תפריט נגישות

יישום Sap Business One -מניסיונה של חברת תכשירי הבריאות 'ברא צמחים'

גיל צלר צופה כי ברא תמשיך לגדול, בישראל ובעולם ומאמין כי הייחודיות והפוטנציאל העסקי של צמחי המרפא בישראל רחוקים ממיצוי, וכי השימוש במערכות SAP יוסיף להתרחב בארגון ולמלא תפקיד פעיל בצמיחתה העסקית של בר

ברא צמחים

חברת תכשירי הבריאות 'ברא צמחים' הטמיעה SAP Business One לניהול מערך הכספים ולשיפור קבלת ההחלטות הניהוליות

ברא צמחים (מקור השם בשורש העברי ב.ר.א, העומד בבסיס המילים בריאה ובריאות), הינה חברה לרפואת צמחים, הפועלת מאז 1997. החברה מייצרת תכשירים על בסיס צמחי מרפא, מפעילה קליניקות טיפוליות, חנות קמעונאית וכן משווקת את תוצרתה לבתי מרקחת, לחנויות טבע ולמטפלים רבים. בברא מייצרים את מוצרי הצמחים באופן עצמאי, החל מהקטיף בשדה ועד למוצר המדף המעובד. חלק מהמרכיבים אף נרכש מספקים איכותיים בארץ ובעולם. כיום כולל מרכז החברה, הממוקם בקיבוץ הזורע, מספר אגפים התומכים ומשלימים זה את זה, ביניהם קליניקה לטיפול בצמחי מרפא, מפעל ייצור של תמציות, תוספי תזונה ומוצרי צמחים, מרכז לימוד והדרכה לאנשי מקצוע, מרכז הדרכה ותמיכה טלפוני וחנות.

בברא מקפידים מאד על  איכות המוצר, מרגע קטיף הצמח, דרך תהליכי המיצוי והעיבוד, מילוי הבקבוק והמשלוח ללקוח. כצפוי, בחברה בה האיכות היא ערך, ישנו צורך גם בניהול איכותי. בברא עלה בהדרגה צורך בבקרה הדוקה על כל תהליכי הייצור, התפעול והשיווק, שחייב שדרוג של מערכת המחשוב הארגוני. 

מאז הקמתה פעלה ברא בעזרת מערכות מחשוב נפרדות, מבוססות גיליונות אקסל, כשכל אחת מהן ניהלה תחום אחר – ייצור, מלאים, חשבונות ומכירות. הקשר ההדוק בין המערכות לא בא לידי ביטוי במלואו מכיוון שהמערכות לא עדכנו זו את זו, וכל אחת מהן ניזונה מהרבה גיליונות נפרדים. כחברה שהיא הן יצרנית והן קמעונאית, שמנוהלים בה תהליכים רבים התלויים זה בזה, הצורך בבקרה ומעקב הוא קריטי לתפקוד יעיל. בשטח, ביזוריות מערכות המחשוב הקשתה על עבודה יעילה ומסודרת. מכיוון שלא היו נהלי עבודה אחידים, כל מחלקה פעלה בשיטה שנראתה לה ומנכ"ל החברה, גיל צלר, מצא את עצמו פעמים רבות ללא נתונים עדכניים וכוללים על מצב הייצור, המלאי, ההזמנות שבדרך וגביית התשלומים. לבעיה זו נמצא פתרון – מערכת SAP Business One, הקושרת בין כל הפעילויות ומשפרת את שליטת המנכ"ל במידע הארגוני.

פתרון מוביל + שותף מקצועי = יישום מוצלח

גיל צלר, מנכ"ל החברה מספר כי הוא מכיר את מערכות SAP למעלה מעשר שנים ובוטח ביכולותיהן. "בדקנו מערכות נוספות, אך ל-SAP יתרונות ברורים בשל היותה חברת תוכנה בינלאומית, המותאמת לפעילות גלובלית. אנו מתכננים לגדול ולהתרחב גלובלית ולכן בחרנו בה. היא מתאימה לתכניות ארוכות הטווח שלנו. בין נקודות הבידול של SAP Business One מול התוכנות האחרות שבדקנו, עמדה היותה מערכת כוללת  שכבר הוכיחה את עצמה מעל ומעבר. יתרון מובהק נוסף הוא החוזק של SAP  במתן דוחות בכל חתך אפשרי. זהו כלי ניהולי חזק ביותר, שידענו שיאפשר לנו לשפר את הבקרה הארגונית ולהצעיד אותנו קדימה".

חברת טודן, שותפתה העסקית של SAP, נבחרה לביצוע ההטמעה ואנו מרוצים מאוד מהבחירה בה. פרויקט ההטמעה של SAP Business One בברא בוצע בזריזות וביעילות, תוך שימת לב לכל פרט קטן. מהרגע הראשון שהמערכת החדשה חוברה – היא עבדה ללא תקלה ובאופן מושלם.

גם מצד SAP זכינו לתמיכה ולשירות מקצועי מאד. אנו מרוצים מהמערכת, שעומדת בכל ציפיותינו.

"עברנו מהפכה"

גיל צלר מספר על התועלת העסקית בעבודה עם מערכת SAP Business One: "הודות למערכת של SAP יש לי נתונים מלאים על כל מה שקורה בחברה. בימים טרום התקנת המערכת, ההתנהלות העסקית לא נפגעה אמנם אבל חשתי חוסר במידע. לדוגמא, המערכת הפשוטה ששימשה אותנו בעבר לא התריעה על ירידה במלאים והיינו נתקעים לעיתים קרובות עם חוסרים. היום, עם SAP Business One, אין סיכוי שזה יקרה שוב. התחושה היא שעברנו מהפכה. כעת כל הפגישות, הזדמנויות המכירה והצעות המחיר – מקושרות ביניהן ושום הזדמנות לא נופלת בין הכיסאות. העבודה מסודרת יותר ולי כמנהל, יש יותר אפשרויות בקרה על הנעשה בכל מחלקה, דבר המייעל מאד את הניהול עבורי".

"אחד היתרונות הגדולים של מערכת SAP הוא האפשרות להפקת דוחות בכל חיתוך שהוא מנתוני המערכת. כך אנו יכולים ללמוד מה יעיל ומה יש לשפר באופן עקבי ושיטתי. בלחיצת כפתור אני יכול לשלוף מידע על סוגי הלקוחות שלנו, מה שבעבר היה כרוך בסרבול ובעבודה של ימים".

מדדי הצלחה – בהווה ובעתיד

מערכת ה-SAP בברא מסייעת רבות להנהלת החברה, על אף שעדיין לא הגיעה למיצוי מלא של כל יכולותיה. גיל צלר מספר על שאיפותיו ותכניותיו לעתיד: "ככל חברה אחרת, יש לנו מדדים ליעילות עסקית. בשורה התחתונה אנו כמובן נמדדים בהכנסות ורווחים. אני מאמין בכל לבי כי המערכת של SAP תעזור לנו להתייעל ולשפר הכנסות. לדוגמא, נוכל לצמצם מאד את זמן התגובה להזמנות חוזרות, לנהל את המלאי שלנו טוב יותר, להוריד מהמדף מוצרים שלא נמכרים ולהיות עם יד על הדופק בכל מה שקורה בנקודות המכירה והשירות".

"אנו שולטים היום במלאים ובתהליך הייצור על כל שלביו בצורה מדויקת. התהליך הוא מובנה ומשרת את מטרות החברה בצורה המיטבית. בשלב זה עדיין מוקדם לנסות ולכמת את היתרון שבמערכת החדשה, אך אני מאמין שבטווח של מספר חודשים או שנה, יהיה קל יותר למדוד את הוצאות התפעול וההכנסות ולגלות עד כמה השתפרנו. אנו מצפים לחסכון כספי ולשליטה בכל שלבי המכירה".

כעשרה עובדים משתמשים כיום במערכת SAP שיושמה בברא. כולם יישרו קו מהיום הראשון והקפידו על שימוש מלא במערכת. "בשנה הקרובה", מספר צלר "מערכות קשרי הלקוחות והמדיה יקושרו למערכת SAP במלואן - מדבקות, תוויות, מיילים ומסרונים ללקוחות, יקושרו למערכת המרכזית. כך נבצע שלב נוסף באינטגרציה בין כל המערכות שלנו". 

ומה הלאה?

גיל צלר צופה כי ברא תמשיך לגדול, בישראל ובעולם. מערכת ה-ERP של SAP, אשר נבחרה מראש בשל היותה מערכת בינלאומית, צפויה ללוות את הצמיחה. גיל צלר מאמין כי הייחודיות והפוטנציאל העסקי של צמחי המרפא בישראל רחוקים ממיצוי, וכי השימוש במערכות SAP יוסיף להתרחב בארגון ולמלא תפקיד פעיל בצמיחתה העסקית של ברא.