תפריט נגישות

אסטרטגיית ניהול האחזקה בארגון

ניהול האחזקה במפעל צריך להתבצע בתיאום מלא עם שאר הפעילויות המתבצעות במפעל ביניהן: ניהול רכש, ניהול מחסנים, ניהול הייצור, התמחיר והפיננסים.

חשיבותו של תחום האחזקה טרם חדרה במלואה לתודעה הארגונית. חברות יצרניות רבות עדיין מנהלות אחזקת שבר, ולא נוקטות בצעדים לצורך תכנון מראש של אחזקה מונעת. כל חברה צריכה לקבל החלטה אסטרטגית מהי הדרך הנכונה יותר לנהל את האחזקה המפעלית, כאשר יש לבצע השוואה בין העלויות התוצאתיות של אחזקת שבר לעומת ההוצאות השוטפות של אחזקה מונעת. בהשוואה זו יש לכלול:

 1. אחזקת שבר- עלויות ישירות לטיפול בתקלה, שעות עבודה ורכש דחוף של חלקי החילוף, בנוסף עלויות עקיפות בגין אי עמידה בזמני ייצור, קנסות על איחורי הזמנות ועוד.
 2. אחזקה מונעת- עלויות  כח אדם, עלויות חלקי החילוף, עלויות מלאי. 

לאחר ביצוע ההשוואה ובדיקת המשמעויות של כל אחת מהאסטרטגיות, יש לקבל החלטה מהי האסטרטגיה שמתאימה יותר לארגון.

ישנן חברות שאפשרות הבחירה בין האלטרנטיבות לא קיימת מבחינתן. לדוגמא, חברות מתחום המזון והמשקאות שהנזק הכספי כתוצאה מהשבתה של מקרר היא גבוהה,  או חברות תעופה שתחזוקה לא תדירה של הציוד יכולה לגרור אובדן של חיי אדם ועוד. חברות אחרות שחופש הבחירה נמצא בידיהן צריכות לדעת שככל שמפעל עתיר טכנולוגיה או עתיר ציוד, נושא אחזקת הציוד תופס משקל קריטי יותר.


ניהול לא  נכון של תחום האחזקה בארגון טומן בחובו מספר השלכות בניהן:

  Poor Quality- ניהול לא נכון של הציוד המפעלי יכול להשפיע על איכות המוצרים של החברה.

 •   Lost Production- השבתה של ציוד כתוצאה מאחזקת שבר יכולה להשפיע על השבתה של קו ייצור.
 •  Poor Safety Record - ציוד ללא אחזקה נאותה יכול לגרום לציוד לא מוגן, יכול להשפיע על פגיעה סביבתית או פגיעות גוף של כח אדם.
 •  Lost Sales- איבוד של הכנסות כתוצאה מזמני אספקה ארוכים יותר.
 • Short Technical Lifetime- קיצור חיי הציוד המפעלי כתוצאה מאחזקה לא מתאימה של הציוד.
 • Increased Work in Progress- עצירת מכונה גורמת לגידול בכמות החומר שנמצא בתהליך, המשפיע על גידול במלאי ועוד.  
 • ניהול האחזקה במפעל צריך להתבצע בתיאום מלא עם שאר הפעילויות המתבצעות במפעל ביניהן: ניהול רכש, ניהול מחסנים, ניהול הייצור, התמחיר והפיננסים. כל פעילות אחזקה שמתבצעת בין אם זו פעילות אחזקת שבר או פעילות אחזקה מונעת, משפיעה על פעילויות חוצות ארגון אחרות. כלי לניהול האחזקה במפעל יכול לסייע רבות לתזמון נכון ולבחינה מתמדת של התועלת המתקבל מפעילויות האחזקה המתבצעות בפועל.


  מערכת לניהול האחזקה יכולה לסייע לארגון בניהול שני תחומים מרכזיים:

   ניהול תחום  הציוד, שיכלול את קישור כל הציוד במפעל במבנה היררכי ולכל ציוד מקושרים כל  הנתונים הטכניים הידועים והנצברים עליו.
 • ניהול תחום העבודה, שיכלול את כל עבודות האחזקה במפעל, יצירת הזמנות, תזמון עבודות, דיווח פעילויות, איסוף עלויות ונתונים סטטיסטים על הציוד.
 • באמצעות מערכת לניהול אחזקה ניתן לנהל את כל סוגי עבודת האחזקה:

  §         ניהול אחזקה מתוכננות (טיפולים תקופתיים, אחזקה מונעת).

  §         ניהול אחזקת שבר (ניהול פרטי התקלה ועלויות הטיפול).

  §         ניהול בקשות אחזקה שונות (ניהול בקשות עבודה אשר דורשות הערכת זמן, הערכת מחיר, פנייה לקבלני משנה ועוד).

  §         ניהול פרויקטים באחזקה, לדוגמא: טיפול בהתקנות של ציוד חדש.

   ההשלכות של העדר טיפול קבוע ובזמנים מתאימים הן רבות, ולכן תהליך האחזקה מחייב בחינה מתמדת של הוצאות אחזקת השבר לעומת הוצאות אחזקה מונעת. באמצעות כלי לניהול אחזקה ניתן לבחון את פעילות האחזקה לפרטי פרטים, על מנת שפעילות האחזקה שתתבצע בפועל תמיד תהיה הרווחית והמשתלמת יותר לארגון.

  *  *  *  *  *

  הכותב הינו מהנדס תעשייה וניהול, עובד כמנהל פרוייקטים בכיר, מומחה בתחום השיווק, המכירות, השירות וההפצה בחברת "אינטנטיה ישראל". בכתיבת המדור סייע יצחק אייזנברג, מומחה בתחום האחזקה בחברת "אינטנטיה ישראל".