תפריט נגישות

דבר המומחה: גדעון לופז, מנכ"ל IDC ישראל - מגמות בשוק ה-IT הישראלי

במונחים דולריים שוק ה-IT הישראלי איבד כ-17% מערכו בשנים 2008-2009 וישלים ירידה זו במהלך 2010-2011. בנוסף נראה כי קיים מתאם ברור בין השינויים בביקוש ל-IT לבין השינויים בתוצר

ברוכים הבאים ליציאה מהמיתון.

אינדיקטורים שונים מצביעים על כך שמשק ה-IT בישראל החל ביציאה מהמיתון שהחל לפקוד אותו בסוף שנת 2008. עם פרספקטיבה של משברים מסוגים שונים, ניתן להצביע על מספר מאפיינים של המשבר הנוכחי:

  1. הטכנולוגיה לא היתה מגורמי המשבר - בניגוד למשל למשבר הבועה בסוף שנת 2000, לא חברות הטכנולוגיה הובילו את המשבר אלא השוק הפיננסי. ממילא ההשפעה על ביקושים למוצרים ושירותי IT עברו דרך המשתנה המתווך של ביצועים עסקיים ולא נבעו מאבדן הביטחון בערך המוסף של הטכנולוגיה. בישראל המשבר פגע במספר לא גדול של מגזרים וגם באלה הפגיעה היתה שטחית.

  2. עיקר ההאטה בביקושים למוצרי טכנולוגיה היתה תגובה מותנית ולא סיבות עסקיות ריאליות - ברבעון האחרון של 2008 ובמיוחד ברבעון הראשון של 2009 משק ה-IT הישראלי חווה הקפאה משמעותית של רכש מוצרי מחשוב. הדבר נבע מחוסר וודאות אקוטי לגבי מימדי המשבר ומשכו, כשחוסר ודאות זה נמשך גם ברבעון השני. עם הצטברות נתונים בישראל ובעולם על ניצני צמיחה, חזרו הארגונים לתוכניות הרכש המקוריות (אולם בהדרגה).

  3. המגמה הביקורתית כלפי השקעות טכנולוגיות החלה עוד לפני המשבר - ארגונים רבים מבינים כי שיפור ביצועים עסקיים עובר לעיתים קרובות באימוץ טכנולוגיות חדשניות (בניהם בינה עסקית, שרשרת אספקה וקשרי לקוחות). באווירה עסקית ביקורתית, אין די בהצגת טכנולוגיה כחדשנית או אפילו כחלק מטרנד ענפי. מנהלים מבקשים היום התחייבות לשיפור ביצועים כמניע עיקרי לתקצוב פרוייקטים ופירושו של דבר שהגידול בהוצאה על מחשוב מרוסן יותר מבעבר.

במונחים דולריים שוק ה-IT הישראלי איבד כ-17% מערכו בשנים 2008-2009 וישלים ירידה זו במהלך 2010-2011. כפי שניתן לראות בטבלה, קיים מתאם ברור בין השינויים בביקוש ל-IT לבין השינויים בתוצר. שוק ה-IT מגיב בצורה קיצונית יותר גם בכניסה למשבר אך גם ביציאה ממנו. ניתן לומר שכעת, שוק ה-IT הישראלי נמצא במצב של חימום מנועים.

ליצירת קשר: glopez@idc.com