיק מסקנות אופרטיביות / תפעוליות מנתוני המכונות (מערכות ה- IT והתשתיות) המייצרים מידע רב וחיוני בכל רגע נתון. זאת, ללא צורך בפיתוח תוכניות או חיבורים מותאמים במיוחד. הפתרון של Splunk מאפשר או מייעל באופן ניכר ומיידי תהליכי תפעול, איתור ותחקור, הבנת פעילות הארגון, פיקוח והתרעה, דיוור וניתוח, ועוד.

סימנטק : סימנטק שמה לעצמה למטרה לספק כלים לניהול ואבטחת האינפורמציה בעולמנו הדיגיטלי. מטרה זו הופכת קשה להשגה יותר ויותר אך גם חשובה ומשמעותית יותר ויותר עקב ההתפתחות הדיגיטלית האדירה אותו חווה עולמנו. סימנטק מתמקדת במתן כלים לזיהוי ופילוח המידע לפי חשיבותו, אחסונו באופן יעיל, גיבויו, אבטחת המידע ומניעת זליגתו לידיים לא מורשות.

NetAPP : כאשר מדברים על  BIG DATA , ארגונים מדברים על שלושה מרכיבים בעייתיים בתשתית, עליהם נותנת NetApp מענה ומסוגלת לתמוך:

  • מורכבות - נתונים הם לא רק טקסט ומספרים. הם מכילים אירועי זמן אמת ותשתיות משותפות. נתונים מגיעים בצורות שונות. האחסון והקטלוג הרבה יותר קשים.
  • מהירות – כמה מהר מגיעים הנתונים? וידאו באיכות גבוה, זורם באינטרנט לרכיבי אחסון, למכשירים משדרים; וידאו משודר בשידור חי דרך האינטרנט ועוד. המידע חייב להישלף במהירות מן המערכות ולעבור למאות או אלפי משתמשים בארגון או מחוצה לו. על מנת לספק וידאו באיכות גבוהה צריך מערכת שיודעת לבצע טריליוני פעולות ולאחסן פטה בייטים של מידע בכל שניה.
  • נפח – את כל המידע הנאסף ומיוצר צריך לאחסן באופן מאובטח על מנת לשמור אותו לעולם. צוותי IT כיום דנים בהיקף המידע שנדרש לאחסן ומתי ניתן למחוק מידע (בכפוף לרגולציות ואופי התעשייה).

שמואל מרדלר: מהן הטכנולוגיות החדישות שפותחו לצורך הביג דאטה?

רד האט : מתוך מענה לצורך הגואה בשוק לאחסן מידע רב, רד האט רכשה את חברת Gluster , אשר הטכנולוגיה שלה מאפשרת לאחד דיסקים קשיחים היושבים על שרתים רבים לידי ישות לוגית אחת. הטכנולוגיה של גלאסטר מאפשרת לאחסן מאות פטה-בייט של מידע, תוך שמירה על הסטנדרטים הנוקשים אשר נהוגים בעולם הארגונים הגדולים, כגון המשך עבודה ללא איבוד מידע בנפילת חלק מהמשאבים, ומאפשר לגדול בצורה ליניארית תוך ניצול מלא של יכולות המשאבים. בעידן ה- BIG DATA ארגונים נאלצים להתמודד עם הגידול במידע לא מובנה ממקורות שונים, הן ממערכות ה- ERP , ה- CRM ומחסני הנתונים והן ממקורות כמו פייסבוק, טוויטר, יו-טיוב וכדומה. ההתמחות של גלאסטר היא בניהול מידע בלתי מובנה, ובמובן זה היא מתחרה בפרויקט הקוד הפתוח Hadoop , המגובה על ידי שחקנים גדולים כמו גוגל ויאהו.

Splunk : – טכנולוגיית הליבה של - Splunk פותחה כך שתתמודד עם נפחים עצומים באפקטיביות ועם זאת מהלך הטמעתה קצר ביותר (בדרך כלל - שעות)בארגון, והיא אוספת ומקטלגת בזמן אמת נתוני מכונה מכל מקור שהוא, תבנית או מיקום. זאת, ללא צורך ברכישת תוכניות או חיבורים מותאמים במיוחד. ניתן להטמיע את Splunk על שרת אחד ( Windows, Linux, Unix ), או על קבוצת שרתים כדי למפתח נפחים עצומים של עשרות טרה בייט ביום שמקורם במערכות מידע שונות, ללא קשר עם מיקומן הגיאוגרפי.

Splunk כולל מערך מקיף של אבטחה, ובוחן בכל גישה את הרשאת המשתמש, כולל פעולות מערכתיות, פעולות משתמשים באינטרנט וממשקי שורות פקודה.

סימנטק : סימנטק פיתחה טכנולוגיה המאפשרת לזהות ולאפיין מידע עפ"י רמת חשיבותו. הטכנולוגיה מסוגלת ללמוד בעצמה את צרכי הארגון ולנתח את תוכן הקבצים ובכך לקבוע מאפיינים נוספים כגון רמת הסודיות של הקובץ וכו'. סט טכנולוגיות נוספות אשר סימנטק פיתחה מאפשר כיווץ ומניעת כפילויות נתונים. טכנולוגיות אלו מוטמעות במוצרי האחסון, הארכוב והגיבוי של החברה מזה זמן רב ומאפשרים ייעול וחסכון באחסון המידע הארגוני ע"י ביטול כפילויות מידע בתחילת תהליך הגיבוי והעברת מידע ייחודי בלבד לאמצעי הגיבוי.

שילוב הטכנולוגיות והכלים האוטומטיים לעיל מאפשרים לארגון לשלוט ב"מפלצת" המידע: לדעת היכן מאוחסן המידע הרגיש ולספק לו רמת אבטחה ואחסון מתאימים, להבין כמה משאבי אחסון צורך כל עובד או מחלקה בחברה, לגלות האם יש ניסיונות "לגנוב" או להשבית את המידע בארגון ולהגיב באופן מידי כנגד פעולות עוינות אלו.

NetApp :NetApp עוקבת מזה זמן רב אחר מגמות בתחום גידול המידע ומרחיבה את מערכת ONTAP שלה על מנת להתמודד עם המידע הגדל בקצב של כ- 40% בשנה. במקביל, עשתה החברה רכישות של חברות אשר פיתחו טכנולוגיות שנועדו להתמודד עם התפוצצות המידע דוגמת Engenio ו- Bycast . גרסת CLUSTER MODE של מערכת ההפעלה ONTAP , המאפשרת הקמת מערכת מבוזרת, תתגלה כשימושית ויעילה עבור יישומי BIG DATA . שילוב המוצרים הללו בפתרונות עבור הלקוחות של NetApp , למגזר המדיה, לתחום האנליזה של נתונים וכאשר נדרשת קיבולת וספיקה גבוהה של מידע מביא יתרונות טכנולוגיים, כלכליים ועסקיים. ל- NetApp מספר פתרונות ארוזים לתחום זה – מפתרונות HADOOP ועד שילוב עם מערכות קבצים ייעודיות לטיפול בקבצי ענק.

שמואל מרדלר: מהו קצב האימוץ של אותן טכנולוגיות בארץ ובעולם ורמת האפקטיביות?

רד האט : חלק חשוב מן הטכנולוגיות שנועדו להתמודד עם עידן ה- BIG DATA הכרנו בעבר, החל מפתרונות לסביבת הענן - המאפשרים להתמודד עם הגידול בכמות המידע מבלי לרכוש עוד ועוד חומרה ולגייס עובדים; פתרונות וירטואליזציה - המאפשרים למקם יותר שרתים או תחנות עבודה בפחות מקום; טכנולוגיות קוד פתוח, - המאפשרות לייעל פעולת השרתים בארגון; ועד פתרונות תוכנה כשירות, פלטפורמה כשירות ותשתית כשירות. פתרונות אלו מספקים מענה לצורך להתמודד עם יותר נתונים בפחות משאבים. הוירטואליזציה קיימת כיום כמעט בכל הארגונים הגדולים, הענן, בעיקר הענן הפרטי, אך גם מעט ענן ציבורי, מתחיל להפוך למציאות. פלטפורמות הקוד הפתוח כבר כאן וארגונים מבינים יותר ויותר את הערך הכלכלי של הפתרונות הללו ואת היציבות והאמינות הטכנולוגית שלהם.

Splunk : פתרון Splunk נמצא בשימוש של למעלה מ- 3,200 לקוחות בעולם מהם למעלה מ- 50% מהארגונים המשתייכים ל-. Fortune 100 ארגוני אינטרנט, רשתות חברתיות וענקי קמעונאות הטמיעו את Splunk כמוצר Big Data לכל עניין. בישראל בוצעו התקנות מוצלחות של המוצר אחת מהן ב- 012 . הלקוח מציין, בין השאר, כי: ע"י שימוש במערכת אנו חוסכים זמן שיחה יקר מכוון שבחלק מן התקלות אין צורך ל"תחקר" את הלקוח והבעיה מוצגת מיד. ע"פ נתוני המוקד הפעלת המערכת חוסכת בזמן שיחה ומייעלת את פעילות המוקד".

סימנטק : רוב הטכנולוגיות מבית סימנטק, בתחומים כגון גיבוי וארכוב, הינן בעלי שיעור אימוץ רחב. רמת החיסכון המופקת מטכנולוגיות אלו מגיע ל- 90% ויותר. בנוסף, אנו רואים קצב יישום גובר והולך של טכנולוגיות אוטומטיות לאפיון מידע, ושל הפתרונות המשלימים המתאימים את משאבי האחסון והאבטחה לחשיבות המידע. כרגע כלים אלו מיושמים אצל חברות גדולות בעלות מידע רב, אך בשל הגידול התמידי בנפחי המידע, אנו רואים התעניינות גוברת גם בקרב חברות קטנות יותר.

NetApp : בעולם, הטכנולוגיות הקשורות ל- BIG DATA צוברות תאוצה, הרי כל מי שמשתמש ב Google, twitter, Facebook בעצם משתמש במנועי Big Data . עולם ה- BI המתפתח במהירות, כמעט כל בעל תפקיד מבקש לקבל כל מידע עדכני רלוונטי.

עולם המדיה – מייצר נפחי ענק ודורש להיות זמין תמיד. כולם דורשים פתרונות לנגישות וניתוח המידע שברשותם. מזמן ברור לכולנו שהמידע הזה אינו מובנה – אינו רשומה פשוטה, אלא מורכב מפריטי תוכן מגוונים. מהסיבות הללו אנו רואים קצב אימוץ גבוה ורמת אפקטיביות הולכת וגדלה. בישראל ההתעניינות בטכנולוגיה גבוהה, אנו ידועים כאוהבי טכנולוגיה והגופים השונים בודקים את התאמת הטכנולוגיה הזו לארגונים שלהם. המחשבה שניתוח מהיר של מידע, שעד היום נחשב כלא אפשרי לניתוח, יכול להניב רווח מהווה זרז מצוין.

שמואל מרדלר: מהן המגמות העתידיות בתחום ה- BIG DATA לדעתכם וכיצד יש להיערך לכך?

רד האט : עידן הביג דאטה מסמל את הגידול האדיר בכמויות המידע. מקור המידע אינו נובע ממקום אחד בלבד. הוא מגיע ממגוון מקומות מחוץ לארגון כמו פייסבוק, יו-טיוב. מדובר בעידן שבו יש יותר מדי מידע והטכנולוגיות הקיימות אינן מסוגלות כבר לטפל בו ולנהל אותו. בעידן ה- BIG DATA צריך טכנולוגיות חדשות וארכיטקטורות אשר יידעו לאסוף ולסנן מידע ממגון גדול של מקורות, תוך זיהוי המידע, אחזורו וניתוחו. הטכנולוגיות שאת רובן כבר הכרנו קודם לכן, אשר יכולות לספק התמודדות עם הגידול במידע, הן אלו שיבלטו עוד יותר בשנים הקרובות.

Splunk : התאוצה של חדירת טכנולוגייה מתקדמת לכל אספקט של פעילות הארגון, מעזרים אישים וטלפונים חכמים דרך עננים פרטיים עתירי מכונות וכלה בתשתיות תומכות כמו מערכות בקרת גישה פיזיות, מאיצות את קצב ייצור נתוני המכונה בכל ארגון. תפישת העולם שלנו גורסת שלא מדובר באתגר Big Data גרידא אלא במפתח להמשכיות תפעולית רציפה ובמכרה זהב של מידע עסקי בזמן אמת. התובנה הזו מובנת במספר הולך וגדל של ארגונים אשר רותמים את נתוני המכונה שלהם להצחתם העסקית.

סימנטק : בשנים האחרונות הולכת ומתעצמת תובנת הארגונים כי "ידע הוא כוח", ולכן, הצורך העסקי, הוא לאסוף מידע רב, אשר, בשילוב עם כלי ניתוח טובים, יאפשרו לארגונים לקבל החלטות מהירות וטובות, ובכך ליצור יתרונות תחרותיים והגדלת שורת הרווח. למעשה, כמויות המידע הנוצרות הינן כה גדולות עד שהן עולות על קצב ייצור אמצעי האחסון. ומחקרים מראים כי המגמה של גידול בהיקפיי המידע רק תלך ותחריף. ארגונים יהיו חייבים להבנות ולתכנן את אסטרטגיית ניהול מחזור חיי המידע וליישם זאת ע"י כלים אוטומטיים. על כן, בהסתכלות קדימה על תשתיות המחשוב, נראית מגמת שימוש גובר בכלים חכמים, אשר לומדים את הארגון ומאפשרים לאפיין את המידעים השונים לפי חשיבותם העסקית, ולספק לכל מידע את משאבים המתאימים לו מבחינת אחסון, האבטחה, גיבוי וכו'.

NetApp : מצד אחד נפח הנתונים גדל בצורה מהירה ועצומה, אך מן הצד השני מנמ"רים מתבקשים לקצץ תקציבים. במצב הזה הם ניצבים בפני אתגרים לא פשוטים. ארגונים דורשים מאיתנו כיום מערכות עם ביצועים גבוהים, כאלו שמאפשרות לשלוף את הנתונים במהירות רבה ללא תהליכים ארוכים. כמו בעולם התוכנה של ה- BIG DATA נדרשת כאן מחשבה יצירתית - אחד הפתרונות לכך הוא לשלב במערכות אחסון דיסקים מסוג SATA שהם לא יקרים ולשלב קונטרולרים של פלאש – המאפשרים את השליפה המהירה. אתגר נוסף כרוך בעובדה שהנתונים אינם אחידים – הם מגיעים ממקורות שונים, דוגמת מערכות המידע, רשתות חברתיות וכדומה, ובפורמטים שונים: טקסט, תמונה, וידאו וכדומה. כאן יכול להתאים פתרון אחר המבוסס על חבילת E-Series ו- FAS בשילוב מערכות קבצים יעודיות או מנוע HADOOP .

שמואל מרדלר: כיצד אתם מתארים את היתרונות היחסיים בשיתוף הפעולה עם אמת מחשוב?

רד האט : כנציגי רד האט בישראל, אנו רואים בא.מ.ת מחשוב כשותף ליבתי ואסטרטגי ליישום ומימוש הפצת בשורת הקוד הפתוח כאלטרנטיבה מובילה בשיקולי עלות תועלת. זהו נושא חשוב בעולם ה- BIG DATA אשר הופך רלוונטי במיוחד בשנת 2012 - שנה של הידוק חגורה תקציבי. א.מ.ת מיחשוב היא שותף ברמה הגבוהה ביותר, בדרגת Premier Business Partner , המספק טווח רחב של שירותים לארגונים עם פתרונות רד האט על בסיס הידע מקצועי הנרחב שברשותו. כשותף פרמייר א.מ.ת מיחשוב מקבלת תמיכה של מטריקס ורד האט בתחומי קוד פתוח, התווכה, וירטואליזציה ומחשוב ענן.

Splunk : אנו רואים בא.מ.ת מיחשוב שותף חשוב של Splunk המאפשר לשוק הישראלי היצירתי והדינמי להשתמש בכלי הטוב ביותר הקיים היום בתחום. מאחר ו- Splunk מאפשר לצוותים מוכשרים להטמיע תרחישי שימוש ייצירתיים במהירות הוא מתאים במיוחד לשוק הטכנולוגי בישראל.

סימנטק : סימנטק ואמת מחשוב משתפות בניהן פעולה בהצלחה זה שנים רבות. סימנטק מספקת מוצרי תוכנה מובילים, אנשי אמת מיחשוב הם שהופכים את המוצרים לפתרונות המספקים ערך ללקוח. אנשי א.מ.ת מחשוב הינם מקצועיים, מנוסים ובעלי הסמכות ברמה הגבוהה ביותר ומשמשים למעשה כזרועה ביצועית של סימנטק. השילוב של מוצרים טובים והטמעה נכונה הינם מפתח להצלחה בפרויקט ובמתן ערך לארגון.

NetApp : א.מ.ת מיחשוב ו- NetApp החליטו אסטרטגית להדק את שיתוף הפעולה בשנה האחרונה ושני הצדדים הרוויחו. א.מ.ת היא גוף אינטגרציה ושירותים מקצועיים איכותי ומיומן, המעסיקה אנשי מקצוע לאורך שנים. שיתוף הפעולה הזה רלוונטי גם ללקוחות אנטרפרייז וגם ללקוחות SME – שוק שאנו ניגשים אליו יחד ביתר מרץ עם מספר פתרונות ייעודיים שהוכרזו לאחרונה וכבר זכינו בעסקאות רבות.

ליצירת קשר : yoel@emet.co.il