תפריט נגישות

האמת על BIG DATA ותשתיות IT

היקף המידע הרלוונטי לפעילות הארגון גדל בקצב גובר והולך - 90% מהיקפו נוצר בשנתיים האחרונות ו-80% ממנו אינו מובנה.

 מקורות ה-BIG DATA

 ישנם מספר מקורות התורמים להיווצרות של ה-BIG DATA: 

 1. מידע  אינטרנטימידע הקיים מחוץ לבסיסי המידע הארגוניים בעיקר בסביבות ה-Social Media.
 2. קבצי  מולטימדיה (AUDIO ו-VIDEO) בהיקפים גדולים, שהמידע בהם אינו מובנה או מובנה למחצה, כגון: הדמיות רפואיות, תמונות, סרטים, מסמכים סרוקים.
 3. מידע המיוצר על ידי מכונות, מכשירים סלולאריים ועוד

 תועלות ה-BIG DATA

 מחקרים שונים הראו שארגונים אשר הפיקו תובנות מ-BIG DATA גברו על מתחריהם. הדוגמאות לכך מצויות בכל תחום: שיווק (פעילויות Cross Selling, שיווק מבוסס מיקום, ניתוח התנהגות צרכנים בנקודות המכירה, זיהוי סגמנטים ונישות); שרשרת אספקה (התייעלות של מערכי ההפצה וחידוש המלאי בעיקר במקורות הצריכה); סחר אלקטרוני (קביעת מחיר, שינויי מגוון, איתור התנהגות גולשים), ועוד.

 תשתיות IT ו-BIG DATA

 אחסון

 יעילות מערכי האחסוןStorage בהתמודדותם עם ה-BIG DATA נמדדת בהתאם לפרמטרים הבאים:

 • יכולת גידול (Scalability)  של היקף האחסון ויכולת הגישה לנתונים. 
 • קצבי גישה והעברת המידע  ((Data Access and Throughputהעברה יעילה את המידע ממערכי האחסון ואליהם, מכתיבה את יעילותם.
 • שיתופיות (Data Sharing)  - שמירת המידע במערכי אחסון נפרדים (Silo's) יוצר חסמים וחוסר יעילות ארגונית, יש לאפשר נגישות, בכפוף להרשאות, למידע הארגוני.  

אומר משה כץ, ארכיטקט פתרונות בא.מ.ת מיחשוב: "הארגון נדרש למערכי אחסון גדולים יותר בכדי לנצל את ה-BIG DATA. ניתן כיום להצטייד בטכנולוגיות שיסיעו לארגון לחסוך כסף הן בעלויות ישירות: שטח רצפה, חשמל ומיזוג והן בעלויות הניהול העקיפות".

 טכנולוגיות מובילות מאפשרות לבנות פתרון מערכתי כלכלי יותר להיקף רחב יותר  של נתונים. טכנולוגיית ה-Cluster Mode (מבית Netapp) הבשילה מאד במהדורות האחרונות, ומאפשרת בצורה קלה יחסית לייצר מערכות אחסון גדולות ומהירות מתאימות, בין השאר, לאחסון מידע שאינו מובנה לתחום המדיה והארכיונים. 

 משה מוסיף: "בעולם ה-BIG DATA צריך לאפשר לארגון יותר יכולת אחסון עם פחות מורכבות בניהול". בכנס יוצגו טכנולוגיות חדשניות מבית סימנטק,   הכלולות בחבילת ה-Storage Foudnationפלטפורמה לניהול האחסון וזמינות שירותים. הטכנולוגיה מאפשרת ניצול יעיל יותר של סביבת ה"ענן הפרטי" ומתבססת על מספר מרכיבים: 

 • Dedupחסכון בעלויות דיסקים, המושג על ידי שיטת דחיה מתקדמת
 • Storage Templatesהגדרת תשתית אחסון לפי תבנית מוגדרת מראש, מענה מהיר לדרישות להקצאת אחסון
 • VBSVirtual Business Server ניהול זמינות של מערכות מההיבט העסקי
 • VOMניהול אחסון, זמינות ויעילות התשתיות ממערכת מרכזית
 • Virtual Storeתשתית ניהול אחסון למערכות VDI גדולות 

נתוני מכונות (Machine Data) 

המכונות בארגון (מערכות ה-IT והתשתיות)  בסביבות השונות: פיזיות וירטואליות וב"ענן", מייצרות נתונים רבי ערך הכוללים, בין השאר: תיעוד של פעולות המשתמשים, התנהגות לקוחות, איומי אבטחה, פעולות מרמה ועוד. הנתונים דינאמיים, בלתי מובנים ואינם סטנדרטים, כאשר כלים נפוצים של בחינת נתונים לצרכי ניהול ומעקב, אינם בנויים לטיפול בסוג זה של נתונים.

 טכנולוגיות ייעודיות מאפשרות לאסוף ולקטלג בזמן אמת את נתוני המכונה, מכל מקור שהוא ולבצע פעילויות איתור ותחקור, צבירת ידע, פיקוח והתרעה, על בסיסם.

 מציין יואל יעקובסן, CTO בא.מ.ת מיחשוב: " שימוש בטכנולוגיה כגון Splunk מאפשר לנתח נתוני מכונה (נתונים שהמערכות מייצרות על הפעילות שלהן, כגון: יומני אירועים של מערכות, קבצי קונפיגורציה, נתוני שימוש וביצועים ועוד)  באופן מרכזי ובעלות הטמעה נמוכה. שימוש ב-Splunk מאפשר לקצר באופן ניכר את זמן ההגעה לפתרון של בעיות בסביבה מורכבת של מערכות, מאחר והוא מאפשר לנתח  התנהגות  של מערכות מורכבות ולהגיע במהירות לשורש הבעיה. הטמעתו מאפשרת ניהול מרכזי של סביבת תשתיות IT גדולה ומורכבת  באמצעות צוות מצומצם".

 בעז לוינשטיין, מנהל אגף תשתיות מחשוב ב-012: "מערכת Splunk אוגרת את כלל תוצרי הלוג המיוצרים במערכות ההנדסיות של החברה: נתבים, מערכות דואר, מערכות זיהוי, DNS וכד'. המערכת מציגה לכלל מוקדי החברה מימשק ובו ניתן לקבל ניתוח בזמן אמת של אירועים רלוונטים ע"פ דרישה ובהתאמה ללקוח או למזהה מסוים (לדוג' כתובת IP).

 BIG DATA MACHINES

 הצורך לאחסן ולנתח במהירות מידע רב, הביא לפיתוחן של מכונות ייעודיות לניהול וניתוח היקפי מידע רחבים. יתרונן של מכונות אלו באינטגרציה, שתוכננה ויושמה מראש, בין מערך האחסון, בסיס הנתונים, התקשורת ומערכות חקר הנתוניםBI.

 ירון אטשולר, מנהל פעילות בסיסי הנתונים בא.מ.ת מיחשוב: "ארגונים יבצעו הסבות מתשתיות מסורתיות לתשתיות מבוססות BIG DATA MACHINES. הפתרונות בתחום זה בשלים לגמרי והוטמעו גם בקרב ארגונים בשוק הישראלי". במסגרת הכנס יוצגו פתרונות שונים, קריטריונים להשוואה ביניהם, חישובי ROI לארגון והדרך לבצע מיגרציה ממערכות רגילות ל-BIG DATA MACHINES.

 העברת יישומים לענן

 ההתמודדות עם ה-BIG DATA מביאה לידי ביטוי מוחשי את היתרונות הקיימים ב"ענן", ביניהם: יותר כוח מחשוב, תגובתיות לצרכיםOn Demand, סביבת Self Service ועוד. ניצול ה"ענן" מביא  לחסכונות משמעותיים כמפורט בטבלה שלהלן:


מציין
יואל יעקובסן, CTO בא.מ.ת מיחשוב: "מנהלי מחשוב רבים תוהים לגבי אופן הניצול הנכון של יכולות ה"ענן".  בכנס נציג אסטרטגיות שונות למימוש מוצלח של יישומים בענן וטכנולוגיות מבית RED HAT המאפשרות להקים סביבת "ענן" ולשמר את ההשקעות שבוצעו על ידי הארגונים".

 

למידע נוסף אודות הכנסלחץ כאן