תפריט נגישות

דבר המומחה: עפר דומברובר – מומחה פתרונות בשרשרת האספקה

עפר סוקר את האתגרים העיקריים ביישום פתרונות לתכנון שרשרת האספקה, המגמות וההפתחויות בתחום חשוב זה ותרומתו לארגונים.

 שמואל מרדלר: עפר תאר בבקשה את הרקע שלך בתחום שרשרת האספקה 

עפר דומברובר: אני בוגר החוג לתעשיה וניהול של אונ' באר שבע והתמחיתי מערכות מידע. במהלך הפעילות המקצועית שלי, בחמש עשרה השנה האחרונות, עסקתי בעיקר בשרשראות אספקה וייצור: הטמעתי מערכות ופתרונות בשרשרת האספקה; נחשפתי לסוגי תעשיות שונים (היי-טק, אלקטרוניקה, תעשיות מרובות משאבים ותעשיות מסורתיות) ולמאפיינים הייחודיים שלהם;  צברתי ידע וניסיון רב במתן מענה על צרכים מתודולוגים וטכנולוגים בהתאם. בשנים האחרונות אני שותף בחברה עצמאית פרטית המסייעת ללקוחות, בין השאר, בתחום שרשרת האספקה וניהול פרויקטים.

 שמואל: מהם האתגרים העיקריים ביישום פתרונות בעולם שרשרת האספקה ?

 עופר: האתגר העיקרי נמצא לטעמי בתחום העברת הידע ואימוצו על ידי הארגון. פעמים רבות קיימת תפיסה מסוימת לניהול שרשרת האספקה בארגון המונעת לגבש קונספט אחר, יעיל יותר לניהול שרשרת האספקה.לדוגמא: ביצוע קלסיפיקציה לא ברמת מוצר אלא ברמת לקוח או לחילופין ניהול תחזית אחת לארגון, כאשר נמצא כי למחלקות שונות, באותו ארגון, ישנן תחזיות שונות ועוד. אין ספק כי הקונספט של תחזית אחידה, רב מימדית שיוצרת בסיס נתונים אחיד עם הנגזרות הרלוונטיות לכל מחלקה (כספים – ערך כספי, שיווק – קווי מוצר , תפעול - רמה בדידה, הנהלה ברמת REVENUE  או GROSS MARGIN) הוא נכון יותר מתודולוגית ועסקית אך האתגר הוא כאמור להביא את הארגון להכיר בכך ולהשקיע את הנדרש בבצוע השינוי.

 שמואל: מהן ההתפתחויות והמגמות בתחום הזה בשנים האחרונות ?

 עופר: חברות ה-ERP המסורתיות הגיעו להבנה, בשנים האחרונות, שיש צורך לספק פתרונות מתמחים לנושאים שונים הקשורים בעיקר לתכנון וניהול נושאים מהותיים בשרשרת האספקה. המגמה היא אימוץ של טכנולוגיות מתמחות על ידי חברות ה-ERP הגדולות כגון מערכות לניהול תחזיות, תכנון ביקושים ועוד.

 בהרבה יישומים מתקדמים של מערכות ERP שבוצעו בעבר ניכר שנושאים אלו נוהלו מחוץ למערכת באמצעות גיליונות אקסל. כיום מציעות חברות ה-ERP פתרונות מתקדמים שיהיו חלק ממערך המחשוב הארגוני כולל אינטגרציה למערכת התפעולית. הפתרונות מיועדים לחברות גדולות ואני צופה שבעתיד יותאמו, גם בהיבט המסחרי, לחברות מסדר גודל בינוני.  

 האם תוכל לפרט לגבי פתרונות שיכולים לסייע בתחום זה:

 עופר: בהחלט, לשם מימוש טכנולוגי של תהליך S&OP    אורקל דימנטרה מהווה היום אחד הפתרונות המובילים בשוק, אם לא המוביל שבהם לטובת ניהול תחזיות ובדיקות כדאיות. ניתן לדוגמא להפעיל סימולציה ולבחון כיצד פעולות קידום מכירות תורמות לאיגון – PROMOTION PERFORMANCE ישפיעו על הביקושים בשוק ולהיערך בהתאם.

 מוצר נוסף מבית אורקל הנו: ADVANCED SUPPLY CHAIN PLANNING – מנוע תכנון רב עוצמה המתאים לסוגים רבים של חברות כולל רב ארגוניות. מוצר זה מסייע לגזור את תכנון האספקות כנגזרת הביקושים על בסיס אילוצי הארגון

 כמו כן מוצע מוצר בתחום תכנון וניהול רצפת הייצור – Production Scheduling המסייע ברמת ניהול משאבים ברצפת הייצור, מכונות ואנשים.

 הטמעת הפתרונות בארגון תביא, בין השאר, להפחתת עלויות שנוצרות עקב תכנון לא נכון וחוסר מיקוד, קידום אספקות בזמן ללקוחות ותגובה נכונה יותר לביקושים והשפעה על השורה התחתונה: גידול במכירות וברווחיות.     

ליצירת קשר: offerd@doverapplications.com