תפריט נגישות

סיפור לקוח: לגין בע"מ

"הבנו כי המערכת המחשובית הקיימת המורכבת ממספר רב של תוכנות אשר נבנו עם הזמן , אינה ממלאת את צורכי החברה, וכי דרושה מערכת אינטגרטיבית אחת שתתן מענה לכל הצרכים בארגון" מספר עמוס עוז מנמ"ר הקבוצה.

קבוצת לגין

קבוצת לגין הוקמה ב 1939 על מנת לספק ללקוחותיה פתרונות אריזה מתקדמים. המפעל היום הוא המוביל והגדול בארץ לייצור אריזות מזון ושפורפרות. בחברה כ- 400 עובדים ומחזור החברה כ- 70  מיליון דולר שנתי.

ללגין בע"מ יש 2 חברות בת המתמחות בייצור אריזות: 

לגין אריזות מזון בע"מ

יצרנית קופסאות פח לאריזת מזון עבור מפעלי מזון מובילים ויצרנית של מגשיות ותבניות מאלומיניום עבור השוק המוסדי והסיטונאי בתעשיית המזון בישראל, ועבור פלחי שוק ייעודיים בחו"ל. 

לגין טובופלסט בע"מ

לייצור שפופרות פלסטיק, אלומיניום ולמינייט לתעשיות הבינלאומיות בתחום הקוסמטיקה והרפואה.

החברה משווקת את מוצריה ליותר מ- 10 מדינות ברחבי העולם. 

לגין הינה חברה עתירת ידע, בעלת יכולות טכנולוגיות גבוהות, ניסיון וותק רב שנים וכושר מיוחד בייצור מוצרים מורכבים בתחום האריזות.

איכות האריזות של לגין עומדת בסטנדרטים הגבוהים ביותר, זאת על פי דרישת הלקוחות החברה, מהמובילים בתחומם בישראל ובעולם כולו, בענפי המזון, הקוסמטיקה והתרופות. 

הסיבות להחלפת מערכות המידע

"הבנו כי המערכת המחשובית הקיימת המורכבת ממספר רב של תוכנות אשר נבנו עם הזמן , אינה ממלאת את צורכי החברה, וכי דרושה מערכת אינטגרטיבית אחת שתתן מענה לכל הצרכים בארגון" מספר עמוס עוז מנמ"ר הקבוצה. "הצטברו דרישות מחשוב שקשה לתת להן מענה כיוון שמערכות המידע המרכזיות היו בסוף דרכן הטכנולוגית וכי ולא היה תמיכה באפיק. כמו כן מערכות נבנו טלאי על טלאי , הייתה בעיית אינטגרציה קשה, בעיקר בין הפיננסי ללוגיסטי ושימוש מרובה באקסל, כל אחד בונה כלים עצמאיים ולא היה  מסד נתונים אחד מחייב."


חלק מהתקלות שהיו בלגין בגלל שלא הייתה מערכת אמינה ואחידה היו: 

 • חשבונית רכש נקלטת בפיננסית ולא יכולה להיבדק כנגד הזמנה או קבלה למלאי.
 • מהלכים מתקנים נעשים במערכת הפיננסית (חשבונית זיכוי, הנחת מחזור וכו') ועל ידי כך נפגע המידע הדרוש לתמחיר, לחישוב רווחיות ואפילו לעמלות מכירה.
 • בקרה ידנית
 • תחזיות – מקבלים מחוץ למערכת. אין יכולת לנתח את איכות התחזיות בדיעבד.
 • הזמנות רכש – קיימות במערכת אבל מועדי האספקה לא מתוחזקים.
 • פק"ע - לא במערכת ואינן מובאות בחשבון בתכנון.
 • מלאי – מגיע מהמערכת אבל אף אחד לא באמת מאמין לקיים בחלק גדול מהמוצרים.
 • מבחינת תכנון ה-MRP , שימש רק לעיתוד מלאי.
 • אין שימוש ביכולות לצורך תכנון יצור, בקרת פקודות עבודה וכו'.
 • יש שימוש רחב ב-MRP לצרכים שהוא לא נועד להם, בעיקר בקרת מלאי וחוסרים בשוטף.

"הבנו שאנחנו חייבים לעבור למערכת אחת שתיתן מענה בלוגיסטי ובפיננסי. שהנתונים בה יהיו אמינים ויעזרו להנהלה שלנו לעשות סדר בארגון. רצינו להפסיק גם עם הפיתוחים ולעבור למערכת הנדסית פרמטרית. וכך היה.."


תהליך הבחירה

לגין התחילה בתהליך ניתוח וכתיבה אינטנסיבית וקפדנית של תהליכים עסקיים המותאמים לחברה ( RFP ) ביחד עם חברת הייעוץ "אלטרנטיבה". לגין בחנה שלושה ספקי תוכנה, כאשר שניים מיישמים את מערכת ה"פריוריטי" ואת אינטנטיה ישראל המיישמת את מערכת ה- " M3-ERP "


לגין הקימה וועדת היגוי שהייתה מורכבת מחמישה אנשי מפתח ( מנכ"ל הקבוצה, מנכ"ל לגין, מנמ"ר, מנהל פרויקט, יועץ ), אשר נפגשו אחת לשבוע ודנו בהחלטות הנדרשות עקב הכנסת המערכת לחברה.

לאחר בחינה רצינית ומעמיקה ולאחר שיכלול הפרמטרים שנבחנו, החליטה וועדת ההיגוי לבחור בהטמעה של מערכת ה-

M3 של אינטנטיה ישראל. 

לפי עמוס עוז מנמ"ר הקבוצה : " המדד שהיה לנו חשוב מכולם ושעל פיו לבסוף קיבלנו את ההחלטה הוא המענה שנקבל לייצור שלנו.


סה"כ מדובר בחברה יצרנית שהיתרון הכי גדול שהמערכת יכולה לתת לנו הוא פתרון עמוק בחלק העיקרי אצלנו שזה הייצור. אינטנטיה נבחרה ברוב מכריע של קולות כשדיברנו על מדד זה ועל פיו התקבלה ההחלטה. היינו גם אצל מספר לקוחות מאד דומים לנו כמו אלכם מדיקל, סייפן סעד, פולג פלסטיקה וראינו את ההתאמה של המערכת ולצרכים ואת שביעות הרצון של הלקוחות מהמערכת ומאינטנטיה. מעבר לזה שיתרונות כמו בינלאומיות, רב חברתיות, מיימדים ותמחיר (בפיננסי), תכנון בקיבולת סופית ועוד אלמנטים נוספים היו במערכת ה-

M3 וחיזקו את הרצון שלנו לבחור במערכת."

 

תהליך ההטמעה

הפרויקט התחיל בפברואר 2008 והעלייה לאוויר הייתה בנובמבר 2008 . המודולים שהטמענו היו כספים, MRP, שיווק ומכירות, משלוחים, רכש, דפוס (כמה היבטים), ייצור, מלאי, אחזקה, אבטחת איכות, קבלני משנה ותמחיר.
בשלב השני של הפרויקט החלטנו להשקיע בדוחות מתוחכמים (יעילות ייצור, רווחיות מכירה, דוחות תמחירים והטמענו את מודול תכנון הייצור בקיבולת סופית (APP) .


המתודולוגיה שיושמה בפרויקט הייתה מתודולוגיית ה –Quickstep.

המערכת הגיעה דרוכה מראש על פי תהליכי  Best Practices שקיימים בה ועובדים אצל לקוחות רבים בתעשיית הפלסטיקה והאריזה.


היתרון של מתודולוגיה זו הינו בכך שעשרות אלפי התהליכים הקיימים במערכת מאפשרים ללקוחות בתחומי ההתמחות של אינטנטיה ליהנות מיכולת בחירה בין תהליכים רבים וקיימים (עם מינימום פיתוחים כי מדובר במערכת בינלאומית, עם פונקציונאליות רבה מאד ביחס למערכות שנכתבו בארץ ( מקומיות ( ולכן דורשות מינימום פיתוחים והתאמות אלא רק בחירה בין תהליכים קיימים.


אלמנט נוסף וחשוב שהיה בפרויקט בצורה מאד בולטת הוא גיבוי מקיף מצד הנהלת החברה. הנהלת לגין הקפידה על מעורבות  עמוקה  שלה ושל עובדי החברה בהטמעת המערכת החדשה ובכך סייעה רבות בהצלחתה של הטמעת המערכת. 

המצב אחרי ההטמעה

לדברי שלמה תירוש, מנכ"ל לגין : "הטמעתה של מערכת M3 תרמה ליכולתה של לגין על מפעליה  לשפר את רמות  המלאי.

מלאי חומרי הגלם ומלאי תוצרת גמורה נמצאים היום ברמות יותר אופטימאליות אל מול התחזיות,ומול ההזמנות  ניתן לומר שהארגון פועל בצורה יעילה הרבה יותר. "

עמוס עוז מנמ"ר לגין מוסיף: "דבר נוסף חשוב שתרמה לנו המערכת היא שהתחלנו לאמץ תהליכי סטנדרטיזציה. כמו כן מדדים רבים השתפרו משמעותית מאז ההטמעה:.

 • רכש - מעבר מהזמנות ידניות שלא רשומות במערכת להזמנות מסודרות, אך ורק דרך M3 חסכון משמעותי בעלויות הרכש.
 • מלאי - מאז העלייה לאוויר מורגש קיטון משמעותי במלאים.
 • התייעלות שעות פעילות המכונות: מאז העלייה לאוויר המכונות עובדות פחות ואף הורידו משמרות.
 • דיווחים בזמן אמת - קבלת תמונה מלאה של גמר יצור, מלאי בתהליך, משלוחים. - בעבר דווח בדיעבד.
 • שקיפות - כולם ניזונים מאותה מערכת, ברגע שיש בעיה מיד מגלים אותה ומתקנים, לא צריך לרוץ לבדוק איזו תוכנה/בנאדם גרם לבעיה. 

השינוי במחלקת הכספים

מירי ניצן, חשבת לגין: "הטמעת המודול הפיננסי של ה- M3 ב"לגין בע"מ" בוצעה בהצלחה בעיקר עקב שיתוף הפעולה והתמיכה של אנשי אינטנטיה. המעבר למערכת M3 הביא להתייעלות בעבודת מחלקת הנהלת החשבונות, עדכניות טובה יותר של הנתונים, קיום בקרות שלא היו קיימות קודם לכן, וכמו כן הביא לקיצור משמעותי בלוחות הזמנים של הפקת דוחות כספיים (מאוחדים) רבעוניים ושנתיים."

 

לפורמט PDF של סיפור הלקוח