תפריט נגישות

דבר המומחה: אבי שחם – מומחה בתחומי הלוגיסטיקה ושרשרת האספקה

אבי שחם מסביר את תפקידו כמנהל פתרונות ב-SAP, סוקר את הפתרונות הקיימים לנושאי הלוגיסטיקה ושרשרת האספקה בתחומי התכנון, בצוע והבינה העסקית והיתרונות הגלומים לארגונים בהטמעתם.

 שמואל מרדלר: כיצד באה לידי ביטוי מומחיותך במסגרת SAP ישראל?

 אבי שחם: כמנהל פתרונות ב-SAP תפקידי לנתח את עולמות התוכן של העסקים שפונים אלינו, לאתר את הנושאים הנדרשים לשיפור ולהציע פתרונות שיאפשרו לארגון לפעול בצורה יעילה יותר. עולמות התוכן אותם אני בוחן נחלקים לשלושה: עולמות התכנון – Planning, עולמות הבצוע – Execution ועולמות הניתוח העסקי – Analytics.

 שמואל: מהם הפתרונות הקיימים לעולם התכנון ומה הצפי שלך לגבי אימוץ הפתרונות על ידי הארגונים?

 אבי: לעולם התכנון מציעה SAP מספר פתרונות במסגרת ערכה של מוצרים בשם Advanced Planning and Optimization :

 1. SAP APO Demand Planning - פתרון לנושא תכנון הביקושים. הפתרון מסתמך על מידע היסטורי ומתכנן קדימה במספר רמות על בסיס מודלים מתמטיים/סטטיסטיים מתקדמים ביותר. היתרונות ללקוח: יצירת תחזיות מתוחכמות שמשפרות את איכות החיזוי בצורה משמעותית של עשרות אחוזים, הפצת התחזית בארגון לשם סטנדרטיזציה -  One version of the truth, וכן פרסום התחזית לגורמי חוץ (לקוחות וספקים). כך נצפים מראש היבטי הביקוש בשרשרת האספקה ונמנעים מצבי חוסר/עודף של מלאים.

 2. Supply Network Planning - הפתרון מביא בחשבון אילוצים וקיבולות כגון מגבלות אחסון, שינוע ייצור ועוד ומסייע לתכנן את פעילות שרשרת האספקה בהתאם. זהו למעשה ה- MRP האולטימטיבי לתכנון בקיבולת סופית.

 3. Production Planning / Detailed Scheduling – פתרון המשתמש במנוע אופטימיזציה חכם לשם בצוע תכנון ברמה יומית ופרטנית כדוגמת תכנון ייצור ברמה הגבוהה ביותר. בנוסף לאילוצי הקיבולת ניתן להטמיע אילוצים נוספים כגון היבטי מחיר.

 4. Global Available To Promise – פתרון המתבסס על יכולות המרכיבים שלעיל ומאפשר לאיש המכירות, בעת קבלת הזמנה, להתחייב ללקוח למועד אספקה. הפתרון מתבסס על חלופות בעצי מוצר, אתרי אחסון וייצור, טבלאות חוקים ועוד.

 5. Transportation Planning – תכנון הובלה כולל הגדרה של נתיבים, יכולות שינוע, אחסון של כלי הרכב ועוד.

 לגבי אימוץ הפתרונות בישראל, יש לציין כי בארץ לא תמיד אוהבים לתכנן, אך ישנה התעוררות והבנה כי התכנון מביא בסיכומו של דבר לחיסכון. קיימת דרישה הולכת וגוברת לפתרונות בתחום תכנון הביקושים אך זאת תתרחב בהדרגה גם להיבטים של תכנון אספקה וייצור. 

שמואל: האם תוכל לפרט לגבי פתרונות בעולם הבצוע – Execution?

 אבי: בהחלט, גם במישור זה ישנם מספר פתרונות:

 1. Supply Chain Event Management - ניהול אירועים ב-REAL TIME בשרשרת האספקה והלוגיסטיקה. זהו כלי לניטור תהליכים בשרשרת האספקה המבקר את התהליך בזמן אמת ומתריע לגבי חריגים.  

 2. ניהול מחסנים מתקדמים – WMSSAP Extended Warehouse Management, פתרון שפותח בסיוע מעבדת SAP שבישראל. הפתרון מרחיב את היכולת הבסיסית של ניהול מחסן הקיימת ב-ERP וכולל: תכנון מחסנים, אופטימיזציה של שטחי אחסון, שנוע,  יכולת סיוע בליקוט (Pick by Voice, Pick by Light) ,Material Flow Control ועוד

 3.  Supply Network Collaboration  – הפתרון מסייע בניהול עבודה מול ספקי שירותים, קבלני משנה וגורמים אחרים בשרשרת האספקה שהנם חיצונים לארגון. הפתרון מגיע עם עשרות תרחישים מוכנים מראש כאשר העדכון יכול להתבצע גם באמצעות EDI, מייל ועוד. 

 4. MES – Manufacturing Integration and Intelligence – פתרון לתחום רצפת הייצור. הפתרון מנהל את המתבצע ברצפת הייצור: פקודות ייצור, ניהול אחזקה, מעקב איכות ומספק נתונים ברמות שונות: מנהל מפעל, קו ועובד. לפתרון מאות מחברים (ממשקים) מוכנים מראש המאפשרים לקשר אותו למערכות נוספות הקשורות לרצפת הייצור.   

 5.  – LPO – Lean Planning Operation פתרון זה מיישם במלואו את תפיסת TOYOTA PRODUCTION SYSTEM ונרכש לפני מספר שנים ממומחים בתחום. באמצעות הפתרון ניתן ליישם את שיטת ה-LEAN בייצור גם בהיבטי התכנון והבצוע.

שמואל: כיצד עולם ה- ANALYTICS- ניתוח המידע מסייע לעולם התפעולי?

 אבי: SAP פתחה מאות קוביות מידע ואלפי דוחות מוכנים מראש לעולם הלוגיסטיקה על רבדיו השונים, המאפשרים יישום מהיר של בינה עסקית המבוססת על נתוני מערכות התכנון והתפעול. בנוסף לכך, מוצעים שני פתרונות תוכן מוכן לעולם הלוגיסטיקה:

 הפתרון הראשון - Spend Performance Management– המסייע באיתור אפשרויות לחסכון ברכש הארגוני.   

הפתרון השני, שהוכרז באפריל השנה, הינו Supply Chain Performance Management המתבסס על מודל ה-SCOR. בפתרון הוטמעו דוחות, מדדים ומצגים והוא מאפשר בין השאר לארגון לבצע Benchmarking מול ארגונים דומים.

ליצירת קשר: Avi.Shacham@sap.com