תפריט נגישות

סקירת כנס: התמודדות עם מורכבות שרשרת האספקה

ביום שלישי, 12.1.10, התקיים במשרדי חברת Tefen מפגש בוקר בנושא: "התמודדות עם מורכבות בשרשרת האספקה". במפגש לקחו חלק מנהלים בכירים בחברות מובילות במשק

 המפגש שימש במה להעשרה ולחילופי דעות ובמסגרתו אף הושק פורמאלית בלוג

Tefen בתחום שרשרת האספקה: Five stars supply chain בו ניתן למצוא גם קישור למצגת שנדונה במפגש.

 בראשיתו של המפגש הציג זוהר ימי, שותף ב- Tefenישראל ומוביל תחום שרשרת האספקה בחברה, את סוגיית המורכבות בשרשרת האספקה ואת העקרונות המובילים להתמודדות עם מורכבות זו.

 גורמים רבים משפיעים על מידת המורכבות בשרשרת האספקה ואופייה, לדוגמא:

 מורכבות פיזית:

·   רכש ריכוזי ו/או גלובלי

·   Multi Site Operations

·   ניהול מספר רב של מק"טים ומורכבות עצי מוצר

 מורכבות לוגית:

·   זמינות הנתונים ועיבודם לכדי מידע

·   תופעת Amplification (הגברה) של הביקושים

·   Make vs. Buy

 מורכבות ניהולית:

·   ניהול לקוחות וערוצים

·   ניהול פרויקטים

·   מבנה ארגוני (חטיבתי, מטריציוני, היררכי)

יישומה של המתודולוגיה להתמודדות עם מורכבות זו, כפי שהוצגה ע"י ימי, נוגעת בעקרונות של מניעה, צמצום וניהול. 

בנוסף, הוצגו מס' Case Studies של חברות מובילות, כגון: Toyota, Dell, GM, Compaq, ודרך התמודדותן עם נושא המורכבות בשרשרת האספקה בהבטים של: צמצום מוצרים ושירותים, סטנדרטיזציה של תכנון הנדסי והתאמת המודל העסקי למורכבות.

בחלק השני של המפגש התקיים סיעור מוחות, שהיה פורה במיוחד, סביב הנושא ובמסגרתו הועלו נקודות והתייחסויות מעניינות.

כך למשל, דובר על סוגיית חישוב רווחיות המוצר בהבטים של שרשרת אספקה ותרומתה המכרעת של זו האחרונה לפרמטר הרווחיות. הצורך במערכת מידע אמינה שתאפשר יישומן של שיטות העמסה מיטביות, תוך התחשבות בפרמטרים שונים, כגון: כמות מינימום להזמנה, אסטרטגיית המוצר ועוד.  

עוד עלה כי ארגונים גלובליים נדרשים לפתח מערכת קשרים הדוקה יותר עם ספקים חיצוניים ולמסד את  ה-Global virtual supply network (למשל: חיבור למערכות המידע של הספקים במקום ניהול כלל המידע במערכת ERP מרכזית). 

עלתה גם שאלת מהות תפקידו של מנהל שרשרת האספקה והיה מי שטען כי למנהל שרשרת האספקה יש הצדקה להתייחס גם לנושאים שאינם באחריותו הישירה , אך המשפיעים בהכרח על שרשרת האספקה, כגון: כניסתם של מוצרים חדשים או הוצאתם מהקו, תחזיות שיווק, תהליכי פיתוח וכו'.

בדיון שהתייחס לדרכי התמודדות נוספות עם מורכבות בשרשרת, עלה פתרון, של העברת פעילות שרשרת האספקה למיקור חוץ (Outsource), פתרון שהוכח כיעיל למדי בארגונים לא מעטים.

יחד עם זאת, ציין אחד המשתתפים כי על אף הרצון לפשט את שרשרת האספקה, הרי שקיומו של המודל העסקי של הארגון תלוי, לא אחת, בקיומה של מורכבות זו שכן רק אז בא לידי ביטוי אותו יתרון תחרותי בשוק. בנוסף, הצורך במגוון ספקים כחלק מהאג'נדה האסטרטגית של הארגון, מביאה אמנם למורכבות בשרשרת האספקה, אך בהיבט העסקי מדובר, לעיתים, בצורך מחויב המציאות. 

הוסכם כי חשוב מאוד להקפיד לתכנן ולנהל את השרשרת באופן שיתמוך, בראש ובראשונה, בתכנית האסטרטגית והעסקית של הארגון.

*  *  *  *  *

חברת Tefen הינה חברה בינלאומית לייעוץ למצוינות עסקית – Management Consulting המלווה הנהלות בכירות של ארגונים בגיבוש האסטרטגיה העסקית ובמימושה, תוך שיפור ביצועים ובניית תשתית למצוינות עסקית ארוכת טווח וליצירת ערך.

חברת Tefen נוסדה ב-1982 ויצרה לעצמה מוניטין בשיפור המצוינות העסקית ויישומה בחברות מובילות בארץ בעולם. מטה החברה ממוקם בישראל והיא פועלת גלובאלית באמצעות סניפיה בארה"ב ובאירופה. 

לבלוג Tefen: http://tefensupplychain.wordpress.com

לאתר Tefen: www.tefen.com

למידע נוסף: info@tefen.com