תפריט נגישות

הטמעת מערכת BI - מניסיונה של מדינגו

לחברת המכשור הרפואי המתקדם – מדינגו נדרשה מערכת BI לשם מעקב יעדים ארגוניים (KPI's) והפקת מצגי מידע מתקדמים שיסייעו למשתמשים בתהליכי קבלת החלטות.אודות מדינגו

 מדינגו נוסדה בשנת 2005 ועוסקת בפיתוח ובייצור משאבה זעירה של אינסולין עבור חולי סכרת. המשאבה בנויה כך שלא תפגע בתפקודו היומיומי של החולה. מדינגו מעסיקה כ-130 עובדים, כאשר פעילויות הפתוח והייצור שלה מתבצעים ביוקנעם. בשנת 2010 נרכשה מדינגו על ידי ענקית הפארמה – רוש, המעסיקה כ-85,000 עובדים, בסכום של 160 מיליון דולר.

 משאבת האינסולין של מדינגו מורכבת משני חלקים: משאבה מחוברת למיכל חד-פעמי ושלט רחוק, אשר מאפשרים הזרקת אינסולין מותאמת אישית ומוצנעת ללא צינורית. המשאבהמבצעת את כל הפונקציות של משאבת האינסולין הקונבנציונלית, בשילוב היתרונות הטכנולוגיים של משאבות המדבקה הזעירות.

 


הצורך העסקי והיערכות לפרויקט

 

אומר גל שני, מנהל מערכות המידע: "לאחר הטמעה מוצלחת של מערכות תפעוליות בחברה: ERP, ניהול מסמכים וקשרי לקוחות, שהקיפה פונקציונאליות ייחודית הקשורה לענף המכשור הרפואי בנושאי ולידציה ועקיבות,  נדרשנו לספק לארגון פתרון בינה עסקית מתקדם.


פרויקט ה-
BI הותנע עקב הצורך לספק לארגון טכנולוגיה שתשקף את העמידה ביעדים (KPI's) ותאפשר למשתמשים לצפות במידע ממערכות תפעוליות בקלות."

גל שני-שינדלמן -  הנו בוגר הנדסת מערכות מידע בטכניון, בעל רקע רחב ביישומי מערכות מידע ארגוניות בענף ההיי-טק בארץ ובעולם.

 בעבר הושקעו שעות עבודה רבות באיסוף נתונים נדרשים לישיבות ההנהלה – Management-Review. מציין גל: "החלטנו שבמקום לשקף להנהלה פעם בשנה את מצב החברה, נטמיע מערכת BI שמתעדכנת באופן שוטף ומשקפת את המידע ועמידה ביעדים בזמן אמת".

 בראשותו של גל  שני החל תהליך איתור פתרון BI על בסיס שלושה קריטריונים עיקריים: 

  1.  USER FRIENDLY – נוחות שימוש במערכת שתאפשר למשתמשים לצפות במצגי מידע ברורים המסייעים לקבלת החלטות.
  2. יכולת פתוח עצמאית בכלים סטנדרטים – פתרון המאפשר עצמאות תפעולית של גורם פנימי בארגון על בסיס ידע סטנדרטי כגון: SQL
  3. עלות / תועלת – השגת ROI מיטבי  

גל שני: "בחנו מספר כלים וטכנולוגיות BI ובצענו פיילוט – POC עם שני מועמדים שהגיעו לקו הגמר. לאחר שקלול התוצאות בחרנו בפתרון ה-Tableau המיוצג בישראל על ידי חברת SIT".

 מאחר ופתרון ה-Tableau תומך בחיבור Native לבסיס הנתונים Server SQL, הוכשרה עובדת ביחידת ה-IT שהנה בעלת רקע בתחום זה. במהלך ההכשרה נעשה שימוש רב בעזרי הלימוד הקיימים באתר Tableau.

 הטמעת הפתרון  / תוצרים

 אומר גל שני: "הפרויקט הראשון שבצענו באמצעות Tableau התמקד בייצור ולאחר מכן הצגנו את יכולות הפתרון להנהלת הארגון בפגישת ה-Management Review. במהלך הפגישה, נתבקשנו לאפשר, באמצעות הכלי, חקר שוטף של היבטי התפוקה – "Yield.

 לאחר הצלחת המהלך הפך Tableau לכלי מרכזי בארגון המשמש לבקרה שוטפת, חיזוי מגמות, חקר נתונים עד להצגת רשומות מהמערכות התפעוליות".

 בין הפרויקטים שבוצעו עד כה: 

·         מעקב פקודות עבודה בתחנות עבודה בייצור

·         מעקב Yield וחקר בעיות בייצור

·         חקר מידע רפואי על בסיס ה-Log Book של המוצר

·         ניתוח של קודי התראות במהלך ניסויים רפואיים

·         ועוד 

 תובנות

 ההצלחה בהטמעת פתרון ה-BI במדינגו התבססה על המרכיבים הבאים:

  •  פתרון BI סטנדרטי – קל ליישום והטמעה וידידותי למשתמש
  • הכשרה של גורם פנימי ביחידת ה-IT אשר מכיר את הארגון  ומשמש כ-Business Analyst , בעל יכולת הטמעה עצמאית של הפתרון
  • החלפה של מצגי מידע שאינם נוחים במערכות תפעוליות במצגי מידע אינטואיטיביים המשפרים את השימוש במערכות התפעוליות באופן פשוט וגלוי לעיין ומביאות לטיוב נתונים יזום על ידי המשתמשים 

מסכם גל שני: " ברצוני גם לציין לטובה את הצוות המקצועי בחברת SIT, נציגת המוצר, שהפגין ידע עסקי ובקיאות בפתרון Tableau המיוצג על ידם. פתרון ה-BI של Tableauהכולל פונקציות מובנות לניתוח נתונים, מצגי נתונים אינטואיטיביים ויכולת קישוריות פשוטה לכל מסד נתונים ובפרט למערכות תפעוליות,  שיפר את תהליך קבלת ההחלטות בארגון בכל הדרגים ובכלל זה ההנהלה הבכירה".

  ליצירת קשר: gal.shani@roche.com 

 דגש הספק – חברת SIT

 על הפרויקט:

במהלך הפרויקט פותחו מדדים לרצפת ייצור מעין גאנט עבודה בתחנות העבודה בייצור, חקר בעיות בייצור, וחקר מידע רפואי על בסיס הLog Book- של המוצר עצמו.

כמו כן פותחו דשבורדים לתצוגת נתונים ויזואליים להנהלה הבכירה .


חשוב לציין כי משך הפרויקט היה קצר במיוחד וזאת הודות ליכולותיו של המוצר.

בפרויקט זה בוצעה העברת ידע מהירה ללקוח וזאת מתוך נסיונה הרב שלSIT  בהטמעת Tableau באופן כללי  ובחברות עם תחום פעילות דומה לפעילות הלקוח (Medical-Devices) לרבות חיבור מול בסיס הנתונים של מערכת Priority.


חשוב מאוד לציין , כי הלקוח מהר מאוד "לקח את המושכות לידיים" והמשיך פיתוח באופן עצמאי לחלוטין, שהוא מסתייע בהדרכות  נקודתיות שלנו וצפייה בסרטוני הדרכה באתר של

Tableau.

 חברת SIT פועלת בשוק הישראלי למעלה מ 18 שנים ועוסקת במתן הפתרונות המובילים בעולם העסקי והיצרני. SIT מעניקה פתרונות ייחודיים בתחום ה BI  באמצעות Tableau.SIT בעלת ניסיון רב ביישום התוכנה, תוך מתן דגש על הצגת תמונה עסקית מדויקת למקבלי ההחלטות. חברת SIT הינה נציגתם הרשמית של Tableau Software ושל חברת QAD מערכת ה-ERP לארגוני ההייטק היצרני.

 ליצירת קשר:

משרדי SIT - 03-6341299

Email: info@sitqad.co.il

http://www.sitqad.co.il