תפריט נגישות

דבר המומחה: אפרת דרורי, מומחית לאפליקציות ארגוניות ב-IDC ישראל

אפרת דרורי, אנליסטית בתחומי ה-BI, CRM, ERP ו-SOA, מציגה את עיקרי ממצאי דוח ה-ERP לשנת 2008, סוקרת את המגמות בתחום והצפי לעתיד.

 שמואל מרדלר: אפרת, נא הציגי את תפקידך ב-IDC Israel.

 אפרת דרורי: במהלך שש השנים האחרונות אני פועלת כאנליסטית בתחומי ה-ERP , ,CRM  BI ו-SOA. במסגרת פעילותי אני עוקבת אחר הנעשה בשווקים אלו, מפיקה דוחות מעקב קבועים וכן פעילה בפרויקטים מיוחדים בעבור לקוחותינו. אחד הדוחות הקבועים הנו דוח שוק ה- ERPבישראל המקיף, בין השאר, את הערכת המחזור של כל המתחרים, פילוח של השוק לפי וורטיקאלים / מערכות הפעלה, כמות התקנות וגודל ארגון. בדוח, הניתן לרכישה דרכנו, נסקרות מגמות אחרונות ומוצגת תחזית IDC לשוק זה.   

שמואל: מהם עיקרי ממצאי דוח ה-ERP לשנת 2008 ?

 אפרת: ניכר בעליל שהשוק נפגע מהמיתון, לפי המשובים מהשוק יש עליה במשך ה-SALES CYCLE, דחייה של שדרוגים, קשיים בתשלומים של לקוחות ובקשות להנחות. הירידה כוללת בשוק נאמדה ב-14.3%. בהיבט של בצוע פרויקטים בהתאם למדרגי השוק השונים נמצא כדלקמן:

 בתחום הלקוחות הגדולים ניכר כי השוק יותר יציב, נפגע פחות אך יש מעט פרויקטים גדולים. בשוק הבינוני נמצאה ירידה של של 26.4% - בוצעו פחות מ-100 פרויקטים. בשוק הקטן נמצאה ירידה של 20.5% - בוצעו כ-550 פרויקטים.

 שמואל: מהן המגמות הנוספות שנצפו בשוק זה ?

 אפרת:  ניתן לציין גם כי בנוסף לירידה שנצפתה עקב המיתון, ישנו עיכוב נוסף בקבלת החלטות על ידי הארגונים בתחום ה-ERP עקב המתנה לפתרונות חדשים מביתMICROSOFT  ו-SAP. בארגונים הגדולים ישנו דגש להבאה של יועצים מומחים בכדי לאתר BUSINESS VALUE בהתאם לצרכי העסק. נמצא גם כי מודל ה-SAAS הופך לאופציה אמיתית לגבי אוכלוסיות יעד בשוק ה-SMB בעיקר עקב מודל התשלומים – שלם לפי צריכה.

 שמואל: מה צפוי לנו בעתיד? 

אפרת: בשנת 2009 נמשך הקיפאון בשוק ואנו צופים כי תתכן אף ירידה מסוימת לעומת 2008, מאחר והשלכות המיתון באו לידי ביטוי ב-2009. ניכר כי הספקים בשוק מתבססים לא מעט על פעילות  התחזוקה מהלקוחות המהווה כ- 43% מסך ההכנסות.

 הרכישות האחרונות של SAP ו-ORACLE יצרו מציאות של נוכחות מעורבת של פתרונות שונים אצל הלקוח ונטייה לשווק פתרונות מתמחים-BEST OF BREED שתביא לנוכחות פתרונות אורקל בהתקנות SAP וההיפך.

 מודל היישום - BEST PRACTICE  הופך לשיטת יישום בשוק בכדי להוריד את עלות ההתאמות, ויש לאמצו הן בפתרונות והן במתודולוגית היישום. מודל יישום זה מחויב בכדי לבצע פרויקטים רווחיים בחברות מסדר גודל בינוני.

 לגבי פתרונות מקומיים, ישנה מגמה של החברות המקומיות להעמקת ההתמחויות הענפיות שלהן בתחומים כגון: קמעונאות, מערכות רפואיות, ליסינג, קיבוצים ועוד.


לפרטים: edrori@idc.com