תפריט נגישות

מחשוב רצפת הייצור – מניסיונה של SCD

אומר איציק גורמן, מנהל מערכות המידע ב-SCD: "אומנם החלפנו את מערכת ה-ERP הותיקה שלנו במערכת חדשה אך הלוגיקה של ניהול המידע בייצור לא השתנתה.

 אודות SCD 

חברת SCD הנה ספקית עולמית מובילה של אמצעים לראיית לילה. לחברה ניסיון מצטבר של למעלה מ-30 שנה בתחום זה והיא משווקת את תוצרתה לארגונים אזרחיים וצבאיים ברחבי העולם. פעילות החברה, המעסיקה 450 עובדים בתחומי הכשרה שונים: פיסיקאים כימאים, אנשי אלקטרוניקה ועוד, מתבצעת בגוש שגב. בנוסף פועלת חברת בת העוסקת בשיווק בחו"ל. מחזור החברה השנתי כ-150 מליון דולר והיא גדלה בקצב של 15-20% בשנה.  

מחשוב וניהול רצפת הייצור  

אומר איציק גורמן, מנהל מערכות המידע ב- :SCD"בעבר, ניהול הייצור בוצע במערכת המידע הארגונית באמצעות פקודות עבודה קידומים וניפוקים. התהליכים בייצור לא היו ממחושבים וכתוצאה מכך נדרשנו להתמודד ולנתח מידע שנשמר בניירות וקלסרים".

 

בשיתוף פסגה, חברה המתמחה במחשוב הייצור, בוצע תהליך של אפיון דרישות לשם הקמת מערכת ייעודית אשר תתמוך בתהליכים חשובים כגון: הגדרת התהליכים והמפרטים, עקיבות בייצור (אילן יוחסין/Traceability) ברמת BATCH / SERIAL NO, איסוף נתוני איכות לשם ייצוב התהליכים ושיפור היעילות בקווי הייצור. המערכת פותחה והופעלה בצורה אופרטיבית. מוסיף איציק: "הצלחת המערכת שהופעלה הביאה לגל של בקשות ודרישות מהמשתמשים להוספת פונקציונאליות לשם הרחבתה לנושאים נוספים".

בשלב הבא הוחלט לאתר מערכת תוכנה ייעודית למחשוב רצפת הייצור – MES אשר הוטמעה בארגון על ידי פסגה. המערכת החליפה את המערכת פרי פתוח עצמי וכללה נושאים נוספים כגון: אלמנטים בניהול תחזוקה, מעקב שירות ללקוחות ועוד. ארכיטקטורת המערכת אפשרה גם ביצועה שינויים והוספת תהליכים, דבר שהביא לאימוץ מהר של המערכת על ידי המשתמשים. אומר איציק: "שנה לאחר שהמערכת עלתה לאוויר חברנו את מערכות הצב"ד והחלנו להפעיל על המידע שנצבר חשובים סטטיסטיים – SPC שסייעו בהגברת היעילות של הייצור".

לשם הטמעת הקישוריות למכונות הייצור, נרכש מפסגה מודול מתמחה ה-
Plant Center שהנו אחד המודולים במערכת PLMS – מערכת ייעודית מקיפה למחשוב רצפת הייצור – MES.  באמצעות ה-PLANT CENTER מנהל המפעל את תשתיות נתוני הייצור ומפעיל את מכונות הייצור בהתאם.

 

איציק: "אומנם החלפנו את מערכת ה-ERP הותיקה שלנו במערכת חדשה אך הלוגיקה של ניהול המידע בייצור לא השתנתה. תשתיות הייצור נבנות ב-ERP וכל דיווחי הייצור בקו מתבצעים במערכות רצפת הייצור. ככלל, ה-ERP משמש לצורך ניהול תשתיות ומעקב מלאים כאשר ה-Execution התפעולי מתבצע במערכות ה-MES. הצלחה זו הביאה לכך שבמערכת ה-MES שלנו ישנם 300 משתמשים מהם 50% ישירים ו-50% עקיפים (צרכני מידע)."  

 

תפוקות ותובנות

 מערכת ניהול רצפת ייצור מחייבת נתונים עדכניים ב:Real-Time. השאיפה, בכל ארגון  צריכה להיות למכן את תהליכי איסוף המידע.  

 • דיווחי התפוקות, נתוני עקיבות מלאים ברמת ה-SERIAL וכן נתוני איכות נאספים לשם בצוע ממוחשב של בקרת התהליך.
 • כחברה המייצרת עבור השוק הביטחוני, עלינו לעמוד ברגולציות קפדניות ונהלי עבודה המחוייבים על ידי לקוחותינו. המערכת מסייעת ליישם את הרגולציות באופן מלא בתהליכי הייצור ומאפשרת שקיפות מול הלקוח.
 • ב-SCD פותח Gateway למערכת רצפת הייצור המאפשר לקבל נתונים ולשדר מידע אודות תוכניות בדיקה. באופן זה הפכו תהליכי הבדיקות לחלק אינטגרלי ממהלך הייצור. גם ארכיון תוצאות הבדיקות מנוהל במערכת ה-MES 
 • המידע הזמין הביא לכך שתדירות קיום הדיונים בנושא התפוקה – Yield גבר לרמת משמרת (כל 8 שעות), כך מתקבלות החלטות אופרטיביות המשפרות את התפוקה באופן מתמשך ועקבי. בנוסף מתבצע דיון הנהלה שבועי על בסיס ניתוחי Commonality לגבי הגורמים לנפל או תפוקה נמוכה.  
 • מסכם איציק: "במהלך 20 שנות עבודתי ב-SCD חוויתי את ההתפתחות הטכנולוגית בתחום מערכות המידע והניהול. התפתחות זו מביאה לקליטה של כח אדם מתוחכם יותר אשר יוזם שיפורים נוספים שתורמים לקפיצת מדרגה נוספת של המערכת וחוזר חלילה. אין לי ספק שבמהלך השנים צברנו ידע רב, שהביא למיצוי מיטבי של האפשרויות הטכנולוגיות והמתודולוגיות בתחום רצפת הייצור".

   

  *  *  *  *  * 

  דגש הספק –  פסגה תוכנה ותקשורת 

  מחשוב פעילות הייצור ב-SCD, חברה המתפתחת בקצב גבוה מדי שנה, ממחיש את יתרונות שיתוף הפעולה שבין פסגה ללקוחותיה. פסגה, מתמחה במחשוב הייצור, ומעמידה לרשות לקוחותיה, ידע, טכנולוגיה וכוח אדם מיומן ומקצועי המאפשר ללקוחות להשביח את פעילות הייצור בארגונם. ניסיון פסגה מצביע על כך שהחזר ההשקעה (ROI) על יישום מערכות מסוג זה הנו קצר ומוכח.

  מערכת ה-MES של פסגה – PLMS, פותחה על בסיס ניסיון נצבר של עשרות שנים של מומחי פסגה בתחום הייצור אשר יישמו מערכות מובילות בינלאומיות בתחום זה ומתוך הכרה והבנה של צרכי הלקוחות בארץ ובעולם.

  ליצירת קשר: פסגה תוכנה ותקשורת