תפריט נגישות

דבר המומחה: ד"ר יעל לפידות, מומחית לפיתוח מנהלים

יעל סוקרת מגמנות וחידושים בתחום פיתוח המנהלים, בהתבסס על ניסיונה רב השנים בתחום המעשי והאקדמי בנושא זה, ואת התוכניות לעתיד בתחום פיתוח מוצרים תומכי הדרכה ולמידה לדרג הניהולי.

 שמואל מרדלר: יעל, מהו הרקע שלך בתחום פיתוח המנהלים?         

יעל לפידות: אני משלבת הבנה תיאורטית של המודלים העדכניים בתחום המנהיגות (בעלת  תואר שלישי מהפקולטה למנהל עסקים של האוניברסיטה העברית) וניסיון רב, המון "קילומטרים", בפרקטיקה של תחום זה. במהלך עשרים השנים שאני מובילה את התחום, במסגרת קבוצת בלאט לפידות, יישמנו תוכניות מגוונות של פיתוחי מנהלים בקרב הארגונים המובילים במשק . תוכניות אלו כללו: עיצוב הזהות הניהולית,  הקניית מיומנויות ניהול ופיתוח אישי של המנהלים. 

 שמואל:  במה מתמקדות תוכניות לפיתוח מנהלים ומה מטרתן?

יעל: התוכניות המיושמות היום מתמקדות בזיהוי העוצמות והחולשות של המנהל והעצמת יכולת הניהול שלו. לצורך זה אנו מתמקדים בשיפור המיומנויות (ארגז הכלים) שעומד לרשות המנהל וחיזוק התובנות הפנימיות שלו. מטרתנו ביישום התוכנית: לאפשר למנהל להתמודד טוב יותר עם האתגר שעולם הניהול מציב בפניו.

 שמואל: מה נדרש לשיפור לשם הגברת האפקטיביות של תוכניות פיתוח המנהלים?

יעל: יש לחזק ולשפר את המנגנונים הארגוניים והמערכתיים שיכולים לסייע במינוף התוכניות הקיימות לפיתוח המנהלים. לא מספיק, לטעמי, לבצע תהליך חשיבה שיטתית ולהגדיר את פרופיל המנהל הרצוי, נדרש גם לתת דגש על הסביבה ו"בית היוצר" הארגוני ש"יגדל" מנהלים מסוג זה. הטמעה של קוד ותרבות ניהול תמנף את תחום פיתוח המנהלים בכל ארגון שיפעל באופן שכזה. כמו בדברים אחרים, נדרש כי המנכ"ל יכיר בחשיבות הנושא ויפעל ליישומו.   

שמואל: כמובילת התחום בקבוצת בלאט לפידות, מהן התוכניות שלך לעתיד?

יעל: אחד האתגרים הגדולים של תוכניות הדרכה בכלל ובפיתוחי מנהלים בפרט הנו היישום של הנלמד במציאות היום יומית - להצליח לעזוב את ה"טייס האוטומטי" של התנהגויות והרגלים. הפתרון לכך הוא אמצעי תרגול, אשר משפרים את המודעות והופכים את היכולת הנרכשת להרגל.

מצאנו, שארגונים חסרים את הכלים המסייעים באימון ותרגול של המיומנויות הנדרשות, לכן  אני מתמקדת בפיתוח מוצרים תומכי הדרכה ולמידה למנהלים. מוצרים אלו יסייעו למנהל לתרגל את מיומנויות הניהול השונות ויתנו  מענה אפקטיבי, שאינו קיים, במסגרת הייעוץ או אמצעי הדרכה המסורתיים.

 ליצירת קשר: yael@blat-lapidot.co.il